fűszer gyógyszer veszély

Ez a 3 népszerű fűszer gátolhatja a gyógyszereid felszívódását

Azt már megjegyeztük, hogy a grapefruit, a narancs levével vagy kávéval nem szabad bevenni a gyógyszereket, sőt olykor tejjel sem. Arról már kevesebb szó esik, hogy a fűszerek is veszélyesen ronthatják a hatóanyagok felszívódását.

A fűszereket hagyományosan nem csak az ételeink ízesítésére használjuk. A gyömbér kiváló fejfájás és hányinger, illetve emésztési gondok ellen. A kurkumánál erősebben kevés természetes anyag csillapítja az ízületi gyulladásokat, fájdalmakat.

A fahéj gazdag antioxidánsokban, csökkentheti a gyulladást, segít szabályozni a vércukorszintet, csökkenti a szívbetegségek kockázatát, sőt még az agyműködést is javítja. Hagyományosan az emésztés megkönnyítésére és a fertőzések megelőzésére is használják.

Ezek a fűszerek nem barátkoznak a gyógyszerekkel

A Mississippi Egyetem legújabb tanulmányában azonban arról írtak, hogy a fahéj csökkentheti bizonyos gyógyszerek hatékonyságát. Laboratóriumi vizsgálatok során kiderült, hogy a fahéjaldehid aktiválja azokat a receptorokat,

amelyek felgyorsítják a gyógyszerek kiürülését a szervezetből.

Bár ez a kutatás még korai stádiumban van, és még nem tesztelték embereken, fontos kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a fahéj hogyan lép kölcsönhatásba a modern gyógyszerekkel.

vércukorszint csökkentő fűszerek

Bizonyos fűszerek veszélyesen gátolhatják a gyógyszerek felszívódását (Fotó: Getty Images)

Nem mindegy, milyen fahéj

A fahéj fajtája is számít. A szupermarketekben általánosan megtalálható fahéj – a cassia fahéj – olcsóbb, széles körben elérhető, és Ázsiából származik. A gyakran igazi fahéjnak nevezett ceyloni fahéj Srí Lankáról származik, és általában drágább. A Cassia fahéj több kumarint tartalmaz, egy olyan természetes vegyületet, amely nagy dózisban károsíthatja a májat.

A kumarin segít megelőzni a vérrögképződést is, ami hasznos az orvostudományban, de kockázatos, ha vérhígító gyógyszerekkel kombinálják.

A fahéjtartalmú étrend-kiegészítők növelhetik a vérzés kockázatát, ha véralvadásgátlókkal együtt szedik őket. A fűszer emellett kölcsönhatásba léphet fájdalomcsillapítókkal, antidepresszánsokkal, biztonyos rákellenes szerekkel és a cukorbetegség gyógyszereivel is. Minél nagyobb adagban szedjük a fahéjat, a kockázat úgy nő. Egy fahéjas édesség, zabkása, palacsinta azért még valószínűleg nem okoz problémát.

A kurkuma is lehet veszélyes

Egy másik gyógyító fűszer, a kurkuma is okozhat gondokat. Hatóanyaga, a kurkumin gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású, de befolyásolhatja egyes gyógyszerek felszívódását.

Különféle antidepresszánsokkal, vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel, kemoterápiás és diabéteszes gyógyszerekkel és bizonyos antibiotikumokkal is kölcsönhatásba léphet.

Emellett itt is szerepet kap a kurkuma vérhigító hatása, ha eleve ilyen hatású gyógyszert szedünk, ne szedjünk mellé kurkumatartalmaú étrend-kiegészítőt. Itt is a mennyiség számít. Egy teától vagy egy adag kurkumás ételtől még nem kell orvoshoz rohannunk.

A gyömbérrel is bánunk óvatosan

A hányingercsökkentő növény vegyületei, beleértve a gingerolt, befolyásolhatják azt is, hogy a szervezet hogyan kezeli a gyógyszereket. A gyömbér enyhe vérhígítóként működhet, ami azt jelenti, hogy növelheti a vérzés kockázatát. A gyömbérrel és a cukorbetegséggel kapcsolatos bizonyítékok vegyesek: bár egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a fűszer csökkentheti a vércukorszintet,

további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy teljes mértékben megértsük, milyen hatást fejt ki, ha cukorbetegség elleni gyógyszerekkel együtt szedik.

Ugyanaz a szabály érvényes itt is: egy kis gyömbértől nem lesz bajunk, az étrend-kiegészítők magas koncentráltságú, nagy adagaitól már előfordulhat. Minden esetben kérdezzük meg előbb az orvosunkat, hogy az adott gyógyszereink, betegségeink mellett szedhetünk-e fűszereket étrend-kiegészítőként, és ha igen, milyeneket.

Kapcsolódó: Ezek a fűszerek segíthetnek küzdeni a demencia ellen

Kiemelt kép: Getty Images