A menstruáló nők jelentős hányada küzd különféle tünetekkel a menstruáció előtt és alatt. A has alsó tájékán jelentkező lüktető, görcsös fájdalom sokak életét megkeseríti, ráadásul egyéb kínok is gyötrik a nőket. A további tünetek közé tartozik a derék- vagy fejfájás, hányinger, hasmenés, láz, mellfeszülés.
A havi vérzéssel foglalkozó tanulmányok külön vizsgálták a depresszió tüneteit ebben az összefüggésben, mert sokáig úgy vélték, hogy a depresszió kialakulása az intenzív görcsök eredménye.
Gének okozhatják a menstruációs kínt
Egy új tanulmány azonban pont az ellenkezőjét sugallja, azaz hogy a depresszió okozhatja a menstruációs fájdalmat, a kutatók által azonosított specifikus gének miatt.
„A depresszió és a menstruációs fájdalom jelentősen befolyásolja a nők életét szerte a világon,
de a köztük lévő kapcsolatot még mindig nem tárták fel teljes egészében” – mondta John Moraros, a tanulmány vezető szerzője, a kínai Xi’an Jiaotong-Liverpool Egyetem Tudományos Iskolájának dékánja és professzora.
Hangsúlyozta: korábban már mutattak ki összefüggést a fájdalmas havi vérzés (dysmenorrhoea) és a depresszió között, de nem állapítottak meg ok-okozati összefüggést genetikai szinten.
A kutatók genetikai elemzést alkalmaztak annak kiderítésére, hogy bizonyos gének depresszióhoz való kapcsolódása növeli-e az embereknél a menstruációs fájdalmat. Több százezer genetikai adatot gyűjtöttek be az európai és a kelet-ázsiai populáció tagjaitól, majd a bioinformatika segítségével megtalálták a depressziót és a menstruációs fájdalmat összekapcsoló mintákat a génekben és a biológiai útvonalakban.
A depresszió tüneteit sokszor a kedvenc ételeink okozzák.
Kiderült, hogy a depresszióban szenvedőknél 51 százalékkal nagyobb az esélye a dysmenorrhoeának, mint a depresszióban nem szenvedőknek.
„Eredményeink előzetes bizonyítékot szolgáltatnak arra vonatkozóan, hogy
a depresszió oka, nem pedig következménye lehet a dysmenorrhoeának,
mivel nem találtunk bizonyítékot arra, hogy a menstruációs fájdalom növelné a depresszió kockázatát” – mondta Shuhe Liu, a tanulmány vezető szerzője.
Az sem mindegy, hogyan alszunk
A tanulmány azt is megvizsgálta, hogy az olyan tényezők, mint az álmatlanság, a testtömeg-index (BMI) és az endometriózis hogyan játszhatnak szerepet a depresszió és a dysmenorrhoea kapcsolatában.
Az álmatlanság abszolút befolyással bírt: a szerzők szerint a depresszió alvászavarokra gyakorolt hatása fokozhatja a menstruációs fájdalmat, éppen ezért kulcsfontosságú az alvásproblémák kezelése – állították a kutatást végző szakemberek.
Ezeket az ételeket kerüld el menstruáció alatt!
Kiemelt kép: Getty Images