Vekerdy Tamás szerint ezek lehetnek a fogcsikorgatás lelki okai

Minden gyerek másképp dolgozza fel a feszültséget: az egyik ordibál, a másik rombol és van, aki éjjel csikorgatja a fogát. Normális ez a jelenség? Vagyis meddig számít elfogadhatónak és mikor kell aggódnia emiatt egy szülőnek? A gyerekpszichológus válaszából kiderül!

Vekerdy Tamás rengeteg hasznos tanáccsal látta el a Nők Lapja olvasóit évtizedeken át. A szülőség leggyakoribb problémái közül sok továbbra sem változott. Így Vekerdy Tamás tanácsai ma is segíthetik a Nők Lapja olvasóit abban, hogy túljussanak a gyereknevelés nehézségein.

Hiába tűnik kiegyensúlyozott, nyugodt és kiszámítható kölyöknek a gyerekünk, azért lehetnek olyan tudatalatti tünetei, amiktől a szülő ösztönösen elkezd aggódni. Ilyen jel lehet az éjjeli bepisilés, a körömrágás és az éjjeli fogcsikorgatás is. Az alábbi levélben éppen az utóbbi miatt aggódik egy anyuka:

„Nagyobbik lányom hétéves. Jó tanuló, minden rendben volna vele, hároméves húgával szeretik egymást, de éjjel álmában a fogát csikorgatja. Rossz hallgatni. Baj ez? Mitől van? Nincsenek rendben az idegei? Kell-e a dologgal törődni,vagy majd elmúlik? Lehet-e ezen változtatni? Néha már a fogait is féltem!”

Vekerdy Tamás válasza a fogcsikorgatásról

A legtöbbször elfojtott nappali feszültségeket – szorongást vagy indulatot, dühöt – jelzi az éjszakai fogcsikorgatás. Két gyerek közül a nagy testvér – tapasztalatom szerint – sokkal gyakrabban „fogcsikorgatós”, mint a kicsi. Nemcsak azért, mert a nagyok általában feszültebbek vagy szorongóbbak – befelé fordulóbbak –, mint a kicsik, hanem azért is, mert a testvér szeretete mellett mindig fennálló testvérféltékenységen belül átélt konfliktusai, féltudatos gondolatai, töprengései – vajon kit szeretnek a szülők jobban? – is kifejezésre jutnak, juthatnak a fogcsikorgatásban (Persze, itt is: a hozzájuk tartozó dühökkel, indulatokkal együtt.)

Gyakori, hogy a fogcsikorgatós gyerekek nagyon igényesek magukkal szemben, sokat követelnek maguktól – perfekcionisták –, ha valami nem sikerül, dühöngve tépik vagy törik össze, amiről pedig úgy érzik, hogy esetleg nem fog sikerülni, abba bele sem kezdenek.

Ami azt illeti, hogy mit is kell tennünk, e tekintetben azt hiszem, hogy a fogcsikorgatás mértéke a döntő.

Ha csak azt figyeljük meg, hogy gyerekünkkel néha előfordul, hogy álmában a fogát csikorgatja, akkor egyelőre csak el kellene gondolkoznunk, hogy mi bánthatja őt a családban vagy az iskolában. Ha a fogcsikorgatás csak az iskolábajárással kezdődik, akkora  ez egyértelműen jelzi azt, hogy a szorongásokat és az indulatokat az iskola hívja elő.

Ha úgyszólván minden éjjel hosszantartóan csikorgatja a fogát gyermekünk – ami a legtöbbször együttjár azzal, hogy nyugtalanul, hánykolódva alszik, sőt esetleg bele is izzad az alvásba –, akkor szakemberhez kell fordulnunk, aki terápiás munkában kell, hogy feloldja ezt a feszültséget.

vekerdy tamás fogcsikorgatás

A Nők lapja 1995/33-as lapszámában Vekerdy Tamás a fogcsikorgató gyerekek szüleinek ad tippeket (Fotó: Nők Lapja archívum)

Vannak gyerekek, akik a fogorvostól fogvédő gumit kapnak éjszakára, hogy a fogcsikorgatás ne rongálja meg a fogzománcukat. A kétszemélyes kapcsolat – amikor az egyik szülő csak azzal az egyetlen gyerekével beszélget vagy megy el valahová – minden feszültség oldásához jelentős mértékben járulhat hozzá, különösen, ha mind a két szülő – külön-külön – fenntart és ápol ilyesféle kapcsolatot fogcsikorgatós vagy más módon feszült gyerekével.

Kapcsolódó: Vekerdy Tamás tanácsai a gyakori éjjeli felriadás ellen

Forrás: Nők Lapja 1995/33.
Kiemelt kép: Getty Images