Kiskanálban eper, amire eritritet hintenek felülről, fekete háttér

Stroke-ot okozhat az egyik legnépszerűbb édesítőszer? Új kutatás vizsgálja a kockázatait

Fehérjeszeletekben, cukormentes üdítőkben, fitneszdesszertekben és alacsony kalóriatartalmú édességekben is ott lapul. Egy új kutatás azonban arra utal, hogy nagyobb mennyiségben nem biztos, hogy teljesen ártalmatlan. A szakértők szerint még korai lenne pánikba esni, de az eredmények újabb kérdéseket vetnek fel az édesítőszerek hosszú távú hatásairól.
  • Az eritrit egy gyakran használt cukoralkohol, amely számos cukormentes termékben megtalálható.
  • Egy új laboratóriumi kutatás szerint kedvezőtlenül befolyásolhatja az erek működését.
  • A szakértők hangsúlyozzák: egyelőre nem bizonyított, hogy az eritrit közvetlenül stroke-ot okozna embereknél.

Az eritrit a cukoralkoholok közé tartozó édesítőszer. Azért kedvelik a gyártók és a fogyasztók is, mert a hagyományos cukornál jóval kevesebb kalóriát tartalmaz, és nem okoz jelentős vércukorszint-emelkedést. Megtalálható számos cukormentes italban, fehérjeszeletben, diétás fagylaltban, fitnesztermékben és jó eséllyel megesszük az eritritet minden olyan ételben, amit úgy hirdetnek, hogy cukormentes vagy csökkentett cukortartalmú. 

Az eritrit különösen az alacsony szénhidráttartalmú diéták és a cukorcsökkentett termékek terjedésével minden nap ott van a tányérunkon, poharunkban.

Mit talált az új kutatás?

A kutatók emberi agyi erek belső falát borító sejteket vizsgáltak laboratóriumi körülmények között. A sejteket olyan mennyiségű eritritnek tették ki, amely nagyjából megfelelhet egy cukormentes italban található adagnak. Az eredmények szerint az eritrit több olyan változást idézett elő a sejtek működésében, amelyek elméletileg kedvezőtlenül hathatnak a vérkeringésre.

  • A vizsgált sejtek kevesebb nitrogén-monoxidot termeltek. Ez az anyag fontos szerepet játszik az erek ellazításában és tágításában. Ez a jó véráramláshoz elengedhetetlen.
  • Ezzel párhuzamosan nőtt egy olyan fehérje szintje, amely érszűkítő hatású lehet.
  • A kutatók emellett fokozott oxidatív stresszt és kedvezőtlen véralvadási folyamatokra utaló változásokat is megfigyeltek az eritrit hatására.

Lehet, hogy stroke-ot okozhat az eritrit

Fontos tény, hogy a kutatás nem élő embereken történt, hanem laboratóriumiban emberi sejtkultúrákon. Ez nagyon lényeges különbség.

A szakértők hangsúlyozzák, hogy egy Petri-csészében megfigyelt sejtválasz nem feltétlenül jelenik meg ugyanígy egy élő emberi szervezetben. Számos olyan laboreredmény született már az orvostudomány történetében, amelyet később emberi vizsgálatok nem tudtak megerősíteni.

A kutatás inkább arra figyelmeztet, hogy érdemes tovább vizsgálni az eritrit hatásait, különösen akkor, ha valaki rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztja.

Miért aggódnak mégis a kutatók?

Az eritrit körül nem ennek a kutatásnak az eredménye az első figyelmeztető jel. Az elmúlt években több vizsgálat is felvetette, hogy bizonyos mesterséges vagy energiamentes édesítőszerek kedvezőtlen hatással lehetnek a szív- és érrendszerre, illetve az anyagcserére.

Kék háttér előtt két ember egy narancs- és egy kék színű cukormentes üdítőt bont fel

Mi a megoldás? Le kell mondanunk a cukormentes üdítőkről teljesen?

Egy 2025-ös vizsgálat például arra jutott, hogy azoknál, akik nagy mennyiségben fogyasztottak különböző édesítőszereket, gyorsabb lehetett a memória és a gondolkodási képességek romlása, a demencia kialakulása. De egyes ráktípusok gyakoribb előfordulásával is összefüggésbe hozták már a cukormentes édesítőszereket.

Ez természetesen nem jelenti azt, hogy minden cukormentes termék veszélyes lenne, de egyre több kutató véli úgy, hogy az édesítőszereket sem érdemes korlátlanul fogyasztani.

Mit tanácsolnak a szakértők?

A szakemberek nem javasolják az eritrit teljes száműzését az étrendből. Sokkal inkább a mértékletességet hangsúlyozzák. Érdemes figyelni arra, hogy hány olyan terméket fogyasztunk naponta, amely eritritet vagy más édesítőszert tartalmaz.

A probléma ugyanis nem egyetlen cukormentes üdítővel vagy fehérjeszelettel kezdődik, hanem akkor, amikor ezekből több is bekerül a napi étrendbe. A táplálkozástudomány szakértői továbbra is azt tartják a legjobb megoldásnak, ha fokozatosan csökkentjük az általános édes íz iránti igényünket, ahelyett hogy a cukrot egyszerűen egy másik édesítővel helyettesítenénk.

Kapcsolódó: megdöbbentő, de mesterséges édesítőszerek káros hatásai akár generációkon át öröklődhetnek

Fotó: Unsplash/Tony Chen, A.C.

Ajánlott videó