- Még arcmosás során is követhetünk el ártalmatlannak tűnő hibákat. Nem is keveset!
- Ha kicsit jobban odafigyelünk a folyamatra, azt hosszú távon a bőrünk is meghálálja.
- Mutatjuk, milyen hibákat kerüljünk el mindenképp!
Ha bőrünk fakó, élettelen, nemcsak az étrendünket és a napi szépségápolási rutinunkat, de az arcmosási szokásainkat is érdemes átvilágítani. Hiszen nem is gondolnánk, hogy néhány ártalmatlannak tűnő tisztálkodási szokás mennyit árthat az arcbőrünknek, beleértve a pattanásokat, a bőrpírt, a zsírosodást, sőt és a bőrszárazságot is.
Az arcmosásnak is ugyanúgy a nap bőrápolási rutin részének kell lennie, mint a fényvédelemnek és hidratálásnak. Míg utóbbiak esetében jól megválogatjuk, hogy mit használunk, és mi az, ami bőrtípusunknak is megfelelő, addig előbbi fontosságát hajlamosak vagyunk alulértékelni, és azt gondolni, hogy vízzel és némi arclemosóval el is intézhetjük a dolgot. Csakhogy mindeközben számtalan olyan aprócska hibát követhetünk el, amelyeket hosszú távon nem fog meghálálni az arcbőrünk.
5 dolog, amit soha ne kövess el arcmosás közben
Ha kicsit jobban odafigyelünk az arcmosás egyszerűnek tűnő folyamatára, a krémek és szérumok hatóanyagai is könnyebben szívódhatnak be az arcbőr mélyebb rétegeibe – nem beszélve arról, hogy így más bőrbajok kockázatát is csökkenthetjük. Mutatjuk, milyen ártalmatlannak tűnő hibákat vagyunk hajlamosak elkövetni arcmosás közben!
1. Nem megfelelő hőmérsékletű vizet használunk
Míg a meleg víz kiszárítja a bőrt – különösen érzékeny, rozáceára hajlamos bőr esetén –, addig a hideg összehúzza a pórusokat, megnehezítve ezzel a szennyeződések és a felesleges zsír eltávolítását az arcról – ami hosszú távon bizony pattanásokhoz és eltömődött pórusokhoz is vezethet.
Kapcsolódó: Mi történik, ha reggel elmarad az arcmosás?
Gondoltad volna, hogy ezért sem érdemes zuhany alatt arcot mosni? A legtöbben ugyanis az arcbőr számára nem megfelelő, meleg vízhőmérsékletben szeretünk tisztálkodni. Az arcmosásra keríts sort inkább zuhanyzás után a mosdókagylónál, és ügyelj arra is, hogy mindig langyos legyen a vízhőmérséklet!
2. Túl gyakran mosunk arcot
Ha a tisztítás után feszesnek és száraznak érezzük a bőrt, előfordulhat, hogy a túl gyakori arcmosás a baj. Ez különösen igaz a száraz vagy érzékeny bőrűekre, akik hajlamosabbak a nedvességvesztésre.
Az természetesen szuper, ha naponta többször is lehetőségünk van felfrissíteni az arcunkat, buzgóságunknak ugyanakkor ára is lehet, amennyiben túlzásokba esünk. Akár szárazabb, akár zsírosodásra hajlamosabb bőrünk van, az American Academy of Dermatology (AAD) ajánlása szerint bőven elég, ha naponta maximum kétszer, reggel és este mosunk arcot.
Ennél több alkalom kiszáríthatja a bőrt, illetve a faggyútermelést is serkentheti, miközben az arcbőr természetes védőrétegét is károsítja. Persze vannak kivételes esetek, edzés után vagy erős nyári izzadás esetén többször is megismételhető a folyamat.
3. Ha elmismásoljuk az esti arctisztítást
Egy korábbi felmérésben a megkérdezettek több mint fele bevallotta, hogy hajlamos kihagyni az alapos arctisztítást lefekvés előtt. A fáradtság természetesen érthető, ugyanakkor esténként nem érdemes spórolni az arctisztítóval, amennyiben elkerülnénk a napi szennyeződésektől eltömődött pórusokat, pattanásokat és mitesszereket.
A víz felfrissít, de önmagában sajnos nem elegendő, tekintve, hogy a bőrön felhalmozódott napi szennyeződések nagy része nem oldódik vízben.
4. Nem megfelelő arclemosót használunk
Fontos, hogy minden bőrápolási termék a bőrtípusunkhoz igazodjon, így ahogyan a krémeket, úgy az arclemosókat is érdemes alaposan szemrevételezni vásárlás előtt. A drogériák kínálata bőséges, ugyanakkor le mernénk fogadni, hogy sokan alkalomadtán olyan termékeket is használtunk, illetve használunk – például folyékony szappant vagy tusfürdőt –, amelyeket alapvetően nem az arcunkra szántak.
Micellás víz? Kétfázisú arclemosó? Ebben a cikkben megtalálsz minden fontos információt az arcmosás témájában.
Tragédia persze ekkor sem történik, a bőrünk hosszú távon viszont nem lesz hálás azért, ha figyelmen kívül hagyjuk az igényeit. A tusfürdők, szappanok pH-ja jellemzően magasabb, ami szárazsághoz, irritációhoz és az arcbőr védelmi rétegének gyengüléséhez vezethet. Ha mindezt elkerülnénk a jövőben, mindenképp gondoskodjunk olyan tisztítószerekről, amelyek kifejezetten az arcot célozzák meg!
A habzó, gél állagú lemosók zsíros bőrön, a krémesebb, hidratáló hatású termékek száraz bőrön, az illatanyag-mentes, gyengéd tisztítók pedig érzékeny bőrön működnek nagyszerűen. Zsíros bőrűek számára különösen előnyös lehet, ha a lemosó alfa-hidroxisavat vagy szalicilsavat is tartalmaz, amelyek a faggyútermelés szabályozásán keresztül fejtik ki jótékony hatásukat.
5. Kéztörlőt használunk
A puha, tiszta és jó nedvszívó képességű törölközőért hálás lesz az arcbőr. Ezért is fontos elkerülnünk a kéztörlők arcon történő használatát, hiszen ha nem cseréljük 2-3 naponta, ki tudja, hányféle baktériumot masszírozunk vele az arcunkba. Ha tehetjük, arcunkat külön törölközővel, gyengéden szárítsuk, amit a kéztörlőhöz hasonlóan érdemes néhány naponta lecserélni!
Kapcsolódó: Kipróbáltuk a legolcsóbb arcfeszesítő módszert, és működik!
Kiemelt kép: Getty Images