A napjainkban a média királynőjének hívott Oprah Winfrey, a világ egyik legbefolyásosabb nője szegénységben született és nőtt fel Mississippi államban. Igazi self made milliárdos (a fekete amerikai nők közül az egyik első), vagyis mindenféle hátszél nélkül, csakis saját magának köszönheti elképesztő vagyonát és sikereit.
Anyja, Vernita Lee 1954-ben, tinédzserként szülte meg Oprah-t, legidősebb gyermekét. Lee egész életében házvezetőnőként dolgozott, saját anyja segített neki Opraf Winfrey és négy testvére nevelésében.
Oprah Winfrey gyerekkora tele volt traumákkal
Vernita, a kis Oprah születése után rögtön északra utazott munkát vállalni, és a kislányt az első hat évében a nagyanyjára hagyta. Hettie, a nagymama annyira szegény volt, hogy Winfrey gyakran krumpliszsákokból készült ruhát viselt, amiért a többi gyerek kigúnyolta őt. A házukban nem volt vezetékes víz, a kúthoz jártak vizet hordani, Oprah gyakran nem mehetett be a házba, a verandán aludt.
De a szigorú nagymama igen korán megtanította olvasni, és verseket szavaltatott vele a templomban, aminek a lány később is hasznát vette. Amikor anyja visszatért, sorsa nem lett jobb, sőt. Milwaukee-ba költöztek immár a nagymama nélkül; az anya gyakorlatilag állandóan dolgozott, Oprah rengeteget volt egyedül.
Nem sokkal később megszületett féltestvére, Patricia – az anya a két gyereket még nehezebben tudta eltartani, így Oprah egy időre Tennessee államba került vérszerinti apjához. Amíg a kislány Nashville-ben volt, Lee megszülte harmadik lányát, akit örökbe adott annak reményében, hogy enyhítsen az anyagi nehézségein. Oprah 2010-ig nem is tudta, hogy van egy második féltestvére is; hiszen mire visszaköltözött anyjához, már újabb féltestvére, Jeffrey is megszületett.
De nem a szegénység tette Oprah gyerekkorát pokollá.
Évekig tartó elhanyagolásban, fizikai és szexuális bántalmazásban nőtt fel, 9 éves korától abuzálták.
14 éves korában. amikor még mindig nem tudta, hogy valójában mi a szex, mi az az erőszak, és hogy hogyan születik egy gyerek, teherbe esett az erőszakolójától. Kisfia koraszülötten jött a világra és meghalt. Winfrey, aki később nem vállalt soha gyereket, egyedül az iskolában, a tanárai között érezte biztonságban, szeretve és megbecsülve magát, ma már úgy fogalmaz, azok a pedagógusok mentették őt meg.
A képen a kisgyerek Oprah látható:
Az erőszak áldozatainak szószólója lett
Az évek során Winfrey őszintén beszélt az anyjával való bonyolult, terhelt kapcsolatáról, aki 2018-ban, 83 évesen halt meg. Oprah gyerekkora az egész életére hatással volt, minden díj és siker ellenére.
Folyamatosan bizonytalan volt, attól félt, hogy ha nem azt teszi, amit mindenki elvár tőle, akkor elutasítják vagy megbüntetik valamiképp.
Hiába lett végül önmaga főnöke, hiába volt felelős saját showjáért, folyamatosan próbálta feldolgozni ezeket a régi beidegződéseket, félelmeket. De ez vezetett el addig is, hogy Winfrey saját fájdalmas múltját a világ elé tárta és empátiával fordult minden bántalmazott felé.

Oprah Winfrey és Sithokomele P. Mabaso, a dél-afrikai Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls öregdiákja 2017-ben (Fotó: Rick Diamond/Getty Images)
Az epizód, amin mindenki sírt
Poszttraumás bölcsességre tett szert, amit arra használt, hogy mások hasznára legyen. Úgy fogalmazott, hogy „Nincs sötétebb titok a szexuális visszaélésnél. Azért mesélek magamról, hogy talán a szekrény, ahol annyi szexuális zaklatás áldozata és bántalmazottja rejtőzik, csak egy résnyire kinyíljon, és beengedjen egy kis fényt.”
Oprah Winfrey pályafutása során több mint 200 epizódot készített a szexuális visszaélésről.
1990 szeptemberében a Childhood Wounds Seminar című epizódban John Bradshaw oktatót és motivációs előadót látta vendégül, aki a műsorvezetőt és a közönségét is végigvezette egy olyan gyakorlaton, ami segített nekik kapcsolatba lépni a belső gyermekükkel. A gyakorlat első két percében a tömegben szinte mindenki, beleértve Oprah-t is, sírva fakadt.
Oprah Winfrey útja a megbocsátásig
A sok munka ellenére Winfrey nem jutott el a teljes béke állapotába, irreális is lenne ezt várni tőle. Az anyjával kapcsolatban folyamatosan voltak kérdései, képtelen volt megbocsátani neki.
Aztán egy templomi rendezvényen arra kérték, mondjon néhány dicsérő szót az anyjáról, ő pedig tehetetlenségében sírva fakadt.
Oprah nem tudott egy jó szót sem mondani róla, úgy érezte, nincs egyetlen előhívható, jó emléke sem. Ekkor feltette magának a kérdést, hogy akkor mégis miért lehet hálás az anyjának? Végül arra jutott, hogy az életéért, azért, hogy az anyja nem vetette őt el. A megbocsátást pedig így fogalmazta meg: feladni a reményt, hogy a múlt másképp is történhetett volna.
Arról, hogy Oprah miként tört ki a nyomorból és mi volt az, ami kamaszkorában a jó irányba fordította, a következő cikkben olvashatsz tovább.
Kiemelt kép: Presley Ann/Getty Images for Netflix