A szállodai szobák tisztának tűnhetnek, azonban baktériumok, szennyeződések és kellemetlen meglepetések is leselkedhetnek a leggyakrabban érintett felületekről. Mutatjuk, mire érdes figyelni – vagy inkább kerülni.

Biztos te is láttál már a TikTokon olyan videót, amiben az utazóblogger a szállodába érve túlzás nélkül nagytakarításba fog.

Külön kultusza van ezeknek a tudósításoknak, és a szereplők gyakran egymásra is licitálnak. Van aki mini takarítókészletet visz magával – morzsaporszívóstul. Más UV-lámpával ellenőrzi a fehérnek tetsző ágynemű makulátlanságát, megint más fertőtlenítőszerrel fújja le az egész szobát.

Noha ezek az eljárások erősen túlzónak tűnnek, nem teljesen megalapozatlan a szállodai tisztasággal kapcsolatos aggodalom.

Tiszta-e a szállodai szoba?

A hotelszobák első ránézésre tisztának tűnhetnek, azonban makacs baktériumok, szennyeződések és egyéb kellemetlen meglepetések még így is leselkedhetnek ránk a leggyakrabban érintett felületeken. Noha a szállodákban szigorú szabályok szerint kell gondoskodni a higiéniáról, előfordul, hogy a protokollt nem, vagy nem úgy tartják be, esetleg nem fordítanak kellő figyelmet a szoba minden egyes részére.

A legnagyobb kérdés mindig az, hogy a leggyakrabban megérintett felületek valóban alaposan meg lettek-e tisztítva.

Mivel sosem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy minden ragyogóan tiszta, hasznos lehet néhány jellemzően piszkos felületet letörölni egy egyszerű fertőtlenítő kendővel. Már csak jobb a békesség alapon is.

Lássuk, mi mindenre kell külön is odafigyelni!

1. A szállodai távirányító

A távirányító az egyik legszennyezettebb tárgy a szállodai szobában, hiszen csaknem minden vendég használja, viszont alig valaki tisztítja le. Egyes vizsgálatok kimutatták, hogy a távirányítókon akár E. coli baktérium is lehet, ami bizony komoly fertőzéseket okozhat.

hotel-szalloda-piszok-takaritas

A szállodai takarítók legtöbbször mindent megtesznek a tisztaságért (Fotó: Getty Images)

És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a mostani járványos, tüsszögős, orrfújós időszakban mi minden kerül a távirányítóra a vendégek kezéről. Ha nem szeretnénk elkapni valamit, érdemes alaposan áttörölni a kapcsolót egy fertőtlenítő kendővel, vagy bedobni egy vékony nejlonzacskóba, és úgy használni.

2. Csaptelep, pult

Mivel nem ritkán előfordul, hogy takarításkor ugyanazzal a ronggyal törlik át a mosdót és a csaptelepeket, mint a WC-t, könnyen kórokozók kerülhetnek ez utóbbi felületekre is. Ez a legrosszabb esetben akár gyomor- és bélfertőzéseket is okozhat. Jobb, ha utazásunk során a saját neszesszerünkben tartjuk a fogkefénket és borotvánkat, hogy ne érintkezzenek közvetlenül a mosdópulttal.

3. Szállodai poharak

Bár a fürdőbe, vagy a bárhoz bekészített poharak első ránézésre tisztának tűnhetnek, sok esetben csupán vízzel öblítik ki őket, ami nem elég a baktériumok eltávolításához. A legbiztonságosabb megoldás, ha eldobható poharakat kérünk a szálloda recepcióról, vagy saját poharat használunk a fogmosáshoz.

4. A szállodai szoba telefonja

Ritkán tisztítják, pedig viszonylag sokan használják a szobaszervízhez. A telefonok felületén szakemberek szerint bőrfertőzéseket okozó baktériumok bújhatnak meg, emiatt az utazás végén könnyen azt vehetjük észre, hogy kipattogzott az arcunk. Ha valamiért el kell érnünk a recepción lévő személyzetet, inkább használjunk kihangosítót, vagy töröljük át a készüléket fertőtlenítő kendővel.

5. Az íróasztal

Ez is egy gyakran használt felület a hotelekben, de sajnos nem mindig törlik le megfelelően. Ha dolgozunk vagy étkezünk rajta, érdemes fertőtlenítő kendővel áttörölni használatbavétel előtt, hogy ne kerüljön szennyeződés a laptopunkra vagy ételeinkre.

hotel-szalloda-piszok-takaritas

És akkor még nem is beszéltünk a szállodai széf piszkos gombjairól (Fotó: Getty Images)

6. A kávéfőző

A  szobai kávégépek belső részei tökéletes táptalajt nyújtanak a penészgombáknak és baktériumoknak. Csak akkor használjuk, ha kapszulás és mindig ellenőrizzük, hogy nincs-e benne maradék, állott víz, vagy vízkő. Utóbbi esetben inkább kávézzunk a szobán kívül. 

7. Ágytakaró, párnák, hotel

A díszpárnákat mindig tegyük félre, mert ritkán mossák ki őket, így tele lehetnek poratkákkal és baktériumokkal is. A párnahuzatok és takarók esetében ellenőrizzük azok illatát és ropogósságát, hogy biztosak legyünk a frissességben.

8. Kanapék, fotelek

A szállodai ülőbútorokat sokan használják, de mivel kárpitozottak, nehéz őket megfelelően fertőtleníteni. A rajtuk lévő, beivódott, így rejtett foltok akár testnedvekből vagy ételekből is származhatnak… Ha aggódunk a higiénia miatt, használjunk fertőtlenítő spray-t, vagy terítsünk rájuk kendőt.

9. Szőnyegek és szálloda

A szállodákban ugyan rendszeresen porszívózzák őket, mélytisztítást viszont ritkán kapnak. Mivel sok vendég cipővel és bőrönddel szennyezi őket, jobb, ha papucsban vagy zokniban járunk a szobában, nem mezítlábaskodunk, és nem ülünk a földre. Ha reggeli tornáznánk vagy nyújtanánk, terítsünk le törölközőt. 

Persze azért nem érdemes paranoiásnak lenni…A szállodai szoba alapvetően nem veszélyes hely, és viszonylag ritkán hallani olyan esetről, amikor valaki súlyos fertőzést szedett össze itt. Viszont a szoba tisztasága arról is árulkodik, mennyire veszik komolyan, és mennyire csinálják szívből a vendéglátást az adott helyen. Ha ezügyben is kételyeink ébrednek, nem vagyunk jó helyen.

Amennyiben a szobai tisztaság gyanús, érdemes alaposan körbenézni az egész hotelben is. Lehet, hogy csak arról van szó, hogy az adott szoba egy baki folytán kimaradt a takarításból. Ilyenkor a szobacsere, vagy egy gyors takarítás kérése megoldás lehet. Ha viszont az egész szálloda elhanyagoltnak tűnik, jobban járunk, ha másik hotelt keresünk.

Ebben a korábbi cikkünkben arról írtunk, melyik ételt nem érdemes választani a szállodai reggelinél. 

Kiemelt kép: Getty Images