robin williams jótékonyság hajléktalanság

Szívmelengető: kiderült, hogyan segítette Robin Williams a legelesettebbeket

Robin Williams nem verte nagy dobra, de rendszeresen munkalehetőséggel támogatta a társadalom perifériáján élő embereket.

Kevés olyan színész van, akit annyira egyöntetűen szeretett volna a közönség, mint Robin Williams-et.

A 2014-ben tragikus körülmények között elhunyt komikus-színművész nem csak nagyszerű alakításaival lopta be magát a nézők szívébe. Azzal is kitűnt, hogy karrierje során fáradhatatlanul küzdött a nehéz sorsú emberek megsegítéséért.

A Holt költők társasága, a Mrs. Doubtfire és a Good Will Hunting színésze 1986-ban Whoopi Goldberggel és Billy Crystal-lal közösen hozta létre a Comic Relief nevű programot. A projekt célja a szegénységre és a hajléktalanságra való figyelemfelhívás, és az érintettek támogatása volt.

Robin Williams és a hajléktalanság ügye

Széles körben ismert, hogy Williamsék a program keretében 1986 és 2014 között több mint 80 millió dollárt gyűjtöttek össze hajléktalanokat segítő szervezetek számára.

Kevésbé ismert tény viszont, hogy a színész nemcsak a szervezeten keresztül támogatta a hajléktalan emberek ügyét.

Brian Lord amerikai szórakoztatóipari szakember ismert színészekkel, rendezőkkel és más iparági szereplőkkel dolgozott együtt az elmúlt évtizedekben. Jó szakmai és emberi kapcsolatot ápolt Robin Williams-szel is.

Internetes oldalán nemrég arról számolt be, hogy Williams szerződéseinek érdekes, kifejezetten megható kikötései voltak. „Amikor első közös munkánk során megkaptam Robin Williams szerződésének feltételeit, nagyon meglepődtem, mert volt benne egy kikötés, amely szerint minden egyes esemény vagy film esetén, amelyben ő szerepelt, a produkciós cégnek egy bizonyos számú hajléktalan embert is alkalmaznia kellett.

Biztos vagyok benne, hogy a Williams saját idejéből és pénzéből is segítette a rászorulókat, emellett pedig a szórakoztatóiparban szerzett befolyását is felhasználta arra, hogy edukálja az iparágat. Vallotta, hogy nagyon fontos esélyt adni az embereknek arra, hogy a munkán keresztül visszanyerjék méltóságukat” – meséli.

robin-williams-jotekonysag-hajlektalansag

Robin Williams 1980 körül New Yorkban. (Fotó: Sonia Moskowitz/Getty Images)

Jótékony Williams

Williams jótékony szokásairól nemrégiben lánya, a szintén színész-rendező Zelda is írt.

„Apám minden projektjén, és különösen a komikusi turnéi során hajléktalanokat alkalmazott. Ráadásul nemcsak látszatmunkával, hanem valódi, értelmes tevékenységgel bízta meg őket” – mesélte egy bejegyzésben.

Robin Williams egyik nagysikerű filmje, A halászkirály legendája forgatásán is kifejezetten azt kérte, hogy hajléktalanokat alkalmazzanak a produkcióban. Ez a film ugyanis részben a hajléktalanságról szól, így logikus, hogy a háttérszereplők között is legyenek érintettek.

Ezzel a kéréssel Williams jócskán megelőzte korát, hiszen Hollywoodban csak az utóbbi egy évtizedben lett egyre erősebb tendencia, hogy a marginalizált csoportok szerepeit az érintett csoportokhoz tartozók játsszák.

Jótékony sztárok

Szerencsére nem Robin Williams volt az egyetlen olyan sztár, akit érzékenyen érintenek a hajléktalanok nehézségei. 

Brad Pitt nevéhez fűződik a Make It Right nevű projekt, melyet a Katrina hurrikán pusztítása nyomán indítottak, és aminek segítségével fenntartható és megfizethető otthonokat építettek hajléktalanná vált emberek számára.

Halle Berry több olyan jótékonysági eseményen és kampányban is részt vett, amelyek a hajléktalanok helyzetére próbálnak felhívni figyelmet. 2011-ben saját alapítványával a hajléktalan nők megsegítésére indított programot.

Keanu Reeves szintén híres társadalmi érzékenységéről. Többször is adott jelentős pénzösszegeket olyan jótékonysági szervezeteknek, amelyek hajléktalanokat támogatnak.

Tudtad, hogy Robin Williams életéről néhány éve dokumentumfilm is készült? 

Kiemelt kép: Robin Williams 2011-ben, Dave Hogan/Getty Images