- A brit királyi családnál több mint 70 éves a „fekete ruha” szabály.
- A családtagokat szorosan köti az öltözködési protokoll.
- Az utazáskor kötelező „fekete ruha” szabályt II. Erzsébet királynőhöz köthető, ő maga csak egyszer szegte meg.
Egy jól megválasztott fekete ruha sikkes, színházban és koktélpartikon egyaránt hordható, de számos helyen gyakorlatilag munkaruha. De vajon az egyszerű dress code, – hogy mindig divatos kis fekete ruhát vagy szmokingot kell viselni –, az oka ennek a királyi öltözködési szabálynak, vagy valami másról van szó?
A részletekre Richard Fitzwilliams, Nagy-Britannia egyik legkiemelkedőbb királyi szakértője világított rá.
Miért visznek a királyi családtagok fekete ruhát utazás közben?
A királyi család tagjainak minden alkalomra fel kell készülniük, beleértve a legrosszabb forgatókönyveket is. Ezért utazáskor mindig elcsomagoltatnak egy szett fekete ruhát is – elvégre valaki hirtelen meghalhat, és akkor megfelelő gyászöltözetben kell megjelenni (vagy akár temetésen is részt venni). „Fekete öltönyt és nyakkendőt, ruhát kell hozniuk, hogy felkészültek legyenek, ha valaki a családban meghal, amíg távol vannak” – magyarázta Richard Fitzwilliams királyi szakértő a Reader’s Digestnek. „Ez egy olyan szabály, amely több mint hét évtizede van érvényben, és amelyet szigorúan betartanak.”
A íratlan, de mégis szigorúan betartott szabály talán kissé morbidnak tűnhet, de végső soron arról szól, hogy minden zökkenőmentesen menjen akkor is, ha tragédia történik. Elvégre egy királyi családtagnak mindig megfelelően kell öltözködnie. Ez megmagyarázza azt is, hogy miért öltött a királyi család összes magas rangú tagja egy szempillantás alatt a megfelelő ruhát, amikor II. Erzsébet királynő 2022-ben meghalt. A „mindig legyen nálad fekete ruha” szabály egyébként pont az ő személyéhez köthető.
A „fekete ruha” szabályt II. Erzsébet vezette be
II. Erzsébet királynő (akkor még Erzsébet hercegnő) azért vezette be azt a szabályt, hogy a királyi család tagjai mindig csomagoljanak magukkal fekete ruhát, amikor külföldre utaznak, mert ő maga került kellemetlen helyzetbe egy ilyen alkalommal.
1952. február 6-án Erzsébet hercegnő és férje, Fülöp herceg Kenyában tartózkodtak egy királyi körúton. Ezen a napon váratlanul elhunyt az édesapja, VI. György király – így az alig 25 éves Erzsébet azonnal királynővé vált. A trónörökös közvetlenül azután kapta a hírt, hogy nagyvadakat, elefántokat és orrszarvúakat figyelt meg egy szafarin, ideje sem volt feldolgozni a tragédiát.
A gyászhír hallatán természetesen rögtön hazaindultak az Egyesült Királyságba. Azonban Erzsébet hercegnőnél nem volt megfelelő öltözet, a protokoll szerint pedig nem szállhatott le anélkül, hogy ne viselt volna gyászruhát. Meg kellett várnia a gépen, amíg valaki fekete ruhát hozott neki, hogy közvetlenül az apja halála után méltóképpen jelenhessen meg a nyilvánosság és több tucat fotós előtt.

Erzsébet hercegnő II. Erzsébet királynőként szállt ki a gépből, immár fekete ruhában (Fotó: Keystone/Hulton Archive/Getty Images)
Ez a kellemetlen és nyilvános eset (melyet például A korona című sorozat is ábrázolt) vette rá II. Erzsébetet arra, hogy bevezesse ezt a ruhaszabályt. Azóta a brit királyi család minden tagjának, amikor külföldre utazik, kötelező fekete ruhát is csomagolnia, hogy bármilyen váratlan haláleset esetén azonnal gyászöltözékben tudjanak megjelenni, méltó tiszteletet adva az elhunytnak és a gyászoló nemzetnek.
Feketét csak gyász esetén– vagy mégsem?
A királyi család gyászruhája hagyományosan teljesen fekete, bár technikailag más sötét színek is elfogadhatók. De a feketét „a temetés színének” tartják, és ez az oka annak is, hogy a királyi családtagok minden más alkalomra, különösen esküvőkre, nem viselik. A néhai Diana hercegné persze ezt a szabályt is megszegte, például ikonikussá vált bosszúruhájával. És persze ott volt még az a ruha is, amelyet 1985-ben, első amerikai látogatása során viselt, amikor John Travoltával táncolt. A protokoll szerint ekor sem illett volna feketét viselnie.

Diana hercegné John Travoltával az illetlennek tartott fekete ruhában táncol (Fotó: Pete Souza/White House via Getty Images)
II. Erzsébet édesanyja, az anyakirályné szintén megszegte a gyászruha szabályát, de egészen más okból: 1939-ben, egy párizsi állami látogatás során, röviddel édesanyja halála után, fehérben jelent meg fekete helyett. Nem volt elfogadott ugyanis feketét viselni egy állami látogatáson, de amikor megtudta, hogy egyes európai országokban hagyomány a fehér viselet a temetéseken, kihasználta ezt.
Elméletileg tehát minden királyi családtagnak vinnie kell fekete ruhát kell utazáskor, de különösen azoknak, akik állandóan a nyilvánosság előtt vannak – nevezetesen a legmagasabb rangú királyi családtagoknak. Károly király és Kamilla királyné, illetve Vilmos herceg és Katalin hercegné semmiképpen sem hagyhatja el otthonát egy napnál tovább fekete ruha nélkül. Bárhová is mennek, mindig fel kell készülniük.
Kapcsolódó: Így üzen a ruháival Katalin hercegné
Kiemelt kép: David Levenson/Getty Images