Úgy döntöttem, egy olyan témát választok most, amiről levélben nem, de szóban már sokan kérdeztek: a meditációt. Leggyakrabban azzal találkozom, hogy azt hisszük magunkról, hogy nem tudunk meditálni, szülőként pedig időnk sincs rá. Az előbbi tévhit, utóbbi pedig könnyebben változtatható, mint gondolnánk.

Először is ideje elfelejteni a képet, hogy az meditál, aki Buddha-pózban, gyertyafényben, csöndben, becsukott szemmel és összeérintett ujjakkal ül. Van, aki kutyát sétáltat az erdőben (akár úgy is fogalmazhatnék, hogy mozgásmeditációt végez), más a kádban ülve mereng, harmadikunk rajzol, negyedikünk zenét hallgat és táncol a szoba közepén, légzéstechnikát vagy imát alkalmaz, esetleg bámulja a csillagokat. A fölsorolásból egyik sem biztosan meditáció, ahogy a Buddha-pózban ülés sem az.

A dolog ott dől el, hogy kinek mi az a körülmény, tevékenység vagy tér, ahol tud háborítatlanul befelé figyelni, ahol állapotváltozást észlel magában, ahol le tud csöndesedni az idegrendszere, ahol hozzáfér mélységeihez, ahol emelkedett állapotba képes kerülni. Ha nincs ilyen az életünkben, az nem azt mutatja, hogy képtelenek lennénk rá, csupán annyit, hogy még nem találtuk meg, hogy hozzánk és életvitelünkhöz a meditáció milyen módja passzol, ez pedig jelentheti, hogy tudatosan még nem is kerestük.

Másik gyakori tévhit, hogy az meditál jól, aki tud nem gondolni semmire. A gondolattalan állapotot tartósan akár csak pár percig is fenntartani kevesen képesek a világon.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .