Comói-tó utazás

George Clooney nem véletlenül szereti: ezért érdemes a Comói-tóhoz kirándulni

Bár a Comói-tó Olaszország egyik legkedveltebb úti célja, mi főleg azért ismerjük, mert George Clooney is rendszeresen időt tölt a parton álló villájában. No de nézzük, miért érdemes még odautazni?

Clooney megengedhette magának, hogy sok évtizedet töltsön saját, a Comói-tó partján álló villájában, a Villa Oleandrában a festői Laglio faluban. A terület olyannyira kedvelt, hogy egymillió euró alatt egy kulipintyót sem lehet vásárolni, pláne nem a villa közelében.

2023-ban azonban felröppentek a hírek, hogy a sztár eladja a nyaralóját, főleg a fotósok zaklatásai miatt. Ha így is tett, George Clooney biztosan visszajár (már csak azért is, mert ott ismerte meg feleségét), 2024-ben például egy étteremben kapták lencsevégre Amal társaságában. No de elég is a sztárból, nézzük, miért olyan vonzó a Comói-tó és környéke? Mit érdemes megnézni, melyek a legfőbb érdekességek?

Olaszország legmélyebb tava

A Comói-tó az ország legmélyebb tava, erre utal régi neve, a mély helyet jelentő Lario is. A tó legmélyebb pontja 425 méter. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a Garda-tó és a Lago Maggiore után Olaszország harmadik legnagyobb tava, máris értjük, miért szeretnék olyan sokan élőben is megtekinteni. A neve a késő ókorban változott meg, egyre többen a tó legfontosabb városához, Comóhoz kötötték.

A Comói-tó a rómaiak óta az elit lakóhelye

A tó a római idők óta az arisztokrácia kedvelt menedékhelye, gyönyörű villák és paloták épültek a partján, amelyek történelmi jelentőséggel is bírnak. Egy sor művészeti és kulturális látnivaló várja a turistákat, akik minimum a Villa Olmo, a Villa Serbelloni és a Villa Carlotta épületeit megtekintik.

A villákhoz elképesztő kertek tartoznak.

A tó körüli enyhe éghajlat miatt mediterrán és szubtrópusi növények gazdagítják a kerteket, utcákat,a környező hegyekben tipikus alpesi növény- és állatvilágot találunk.

A csodás tóról és a partjáról galériánkban nézhetsz meg képeket: 

6 fotó

A legértékesebb település, Bellagio a tó két szára közt terül el

A tó fordított Y alakot formáz, amit a gleccserek olvadása és az Adda nevű ősi folyó eróziós hatására alakult ki. A tó két külön ága közepén található félszigeten foglal helyet a világhírű Bellagio városka.

Észak felé az Alpok vonulatai adnak fantasztikus kilátás, a többi irányba pedig a tó és a villák.

A múzeumok, templomok, a Serbelloni Villa park, a Bellagio-Civenna határánál, a legszebb kilátóhelyen épített gigantikus pad, a közeli Varenna faluban található Vezio-vár mind kiemelt turisztikai célpontok.

Horgászni és fürdeni is lehet benne

A globális felmelegedés a területet sem kímélte, nyáron gyakoriak a hőhullámok és a jégesők, sőt az extrém esőzések is, de a mély tó vize mindig hideg. Csak a nyári hónapokban melegszik fel annyira, hogy fürdeni lehessen benne, ezért híres strandokat is kialakítottak. A vízi sportok is népszerűek,

a helyiek pedig évszázadok óta horgásznak és neves helyi haléttermeknek szállítanak árut.

A tavat körülvevő olasz Alpok lábainál túrázni sem utolsó, a városokat és hegyvidéki településeket összekötő útvonalakat több évszázaddal ezelőtt építették. Unatkozni nem fogunk: a körüli hegyi túraútvonalak teljes hossza több mint 250 kilométer.

Kapcsolódó: A Comói-tó mellett ide járnak legszívesebben a sztárok

Kiemelt kép: Getty Images