hasnyálmirigyrák elhízás stressz

Két modernkori hatás növeli leginkább a hasnyálmirigyrák kockázatát

Egy új kutatás rávilágít, hogy a legagresszívebb és a legkisebb gyógyulási eséllyel járó rákfajta kockázatát nagyban növeli az egészségtelen étkezés, a mozgásszegény életmód és a fokozott, tartós stressz.
  • Az egereken végzett kísérlet rámutatott a legnagyobb kockázati tényezőkre a hasnyálmirigyrák kialakulásánál.
  • A rendszeres mozgás, könnyed sportolás is segíthet megküzdeni a stresszel és megelőzheti a hízást.
  • Mi köze a hízásnak a hasnyálmirigyrákhoz? Az orvos elárulja az összefüggést.

„A Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) kutatói felfedezték, hogy a stresszre reagáló neurotranszmitterek és az elhízáshoz kapcsolható hormonok aktiválják a CREB (a DNS-szekvenciákért felelős) nevű fehérjét, amely elősegíti a hasnyálmirigyben található rákos sejtek növekedését” – volt olvasható a sajtközleményben néhány napja. 

A kísérletek során magas zsírtartalmú étrenddel hízlalt egereknél nagyobb valószínűséggel alakultak ki rákmegelőző elváltozások. Amikor a rágcsálók stresszszintjét társas elszigeteltséggel növelték, az elváltozások még gyorsabban fejlődtek. A stresszel összefüggő rákos megbetegedés kockázata különösen nőstény egerek esetében volt hangsúlyos.

A kutatók tehát arra jutottak, hogy ezeket az állapotokat érdemes lehet megelőzni: az elhízás- és stresszfüggő rákos megbetegedések kockázatának csökkentésére gyógyszeres kezelést lehetne alkalmazni.

A hízás és stressz ágyaz meg a hasnyálmirigráknak

Na de hogyan lehetne megelőzni, vagy kezelni a stressz okozta romlást? „Mivel a β-adrenerg receptorok kulcsszerepet játszanak a stresszhez kapcsolódó ráknövekedésben, a magas vérnyomás kezelésére gyakran felírt béta-blokkolók jók lehetnek ezen hatások mérséklésére is” – áll a sajtóközleményben a reményt keltő információ.

Évente több mint félmillió embert diagnosztizálnak hasnyálmirigyrákkal. A daganatos betegségek közül a hasnyálmirigyrák esetében a legrosszabb túlélési arány. Az már régóta ismert tény, hogy négyféle genetikai hiba okozhatja ezt a sokszor halálos kimenetelű daganatos betegséget.

Ezeket a géneket aktiválja a stressz, illetve az elhízás következtében fellépő hormonprobléma.

Kockázati tényező az is, hogy a hasnyálmirigyrákot gyakran csak késői stádiumban diagnosztizálják, amikor a kezelési lehetőségek már korlátozottak. Nincs olyan általános szűrővizsgálat, amivel kiszűrhető lenne a betegség korai stádiumban.

„A stressz és annak folyamatai súlyosbíthatják a betegség progresszióját, és tudjuk, hogy az elhízás elősegíti bizonyos rákfajták kialakulását, ami hatással lehet a beteg terápiára adott válaszára – mondta a Dr. Robert Den onkológus. – Ebben az esetben azt látjuk, hogy a stressz és az elhízás hozzájárulhat a hasnyálmirigyrák gyors romlásához, ami komoly következményekkel járhat mind a megelőzési, mind a kezelési módszerek szempontjából.”

hasnyálmirigyrák elhízás stressz

A hasnyálmirigyrákot a legnehezebben időben diagnosztizálni, mert a kezdeti szakaszban sokszor nem okoz panaszt (Kép: Getty Images)

A megelőzésen a hangsúly

Tehát a kutatásból kiderült, hogy a stressz a betegség kialakulásában, terjedésében játszik főszerepet, az elhízás pedig a kialakulásban is fontos tényező és a gyógymódok hatásosságát rontják. Dr. Den hangsúlyozta, hogy a szívbarát étrend és a mértékletes étkezés alapvető fontosságú, nemcsak a rákmegelőzés, hanem az általános egészség érdekében is.

5 szokás, ami segíthet a megelőzésben az orvos szerint:

  • A testmozgás különösen fontos az elhízás és a stressz kezelésében. A fizikai aktivitás nemcsak a fizikumunknak tesz jót, hanem kiváló stresszoldó is.
  • A tudatos jelenlét (mindfulness) szintén kulcsszerepet játszhat a rák kockázatának csökkentésében.
  • A szabadban eltöltött idő javíthatja a mentális és fizikai jóllétet is. Az orvos ezért mindig arra bátorítja a betegeket, hogy találjanak módot az aktív életmódra, kapcsolódjanak a természethez, és helyezzék előtérbe az általános jóllétüket.

Bár a hasnyálmirigyrák egyik legnagyobb kihívása továbbra is a késői diagnózisból fakadó problémák, a tudósok szerint a megelőzés érdekében érdemes a stresszkezelésre, az egészséges táplálkozásra és a rendszeres testmozgásra összpontosítani. A jövőben a béta-blokkolókhoz hasonló gyógyszerek új lehetőséget kínálhatnak a kockázatok csökkentésére, miközben az orvostudomány folyamatosan dolgozik hatékonyabb terápiák kifejlesztésén.

Kapcsolódó: Meglepő, de a hasnyálmirigyrák a lábon is tüneteket okoz

Kiemelt kép: Getty Images