- A hólyaghurut nagyon gyakori fertőzéses megbetegedés, különösen a nők körében.
- Mikor kell vele orvoshoz fordulni?
- Mutatunk 8 gyógynövényteát, amelyek a betegség kezelésében is megelőzésében is segíthetnek!
Felmérések szerint minden harmadik nő 24 éves koráig legalább egyszer biztosan megtapasztalja a hólyaghurut (cisztitisz) tüneteit. A magyar lakosság több mint fele élete során legalább egyszer átesik rajta, 20-30%-uknál pedig bizonyos időközönként vissza is tér az erős vizelési ingerrel, égő, szúró érzéssel, kis mennyiségű, esetenként véres és zavaros vizelettel, kismedencei fájdalommal és olykor lázzal, hidegrázással is járó probléma. Statisztikák alapján a felírt antibiotikumok 20%-áért az ilyen típusú fertőzések felelnek.
A húgyúti fertőzést a köznyelvben gyakran felfázásként emlegetjük, holott a megbetegedéses esetek nagy százalékáért nem a hideg, hanem a húgyúti rendszerbe feljutó baktériumok felelnek. A betegséget sokszor a normál bélflórában is megtalálható E.coli okozza, ami a húgyutak felszínére tapadva idézi elő a gyulladásos panaszokat.
„A hólyaghurutot alapvetően egy felszálló fertőzésnek gondoljuk, ahol a húgycsövön keresztül a hólyagba juthatnak a baktériumok, gombák. Van, aki hajlamos lehet a betegségre, és időszakosan ugyan, de egész életében kénytelen küzdeni vele, míg mások életük során csak egyszer-kétszer tapasztalják meg. Emellett nagyon gyakori – főleg a fiatalabb korosztály körében –, hogy a tünetek szexuális együttlét után jelentkeznek, a hólyaghurut mellett pedig gyakoriak a hüvelyi fertőzések is. A nők húgycsővezetéke sokkal rövidebb, és kevésbé kanyargós, mint a férfiaké, így szexuális együttlétek alkalmával nagyon könnyen felszállhatnak ezek a fertőzések a hólyagba is. Alapvetően azt tanácsoljuk, hogy
aki hajlamos rá, az fokozottan ügyeljen a folyadékbevitelre, valamint háromóránként mindenképp ürítse a hólyagját.
Szexuális együttlétek előtt, de leginkább után szintén javasolt az ürítés – hiszen ezzel gyakorlatilag átmossuk a húgycsövet –, illetve a tisztálkodás” – mondta korábbi cikkünkben dr. Mátrai Ákos szülész-nőgyógyász szakorvos.
Kapcsolódó: Vajon miért küzdenek annyian visszatérő hólyaghuruttal?
Enyhe fertőzéses tünetek esetén a betegség néhány nap alatt magától is elmúlik, ám véres vizelet, láz, hidegrázás, hányinger, hányás, derék- és hátfájás, gyakran vissza-visszatérő cisztitisz, illetve kezelés ellenére sem múló panaszok mellett mindenképp ajánlott felkeresni a kezelőorvosunkat! A szűnni nem akaró, súlyosbodó tünetek antibiotikumos kúrát kívánhatnak, a kezeletlen fertőzés ugyanis feljuthat a vesébe, és még a meglévőnél is fájdalmasabb, súlyosabb fertőzéseket okozhat.
8 gyógynövényes teaféle, ami hólyaghurut ellen is hatásos
Ma már egyre több vény nélküli készítmény kapható, amelyek – ha időben elcsípjük a panaszokat – gyorsabban enyhíthetik a felfázással járó kellemetlen, bosszantó tüneteket. Fontos hangsúlyozni, hogy mindez azonban mit sem ér, ha nem figyelünk eléggé a fokozott folyadékbevitelre. Az alábbiakban mutatunk 8 gyógynövényteát, amelyek amellett, hogy finomak, az enyhe húgyúti fertőzések megelőzésében és kezelésében is segíthetnek!
1. Áfonyalevélből készült tea
Eddigi kutatások szerint az áfonya segíthet megelőzni a hólyaggyulladást azáltal, hogy megakadályozza bizonyos baktériumok (például az E coli) szaporodását a húgyúti rendszerben, hála a bogyókban található cseranyagoknak, tanninoknak, vitaminoknak és antioxidánsoknak. A belőle készült teafű vizelethajtó tulajdonságokkal is rendelkezik, tehát a veseműködés szabályozását is támogathatjuk, amennyiben naponta 1-2 csészével fogyasztunk belőle.
2. Csalántea
A csalán hosszú múlta tekint vissza a népi gyógyászatban: már az ókorban is előszeretettel készítettek belőle főzetet különböző nyavalyák ellen. Méregtelenítő és vízhajtó hatása révén napjainkban is népszerű gyógynövénynek számít, különösen vese- és húgyúti panaszok, ízületi gyulladások, köszvény és reuma esetén. A gyökeréből készült tea növeli a vizelet mennyiségét, vagyis elősegíti a kórokozók kiürülését a szervezetből, miközben enyhíti a fájdalmat és a gyulladást a szervezetben.
3. Bodzavirág tea
A bodzavirág igazi szupersztár: illatos, finom, és fogyasztását még az egészségünk is meghálálja. Belsőleg használva enyhíti a gyulladás okozta irritációt, izzasztó, méregtelenítő hatása révén támogatja a szervezet védekezését a kórokozókkal szemben, vízhajtó tulajdonságai pedig a húgyvezeték átöblítését segítik.
4. Medveszőlőlevél-tea
Hólyaghurut szempontjából a medveszőlő az egyik leghatásosabb gyógynövény, a hagyományos népi gyógyászatban évszázadok óta használják húgyúti fertőzések esetén. A növény bogyója a medvék egyik kedvenc rágcsálnivalója – innen a név is. Levelei pedig gyógynövényként fejtik ki hatásukat, főként teák és kapszulás kivonatok formájában, hála a bennük található antimikrobiális vegyületeknek. Fő hatóanyaga, az arbutin gátolja a kórokozók szaporodását a húgyutakban, csökkenti a gyulladást és enyhíti a fájdalmat.

Hólyaghurut esetén a rendszeres folyadékfogyasztás az első és legfontosabb, amit tehetünk (fotó: Getty Images)
Fontos megjegyezni, hogy hosszú távú fogyasztása esetén káros hatással lehet a vesékre, ezért 5-7 napnál tovább ne alkalmazzunk semmilyen medveszőlő-kivonatot tartalmazó készítményt!
5. Mályvatea
Mivel a mályva nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat, számos vírus és baktérium ellen véd. Kutatások szerint többek között a húgyúti fertőzések nagy részéért felelő E.coli szaporodását is gátolni képes, vagyis nagyszerű kiegészítőként működik a baktérium okozta fertőzések kezelésében is. Nem beszélve arról, hogy nyugtató hatása révén az elalvást is segíti, ami különösen jól jöhet a hólyaghurut okozta, nyugtalan éjszakákon.
6. Kamillatea
A kamillateát a gyógyászati gyakorlatban számos betegség kezelésére ajánlják – beleértve a húgyúti fertőzéseket is –, hiszen vizelethajtó hatása mellett gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik.
7. Borsmenta tea
Kutatások szerint a mentalevelek antibakteriális hatással rendelkeznek, és az olyan húgyúti fertőzést okozó baktériumok szaporodását is képesek lehetnek meggátolni, mint az E.coli. Bár a témát illetően további kutatásokra van szükség, a tudósok mindenesetre azt sejtik, hogy a levelekben található vegyületek az antibiotikumokkal szembeni ellenálló képesség csökkentésében is hasznos segítségünkre lehetnek.
8. Zöld tea
A zöld tea kifejezetten gazdag polifenolokban, azaz olyan növényi vegyületeket tartalmaz, amelyek köztudottan erős antimikrobiális és gyulladáscsökkentő hatással bírnak. Kémcsöves teszteken a zöld tea egyik vegyülete, az epigallokatechin (EGC) például a húgyúti fertőzést okozó baktériumtörzsekkel szemben is hatásosnak bizonyult – sőt, bizonyos típusú antibiotikumok hatékonyságát is javította.
Koffeintartalma miatt azonban nem ajánlott 1-2 csészénél többet inni belőle, a tea- és kávécserjék vegyületének túlzott fogyasztása ugyanis súlyosbítja a hólyaghuruttal járó fizikai tüneteket.
Kapcsolódó: Íme a 8 legfinomabb és legegészségesebb gyógynövénytea!
Kiemelt kép: Getty Images