foghúzás egészség

Ezt nem szabad tenned és enned aznap, amikor kihúzták a fogadat

A lehető legtovább próbáljuk megőrizni a fogainkat, de egy idő után ellenünk fordulnak és sok esetben nincs más megoldás, mint a húzás. Aprócska dolognak tűnik, nem is fáj, mégis fontos az egészségünk szempontjából, hogy minden szabályt betartsunk.

A foghúzás sokféle okból bekövetkezhet, de jellemzően amikor már túl vagyunk a tömésen, gyökérkezelésen, és továbbra is fáj, gyulladt, sajnos nincs más megoldás. A foghúzást gyakran röntgen és antibitotikumkúra előzi meg, hogy a gyulladást lehúzzák, így az érzéstelenítő injekció is képes hatni.

Néhány szuri után a sima foghúzás jellemzően fájdalommentes, maximum a hangja rémisztő. Utána sok vér folyik, amit a fogász egy adag gézzel csillapít. Ebben az állapotban gyakran nem tudjuk figyelmesen végighallgatni, amit az orvos a következő napokra javasol az egészségünk érdekében, vagy a stressz miatt utólag nem emlékszünk rá. Pedig rengeteg komplikációtól kíméljük meg magunkat, ha betartjuk a foghúzás utáni napokra hozott szabályokat.

Mi a teendő a foghúzás napján?

Ha előre tudjuk, hogy ki kell húzatni egy fogunkat, és megvolt már a röntgen is, akkor próbáljuk úgy időzíteni a műveletet, hogy épp egészségesek és kipihentek legyünk. Ha gyógyszert kell szednünk, tegyük meg, és ne hagyjuk abba az antibiotikum-kúrát akkor sem, ha már jobban vagyunk.

A gyulladt fogat sokan ki sem húzzák, vagy ha mégis, az erős fájdalommal járhat.

Az eljárás utánra ne tervezzünk semmi fontosat, ha kell, kérjünk egészségügyi okból szabadnapot a munkahelyünkről is. Pontosan mondjuk el a fogorvosnak, milyen gyógyszereket szedünk, kiemelten fontos a vérhigító, aminek bevételét ilyen beavatkozás előtt jellemzően 1-2 napra fel lehet függeszteni. Szólnunk kell, ha az alábbi betegségekben szenvedünk

  • epilepszia
  • cukorbetegség
  • májbetegség
  • pajzsmirigybetegség
  • vesebetegség
  • magas vérnyomás
  • sérült szívbillentyűk
  • mellékvesebetegség
  • károsodott immunrendszer
foghúzás egészség

A foghúzás előtt az orvosnak ismernie kell a betegségeinket (Kép: Getty Images)

Az egészségünk múlhat a foghúzás utáni napon

Ha nincs szükség szájsebészeti eljárásra, hanem a fogat csak kihúzzák, a már említett tamponálás mellett az a legfontosabb teendőnk, hogy ne köpködjünk és ne szívjuk meg a hiányzó fog helyét. A foghúzás után vérrög képződik a fogüregben, a csontban lévő lyukban, amire nagy szükségünk van. Ha ez nem történik meg, vagy a rög elmozdul, védtelenné válik a csont, amit mindenáron el kell kerülni. Ne igyunk szívószállal, mert az is hasonló hatást érhet el és ne piszkáljuk a fog helyét a nyelvünkkel.

Aznap igyunk sok folyadékot, pohárból vagy üvegből, lehetőleg az érzéstelenítés hatásának múlása után.

Az alkoholt kerülni kell! Ha éhesek vagyunk, pépes állagú ételeket fogyasszunk csak, és azt is legalább 2 órával a húzás után. Levesek, szószok, turmixolt ételek kerüljenek az étlapra és csak óvatosan együnk. A tejet, tejtermékeket 2-3 napig kerüljük. Rágni a nem érintett oldalon 1-2 nap múlva lehet, de érdemes ekkor is elkerülni a magvakat vagy a húst. A száj öblögetése, a fogmosás nem ajánlott, pláne nem a húzás környékén. Az orrfújással is vigyázzunk, főleg ha felső fogat távolítottak el. Dohányozni, talán mondanunk sem kell, tilos.

Sport és munka foghúzás után

Ha jól sikerült a foghúzás és nem vagyunk lázasak, a vérzés is szépen elállt és erősnek érezzük magunkat, akkor is érdemes észben tartanunk, hogy a szervezetünk viszonylag komoly megpróbáltatáson ment át. A sportot jó pár napig érdemes elkerülni, ahogy a takarítást is: minden olyan tevékenység, ami lehajolással jár, fájdalmat okozhat. Inkább pihenjünk sokat, ha lehet, fekve és megemelt fejrésszel.

Ha fájdalmat érzünk, kívülről egy konyharuhába csavart jégtartóval jegeljük tíz percekre az érintett területet.

A szánkba ne tegyünk jégkockát, sőt egyáltalán ne nyúlkáljunk a húzás helye körül. Pár nap elteltével már visszatérhetünk a régi életünkhöz, kivéve, ha belázasodtunk, erős fájdalmat érzünk vagy gyulladás jeleit tapasztaljuk. Ha előbbieket érezzük a foghúzás után, minél előbb menjünk vissza a fogorvoshoz.

Kapcsolódó: Így ápoljuk a fogainkat, hogy 50 év felett is fiatalos legyen a mosolyunk. 

Kiemelt kép: Getty Images