- Magyarországon 800 ezer diagnosztizált szívbeteg él, a vezető halálokok között ma is a szív- és érrendszeri betegségek állnak.
- Évente 60 ezer ember hal meg szívelégtelenség okozta betegségben, a katasztrófák nagy része egészséges életmóddal és terápiával megelőzhető lett volna.
- A gyors szívverés például nem biztos, hogy szívbajt jelent, viszont az ödéma és a gyors hízás szívbetegségre utalhat. De mi még?
Mutatunk még egy ijesztő adatot: minden második magyarnak kardiovaszkuláris, vagyis szívbetegség okozza a halálát. Így nem lehet eleget beszélni a megelőzés fontossága mellett a betegség azonosításáról sem. A Nők Lapja oldalán is rengeteget írunk arról, milyen kardinális fontosságú a szívbetegségek megelőzése.
Tudtad, hogy mindössze három kulcsfontosságú dolgot kell bevezetnie azoknak, akik változtatni szeretnének az életmódjukon?
1. Rendszeres mozgás
Akár napi 10 ezer lépés megtétele is elég több, életet veszélyeztető kórság megelőzéséhez, de választhatjuk az úszást is, lift helyett a lépcsőzést, autózás helyett a biciklizést. A lényeg, hogy naponta fél órát mozogjunk valamit, hosszú távon nemcsak a szívünknek, de a hangulatunknak is jót teszünk vele.
2. Egészséges táplálkozás kis lépésekben
Rostban, vitaminokban gazdag, de zsírban, cukorban szegény étrendet érdemes követni, ha egészséges szívet szeretnénk. A fehér lisztes pékárut cseréljük le rostban gazdag teljes kiőrlésűre, a főzéshez használt zsírt olívaolajra, a bő olajban sült ételeket grillezettre, a cukros üdítőket pedig ásványvízre és gyógynövényteára. Mindennap együnk friss gyümölcsöt és zöldséget köretnek vagy uzsonnára – ennyi elég is a jelentős változáshoz.
3. Járjunk orvosi szűrésekre!
Ne hanyagoljuk az egészségügyi vizsgálatokat! Minden évben csináltassunk laborvizsgálatot, EKG-t, járjunk fogorvosi szűrésre és a legfontosabb rákszűrésekre is jelentkezzünk be. És persze vegyük mindig komolyan a testünk jelzéseit, nem mindig komoly fájdalom vagy rosszullét a súlyos betegségek fő tünete!
Lássuk, melyek azok a figyelmeztető kellemetlenségek, amivel a szervezetünk szívbetegséget, rossz keringést jelez.
A szívbetegség 5 tünete
Dr. Dincer Aktuerk, a londoni St. Bartholomew’s Kórház szív- és mellkassebész szakorvosa szerint ha az alábbi enyhe jelek bármelyikét tapasztaljuk, különösen, ha egyszerre több is jelentkezik, beszéljünk sürgősen a háziorvosunkkal.
1. Tartós fáradtság
A késő esti órákban tapasztalt ólmos fáradtság egy nehéz, stresszes nap után teljesen természetes. Az is rendben van, ha délután 3 körül már kókadozunk a házimunka vagy a számítógép felett, de ha a szélsőséges fáradtság minden nyilvánvaló ok nélkül jelentkezik, az a szívbetegség korai szakaszát jelentheti. Egy 2017-es tanulmányban 12 285 szívbetegséggel küzdő beteg 39%-a számolt be tartós fáradtságról.
Általában a fáradtságnak egy kis pihenéssel, szunyókálással javulnia kellene. Ha nem érezzük frissebbnek magunkat pihenés után sem, annak a jele lehet, hogy a szív küzd, és nem tud elég vért megfelelő ritmusban pumpálni.
2. Dagadás, ödéma a végtagokban
A lábak, bokák és lábfejek fájdalma és az alsó végtagok bedagadása mögött számos ok állhat, többek között a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, a mozgásszegény életmód, a terhesség és még a szűk ruházat is.
Dr. Aktuerk szerint azonban: „Ha a duzzanat nem csökken még a lábak pihentetése után sem, az aggodalomra adhat okot. Az ödéma is annak a jele, hogy a vérkeringés nem jó, a szív nem tud elég erőteljesen vért pumpálni.” Ha a dagadás mellett légszomjat és gyakori szédülést is tapasztalunk, akkor irány a kardiológia!
Kapcsolódó: 5 szívbarát étel, aminek a rendszeres fogyasztásával elkerülhetőek a szívbetegségek
3. Gyors hízás diéta ellenére is
Ha rendszeres mozgás és diéta ellenére hízunk, egyre szűkebbek a nemrég vásárolt ruhák, akkor vegyük intő jelnek. Ha a szív nem pumpál hatékonyan, akkor a vesék vérellátása is csökken. A vesék pedig a folyadék- és nátriumegyensúlyt szabályozzák, így a csökkent véráramlásra folyadék és a nátrium visszatartásával reagálnak.
A hirtelen hízás erőteljes vízvisszatartást jelent, nem pedig zsírfelhalmozódást.
Ha a gyors súlygyarapodást más tünet is kíséri az itt felsoroltak közül, akkor feltétlenül keressünk fel orvost.
4. Légzésprobléma és légszomj
A légszomj különösen akkor jelentkezik szívbetegség esetén, amikor a beteg fekszik. Ha még párnákkal felpolcolva is nehezen vesszük a levegőt, és lerövidül a lélegzetvétel, akkor gyanakodjunk, hogy valami nagyon nem stimmel.
„Szintén arról van szó, hogy a szív nem képes elég vért pumpálni,
és fekvő pózban a tüdő körül is ödéma alakul ki, a folyadék felgyülemlik, és ettől lesz nehéz a levegővétel – részletezte dr. Dr. Aktuerk. – Az is intő jel lehet, ha már néhány lépcsőfok megmászása után is légszomj alakul ki.”
5. Elhúzódó köhögés
A makacs köhögés is a szívbetegség tipikus jele, és az is jellemző erre a köhögéstípusra, hogy hullámzóan javul, majd romlik heteken keresztül. A zihálással, légszomjjal együtt jelentkező köhögési ingert mindenképpen vegyük komolyan, mert tüdő- vagy szívproblémát jelezhet.
Kapcsolódó: Ez a különös tünet jósolhatja meg a nőknél a szívinfarktust
Kiemelt kép: Getty Images