- A csuklás normál esetben nem árt a szervezetnek, de ha fájdalmat okoz, akkor betegség vagy testi elváltozás állhat a háttérben.
- A csuklás eredeti funkciója a fulladás megakadályozása.
- Van 5 tuti módszer, amivel még a makacs csuklás is elállítható.
A csuklás általában ártalmatlan, csak azért utáljunk, mert irritáló. A csuklás valójában a testünk egyik védekező funkciója közül az egyik, amivel a fulladást akadályozza meg a szervezetünk. Persze ez egy eltúlzott reakció, mert a szénsavas üdítő buborékai csak ingert vált ki, nincs szó fulladásveszélyről.
De mi is a csuklás? Az orvostudomány szerint a csuklás egyik feltételezett funkciója a gégefedőbe szorult ételt vagy idegen test kimozdítása. Ha a perisztaltika nem képes elég gyorsan a gyomor felé szállítani a falatot, az nyomást fejt ki a rekeszizom idegeire, és ez indítja be a csuklási reflexet. A rekeszizom görcse tarthat pár percig, de akár napokig is, ha pedig tartós és fájdalmas is, akkor mindenképp foglalkozni kell vele. De mi okozhatja a fájdalmas csuklás, és mikor kell aggódni miatta?
7 ok, amitől fájhat a csuklás
A csuklást a rekeszizom akaratlan összehúzódása okozza, amely hirtelen, kapkodó levegővételt idéz elő, és amikor ez a levegő eléri a hangszalagokat, megszólal a jellegzetes, vicces hang. A fájdalmas csuklás hátterében azonban több tényező is állhat.
1. Nyelőcső-irritáció
A nyelőcső gyulladása (például reflux vagy esophagitis) fájdalmas csuklást okozhat, mivel a nyelőcső áthalad a rekeszizmon, ami ugye összerándul minden csuklásnál. Ha mellkasi égő érzést vagy nyelési nehézséget tapasztalunk, érdemes orvoshoz fordulni.
2. Reflux
A gyomorsav visszaáramlása irritálhatja a rekeszizmot és a nyelőcsövet, ami fájdalmat és kellemetlen csuklást eredményezhet. Reflux esetén minden csukláskor extra gyomorsav jöhet fel, savas böfögést is tapasztalhatunk. Ez a plusz gyomorsav tovább marja a nyelőcsövet. Vegyünk be gyomorégés elleni szert, és ha tartós a probléma, forduljunk vele orvoshoz, hogy megelőzzük a fekélyeket.
Kapcsolódó: A gyakori csuklás a reflux jelei közül csak az egyik, kattints a többi tünetért!
3. Túlterhelés, megerőltető mozgás
Az intenzív edzés túlzottan igénybe veheti a rekeszizmot, ami fájdalmas görcsöket és csuklást eredményezhet. Pihenés és nyújtás segíthet a kellemetlenségek enyhítésében, valamint érdemes több magnéziumot szedni, hogy a megerőltetésből fakadó izomgörcsöket megakadályozzuk.
4. Mellkas- vagy bordafájdalom
A bordák vagy a mellkas izmainak sérülése, gyulladása fokozhatja a csuklás által okozott fájdalmat. Ha tartós vagy erős fájdalmat tapasztalunk, érdemes orvosi segítséget kérni, mert lehetnek rejtett problémák is a mellkasban, törött borda például.

A tartós és fájdalmas csuklást nem szabad félvállról venni, konzultáljunk orvossal (Fotó: Getty Images)
5. Puffadás és gyomortúlterhelés
A túlevés, a gázképződés vagy székrekedés feszítheti a rekeszizmot, ami megintcsak fájdalmas csuklást okoz. Ha súlyos kísérő tüneteink vannak (láz, véres széklet, hányás), forduljunk orvoshoz, mert bélelzáródás, bélcsavarodás is lehet a háttérben.
6. Tüdőbetegségek
Tüdőgyulladás, hörghurut vagy más légúti fertőzések gyulladást okozhatnak a rekeszizom körül, ami fájdalmas csuklást eredményezhet. Ha láz, nehézlégzés vagy erős köhögés jelentkezik, mindenképpen az orvosi ügyeleten a helyünk vagy legalább hívjuk fel az ügyeletet, hogy mi a teendő.
7. Neurológiai betegségek
Stroke, sclerosis multiplex vagy más idegrendszeri betegségek befolyásolhatják a rekeszizom működését: ahogy testszerte más izmokban is, a rekeszizomban is okozhatnak ezek a betegségek problémát. Ha nyeléskor, csukláskor furcsa tüneteket tapasztalunk, említsük meg az orvosnak, hogy megelőzzük a fulladást vagy más életveszélyes állapotot.
Így csillapíthatod a csuklást hatékonyan!
Nincs biztos gyógymód a csuklásra, de az alábbi módszerek nagy eséllyel segíthetnek:
- Lélegzetvisszatartás: Vegyünk mély levegőt, és tartuk bent 5-10 másodpercig.
- Vízivás: Lassan kortyoljunk hideg vizet, hogy megnyugtassuk a rekeszizmot.
- Torokstimuláció: Öblögessünk, gargalizáljunk hideg vízzel, hogy ellazzítsuk a garatot.
- Nyomásgyakorlás: Finoman nyomjuk meg a hasunkat vagy húzzuk fel a térdeinket a mellkashoz.
- Valsalva-manőver: Lélegezzünk ki csukott szájjal és befogott orral, hogy stimuláljuk a bolygóideget a nyomással.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha a csuklás több mint 48 órán át tart, vagy mellkasi fájdalom, légzési nehézség, hányás, súlyvesztés vagy láz kíséri, mindenképp érdemes szakemberhez fordulni. A fájdalmas csuklás legtöbbször ártalmatlan, de néha komolyabb problémára is utalhat, ezért mindig figyeljünk a kísérő tünetekre!
Rejtélyes csuklás: Közel 70 évig csuklott egy férfi
Kiemelt kép: Getty Images