A hajhullás és hajritkulás egyre több nőt érint világszerte, és nem csupán az idősebb korosztályban. A hormonális változások, stressz, tápanyaghiány és életmódbeli tényezők mind hozzájárulhatnak a haj egészségének romlásához.
Sokan már a változókor előtt kezdik tapasztalni a tüneteket, hiszen a perimenopauza alatt a hormonszint elkezd ingadozni, a szervezet egyre érzékenyebb a tesztoszteronra, és ez is okozhat hajhullást.
Hajhullás és változókor
„A hormonális egyensúly felborulása, különösen az ösztrogénszint csökkenése közvetlenül hat a haj növekedési ciklusára. Az ösztrogén segít fenntartani a haj sűrűségét, így annak hiánya a haj ritkulásához és gyengüléséhez vezethet, amely a változókor alapvető tünete – magyarázza dr. Lieber Andrea orvos- természetgyógyász-kozmetikus. – A változókorral járó hormonális ingadozások pedig okozhatják a stresszt, ami növeli a kortizolszintet a szervezetben.
A magas kortizolszint is hozzájárulhat a hajhulláshoz, mivel befolyásolja a haj növekedési ciklusát,
lerövidíti a növekedési fázist, ezzel elősegítve a hajszálak idő előtti kihullását”.
A krónikus stressz természetesen menopauzától függetlenül is növeli a kortizol szintjét, ami telogén effluviumhoz, azaz fokozott hajhulláshoz vezethet, így ennek visszaszorítása nemcsak fizikai- és mentális egészségünknek, de hajkoronánknak is érdeke. Mindenesetre, ha a változókor okozza hajullásunkat, érdemes a hajvitaminokra is külön figyelni.
„A változókori panaszokra való hajvitaminoknál keressük a jó biohasznosulású növényi forrásból származó összetevőket. A patikában kapható étrend-kiegészítőknél érdemes megnézni, hogy milyen hatóanyagokat tartalmaznak. Az 50 év feletti nőknél a wakame alga és a borágóolaj két fontos, speciális összetevő – tanácsolja dr. Lieber Andrea. – Az előbbi segítik a fejbőr vérkeringését és támogatja a hajhagymák működését, a borágóolaj pedig csökkenti a fejbőr gyulladását. A rézzel és a cinkkel együtt fejtik ki a legteljesebb hatásukat.”
Kapcsolódó: 9 tipp elvékonyodó, gyengülő hajra
Kezdjük belülről a hajerősítést!
A hajhullás nem csupán esztétikai, és természetesen nem csak változókori kérdés – gyakran a szervezet belső egyensúlyának felborulására utal. Okozhatja akár a vas, B12-vitamin, D-vitamin, biotin és fehérje hiánya, de a genetika is. Az örökletes hajhullás, például az androgén alopecia, gyakori oka a női hajritkulásnak. És persze ne feledkezzünk meg a túlzott hajformázásról sem: a gyakori hőkezelés, szoros frizurák és vegyi kezelések is károsíthatják a hajszálakat és a fejbőrt.
A hajhagymák működése szoros összefüggésben áll a hormonrendszerrel, az immunrendszerrel és a tápanyag-ellátottsággal. Ezért is fontos, hogy először belsőleg próbáljuk meg kezelni a problémát. Hiába használunk drága külső készítményeket, ha közben például vashiány, D-vitamin-hiány vagy krónikus stressz áll fenn, a hajhullás újra és újra visszatérhet.

A vörös LED-fény bizonyítottan stimulálja a hajhagymákat, így elősegíti a haj növekedését, erősíti a hajat és megelőzheti a hajhullást (Fotó: Getty Images)
A megelőzéshez és a helyreállításhoz kulcsfontosságú a kiegyensúlyozott, fehérjében, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend, a megfelelő folyadékbevitel, a stresszcsökkentés, valamint a hormonális egyensúly támogatása.
Érdemes célzott laborvizsgálattal is utánajárni, nincs-e szervi oka a hajhullásnak – például pajzsmirigy-probléma vagy inzulinrezisztencia.
A belső egyensúly megteremtése után sokkal hatékonyabban működhetnek a külső kezelések is.
Kapcsolódó: Háj vagy haj? – A legnépszerűbb diéta kopaszodást okozhat
A haj erősödése időt, sok türelmet és néhány tudományosan bizonyított összetevőt igényel – A hajápoló termékek és étrend-kiegészítők hatása 4-8 hét alatt kezd megmutatkozni, de érdemes hosszú távon alkalmazni ezeket a tartós eredményhez. Amíg beindul a változás, addig is sokat tehetsz hajtömeg-növelő termékek használatával, hiszen ezek a hajat teltebbnek, sűrűbbnek láttatják.
Hajerősítő készítmények és készülékek
A hajápoló esetén keresd a keratin és a pantenol összetevőket tartalmazó termékeket is. A vörös LED-fény is hatékony lehet hajhullás ellen – ezt több kutatás is alátámasztja. A 630–660 nm-es hullámhosszú fény serkenti a vérkeringést a fejbőrben, javítja a sejtek energiatermelését, és aktiválja a hajhagymákat. (Ezen kívül a kollagéntermelést is stimulálja, segíti a sérülések gyógyulását, és javíthatja a mitokondriális funkciókat, ezért a szépségipar előszeretettel használja.)
Samponoktól a vörös LED terápiáig: kedvenc hajerősítőink:




Kiemelt kép: Getty Images