Az utóbbi időben – szerencsére – többet foglalkozunk az emésztés egészségével. Nemcsak, mert a különféle ételintoleranciák, allergiák rávilágítottak arra, milyen kellemetlen tüneteket okozhat, ha valami nincs rendben, de azért is, mert egyre többet tudunk az egészséges emésztés az immunrendszerre vagy épp a szépségre gyakorolt áldásos hatásáról.
Ha meg szeretnénk tudni, jól működik-e az emésztésünk, ma már számtalan módszer áll a rendelkezésünkre, igaz, ezek egy része drága és/vagy kellemetlen. Van viszont egy olyan egyszerű, otthoni módszer is a monitorozásra, ami filléres összegbe kerül és semmilyen fájdalmat nem okoz.
A módszerrel bélrendszerünk tranzíciós idejét vizsgálhatjuk meg.
Tranzíciós idő és emésztés
Köztudott, hogy az elfogyasztott étel viszonylag komótosan halad végig az emésztőrendszeren. Útja során olyan szervekhez ér, amelyek segítenek az emésztésben (gyomor), a tápanyagok felszívásában (vékonybél), valamint a víz és sók felszívásában (vastagbél). Ezt a mozgást bélmotilitásnak hívjuk.
A bél-tranzitidő az az idő, ami alatt egy adott étel végighalad az emésztőrendszeren. Ez személyenként változhat, de kutatások szerint 12 és 72 óra között mozog, átlagosan pedig 24 óra.
Bár számos tényező befolyásolhatja a tranzitidőt, ha a bélmozgás lassú, a vastagbélben élő baktériumokhoz csak lassan jutnak el az azokat tápláló anyagok, ezért fehérjék emésztésébe kezdenek. Ez gázok termeléséhez vezethet, ami puffadást és gyulladást okozhat. A lassú tranzit továbbá azt is eredményezheti, hogy az étel a vékonybélben elakad, ami hasi fájdalomhoz, hányingerhez, illetve puffadáshoz vezethet.
A túl gyors emésztés is problémákat okozhat. Például ha valakinek, gyulladásos bélbetegsége vagy irritábilis bél szindrómája van, az felgyorsíthatja a tranzitidőt, ami hasmenéshez és folyékony széklethez vezethet. Ilyenkor a széklet nem tartózkodik elég ideig a bélben, így nem szívódik fel belőle elegendő víz és tápanyag, ami kiszáradáshoz vezethet.

Ha minden rendben van odabenn, az a külső megjelenésre is pozitívan hat (Fotó: Getty Images)
Otthoni módszer az emésztés egészségére
Szerencsére van egy egyszerű, otthon elvégezhető teszt, amivel te is lemérheted a bélmozgás sebességét. A teszt elvégzéséhez csak némi kukoricára van szükség.
Mivel a kukorica héja emészthetetlen, az étellel együtt halad végig a bélrendszeren, és végül látható lesz a székletben, ezért segítségével jól nyomon követhető emésztésünk tempója.
Ha rendszeresen fogyasztasz kukoricát, tarts pár nap szünetet, ha nem, azonnal neki is vághatsz a kísérletnek. Egyél egy maréknyi főtt kukoricát, és jegyezd fel az elfogyasztás időpontját. Ezután ellenőrizd, hogy a sárga szemek mikor köszönnek vissza a székletedben.
Gyors vagy lassú emésztés
Ha 12 órán belül megjelennek, akkor a bélmozgásod bizony túl gyors. Ha viszont 48 óránál tovább tart a dolog, akkor lassú a tranzitidő. Bár ez a teszt nem tökéletes, meglepően jól mutatja a tranzitidőt, és az eredmény nagyjából megegyezik a fejlettebb mérésekével.
Ha a tranzitidő gyors, és ez rendszeresen így van, érdemes orvoshoz fordulni, hogy kiderüljön, mi áll a háttérben. Ha lassú, viszont nincs további gyomor-bélrendszeri panaszod (például puffadás, hasi fájdalom, étvágytalanság vagy hányinger), akkor próbálj meg több rostban gazdag ételt fogyasztani, több vizet inni és rendszeresen mozogni.
A kiegyensúlyozott étrend segíthet a bélmozgás javításában és az emésztőrendszer egészségének fenntartásában.
Ellenőrizzük a székletünket
Bár sokan kellemetlennek érzik, mindig érdemes visszanézni a vécébe mosdóhasználat után, mert a székletünk (és egyébként persze vizeletünk is) rengeteget elárul az egészségünkről. Színe, állaga és formája mind fontos jelzéseket adhat arról, hogyan működik az emésztőrendszerünk. A teljesség igénye nélkül: a nagyon világos vagy agyagszínű széklet máj- vagy epeproblémákra utalhat, míg a fekete vagy véres széklet akár belső vérzést is jelezhet.
Az állag szintén beszédes: a túl kemény széklet székrekedést és elégtelen rost- vagy folyadékbevitelt jelezhet, míg a túl laza vagy vizes széklet fertőzés vagy irritábilis bél szindróma tünete lehet. Ha a széklet zsíros, lebegő állagú, az arra utalhat, hogy a szervezet nem képes megfelelően felszívni a zsírokat. Ha pedig a székletben nyálka található, az bélgyulladás vagy irritáció jele lehet, míg a szokatlanul erős, rothadó szag fertőzésre vagy rossz emésztésre utalhat.
Bár székletünk megfigyelése zavarba ejtőnek tűnhet, mégis segíthet időben felismerni az egészségügyi problémákat, így akár komolyabb emésztési betegségek kialakulását is megelőzhetjük.
Korábban arról írtunk, mely ételek teszik zajossá az emésztést.
Kiemelt kép: Getty Images