– Na, Tati, akkor mi a mai vicced? – kérdezte egyik este Berni, miután végeztünk a vacsorával. Legkisebb lányom ugyanis nagyon szereti a vicceket és a humoros történeteket, és azt találta ki, hogy mindennap mondjunk egymásnak egyet. Azért csak egyet, és nem többet, mert akkor jut is, marad is, és sokáig folytathatjuk kedves szórakozásunkat. Dicséretes önmegtartóztatás, az ember vicckészlete is véges. Mivel számítottam Berni felhívására, már készen is voltam a viccel.
– Tehát – mondtam nekiveselkedve. – Pistike először megy iskolába. Amikor hazaér, az anyukája megkérdezi tőle: „Mi volt ma az iskolában, Pistike?” „Kaptam két piros pontot és egy fekete pontot” – feleli a kisfiú. A két piros pont mégiscsak jobb, mint az egy fekete, gondolja az anyukája, és megdicséri Pistikét: „Nagyon ügyes vagy, kisfiam.” Másnap megy haza Pistike. „Mi volt ma az iskolában?” – kérdezi az anyukája. „Kaptam két piros pontot és egy feketét.” „Nagyon ügyes vagy, kisfiam.” Harmadnap megint megy haza Pistike. „Mi volt ma az iskolában?” – szól a kérdés, amire a válasz megint csak ugyanaz: „Kaptam két piros pontot és egy feketét.” „A két piros pontnak nagyon örülök – feleli erre az anyukája –, de miért kapsz mindennap egy feketét is?” „Hát mert beírok magamnak két pirosat” – feleli Pistike.
Szerintem ez jó vicc, és pont annak a korosztálynak való, amibe Berni is tartozik. Ennek ellenére a várt hatás elmaradt.
– Mi van, drágám, nem tetszik a vicc?
– De, nagyon tetszik, csak azt mondd meg nekem, hogy a fekete pont az rossz, ugye? Vagy az is jó?
Szörnyűséges gyanúm támadt.
– Mondd csak, drágám, te eddig milyeneket gyűjtögettél? Ha, mondjuk, nem volt kész a házid, és kaptál egy fekete pontot, akkor azt gondoltad, hogy az dicséret?
– Soha nem kaptam fekete pontot.