- A köldöksérv nem csak babáknál alakulhat ki.
- De mi okozza felnőtteknél, és mit tehetünk ellene?
- A köldöksérve általában fájdalommentes, és magától is bezáródhat, de van, hogy muszáj orvoshoz fordulni.
A köldöksérv egy szöveti dudor, amely a köldökön vagy annak közelében alakul ki, akkor, ha a hasfal rétegei nem illeszkednek össze teljesen. Normális esetben a köldökzsinór a csecsemők testében egy kis nyíláson keresztül halad át a hasfal izmai között, ami a születés után hamar bezáródik.
Amikor azonban ez nem történik meg tökéletesen, a hasüreg belsejéből a bél vagy más szövetek kidudorodnak ezen, a köldök körüli gyenge ponton keresztül, így alakul ki a köldöksérv. Érdekes tény, hogy a csecsemők körülbelül 20 százaléka születik köldöksérvvel, de a sérvek kilencven százaléka 4 éves korig magától bezáródik.
Mikor forduljunk orvoshoz kisgyerek esetében?
A köldöksérv általában fájdalommentes és magától záródik. Amikor nem, akkor a köldöknél látható puha kiemelkedés megkeményedik, a gyerek erős fájdalmat tapasztal, hányingerrel, hányással küszködhet, belázasodhat.
Az ilyen esetekben azonnal orvoshoz kell fordulni. Érdekes, hogy a koraszülötteknél és az alacsony születési súllyal világra jött babáknál, illetve a lányoknál nagyobb a köldöksérv kialakulásának kockázata.

A köldöksérv tünete jól látható a kisbaba hasán (Fotó: Getty Images)
Miért alakul ki felnőtteknél köldöksérv?
A köldöksérv felnőtteknél általában akkor keletkezik, amikor túl nagy nyomás nehezedik a hasizomzat egy gyenge szakaszára. Ezt okozhatja
- túlsúly
- terhesség, pláne ikerterhesség
- kötőszöveti gyengeség
- megerőltető munka vagy sport
- folyadék a hasüregben
- korábbi hasi műtét
- tartós, erős köhögés.
Milyen tünetei vannak a köldöksérvnek?
A köldöksérvet általában akkor lehet észrevenni, amikor a baba sír, nevet vagy erőlködik. Az árulkodó tünet egy duzzanat vagy kidudorodás a köldök környékén, ami gyakran nyugodt állapotban nem is látható. Felnőtteknél a fő tünet ugyanaz: duzzanat vagy kidudorodás a köldök környékén. Csakhogy ekkor már kellemetlenséget okozhat, és nagyon fájdalmas is lehet. Annyira, hogy a legtöbb esetben műtétre van szükség.
Hogyan diagnosztizálják az orvosok a köldöksérvet?
A sérvet hasi vizsgálattal állapítják meg. Az orvost legfőképpen az érdekli, hogy a kitüremkedést óvatosan vissza lehet-e nyomni a hasüregbe. Ha igen, akkor csökkenthető sérvről van szó, míg ha nem, akkor beékelődöttről. Ez utóbbi a műtőbe vezet, ugyanis
legrosszabb esetben ki is záródhat, ami megszünteti az adott, kitüremkedett szövet vérellátását.
Ez maradandó szövetkárosodást okozhat, ezért megelőzésként az ilyen sérveket mielőbb megműtik. A vizsgálat részét képezi a hasi ultrahang, sokszor a röntgen és a vérvizsgálat, ami megmutatja, milyen állapotban van a szervezet, és küzd-e esetleges kizáródással, fertőzéssel.
Ilyen tünetekkel forduljunk azonnal orvoshoz
A kis méretű köldöksérv gyakran visszahúzódik, főleg a gyerekeknél, de addig is folyamatos megfigyelést igényel. A felnőttek rosszabbul járnak, mert esetükben nagyobb az esély a tünetek fennmaradására, elfajulására. A kizáródott sérv pedig nem játék, minél előbb kórházi ellátásra van szükség. Az alábbi tünetek esetén vegyük az irányt a sürgősségi felé:
- láz
- székrekedés
- súlyos hasi fájdalom és érzékenység
- hányinger és hányás
- kidudorodó csomó a hason
- bőrpír vagy egyéb elszíneződés.
A műtét meglehetősen egyszerű és gyakori eljárás, körülbelül egy órán át tart. Miután megejtette a bemetszéseket, az orvos megvizsgálja és visszatolja a bélszövetet a hasfalon keresztül. Gyerekeknél ezután gyakran már csak varrnak, de felnőtteknél egy speciális hálóval erősítik meg a hasfalat, mielőtt összevarrnák. Ez megakadályozza a sérv kiújulását.
A köldökünk nem a tisztaságáról híres, ezért figyelni kell a fertőzések elkerülésére is.
Kiemelt kép: Getty Images