cukorbetegség diabétesz cukorbetegség tünetei

Ezek a korai jelek figyelmeztetnek rá, hogy magas lehet a vércukrod

A magas vércukorszint nem tréfadolog, mert ha nem kezelik, súlyos szervi károsodást, idegi sérüléseket és érrendszeri problémákat okozhat. Szervezetünk viszonylag korán jelzi a bajt, ezért érdemes odafigyelnünk az apró változásokra is.

A cukorbetegség olyan krónikus anyagcserezavar, amelynél a szervezet nem képes megfelelően szabályozni a vércukorszintet, így az tartósan magas lesz és sokféle egészségügyi panaszt okoz.

A cukorbetegség két fő típusra osztható. 1-es típusú cukorbetegség autoimmun betegség, ennek esetén a szervezetben inzulinhiány lép fel. A 2-es típusú cukorbetegség elsősorban életmódszokások miatt alakul ki, és az inzulinhatás csökkenésével jár.

A diabétesz kritériumai közé tartozik az éhomi vércukorszint: itt a 7 mmol/L feletti érték cukorbetegséget jelez. A cukorbetegség világszerte több mint 400 millió embert érint, számuk folyamatosan növekszik, részben a modern életmód káros hatásai és az elhízás miatt.

Az időben történő felismerés kulcsfontosságú a hatékony kezelés és a szövődmények megelőzése szempontjából. Lássuk, milyen jelek utalhatnak arra, hogy valami nem stimmel a vércukorszintünkkel!

Állandó szomjúság és cukorbetegség

A csillapíthatatlan szomjúság a magas vércukorszint egyik jellegzetes tünete. Ez az állapot azért alakul ki, mert a vesék nem tudják megfelelően kiszűrni a felesleges glükózt, ezért „magasabb üzemmódra” kapcsolva próbálják azt a vizelettel eltávolítani. A folyadékvesztés mértéke olyan szomjúságérzetet vált ki, amelyet nehéz csillapítani.

Megnövekedett étvágy és cukorbetegség

A diabétesz megzavarja az anyagcsere-folyamatokat, ami fokozott éhségérzetet vált ki. Mivel a test nem képes a táplálékot megfelelő módon energiává alakítani, megnövekszik az étvágy. Ez eredményezi azt, hogy az érintettek kielégíthetetlen éhséget és gyakori nassolási vágyat éreznek, még akkor is, ha elegendő kalóriát fogyasztanak, ami csak tovább súlyosbítja a helyzetet.

cukorbetegseg-diabetesz-cukorbetegseg-tunetei

Az édesség utáni mohó vágy gyakori cukorbeteg tünet, de csak ront a helyzeten (Fotó: Getty Images)

Állandó vizelési inger és cukorbetegség

A gyakori vizelési inger (mely szorosan összefügg a folyamatos szomjúságérzettel) azt jelzi, hogy a vesék nehezen birkóznak meg a véráramban lévő felesleges cukor eltávolításával. Az érintettek gyakran éjszaka is felébredhetnek, hogy kimenjenek pisilni, ami megzavarja az alvási szokásaikat.

Krónikus fáradtság és cukorbetegség

A cukorbetegség gyakran megmagyarázhatatlan fáradtságot és gyengeséget okoz, amit a gyakori vizelés és kiszáradás csak tovább súlyosbít. Ha a sejtek nem jutnak megfelelő mennyiségű glükózhoz, a szervezet az izomszövetet és zsírt kezdi el bontani annak érdekében, hogy energiához jusson. Bár ez a testsúlycsökkenés szempontjából előnyös lehet, az energiaveszteség következménye, hogy az érintettek kimerültnek és folyamatosan holtfáradtnak érzik magukat.

Fejfájás, homályos látás és cukorbetegség

A magas vércukorszint miatt fellépő fokozott folyadékkiáramlás homályos látást okozhat. A glükózszint emelkedése miatt ráadásul a szem mögött duzzanat alakulhat ki, amely eltorzíthatja a látást, és megnehezíti a fókuszálást. A duzzanat növekedése fejfájást is kiválthat, ami tovább rontja az életminőséget és a produktivitást.

Bizsergés, zsibbadás és cukorbetegség

A tartósan magas vércukorszint károsíthatja az idegeket, ezzel érzészavarokat például bizsergést, zsibbadást vagy fájdalmat okozva a kezekben és lábakban. Ezek a tünetek kezdetben gyakran enyhék, de egy idő után jelentős kellemetlenséggé válhatnak, és akadályozhatják a mindennapi tevékenységeket.

cukorbetegseg-diabetesz-cukorbetegseg-tunetei

Gyakran előfordul, hogy a cukorbeteg ember zsibbadást észlel a végtagjaiban (Fotó: Getty Images)

Bőrelváltozások és cukorbetegség

A különféle bőrfertőzések, a szárazság, a hólyagok és a viszketés szintén a magas vércukorszint jelei lehetnek. A magas vércukorszint gyengíti a szervezet védekezőképességét a fertőzésekkel szemben, ami visszatérő bőrproblémákat eredményez, például gombás fertőzéseket és lassú sebgyógyulást.

Ezenkívül az ínybetegségek, például a duzzadt vagy vérző íny is gyakori szövődményei a cukorbetegségnek. Az emelkedett glükózszint ideális környezetet teremt a baktériumok elszaporodásához a szájban, amely ínygyulladáshoz, kellemetlen szájszaghoz és ínybetegségekhez vezethet.

Rendkívül fontos, hogy a magas vércukorszint jeleit minél előbb felismerjük. Noha az, ha a fenti tünetek némelyikét tapasztaljuk magunkon, nem feltétlenül utal diabéteszre, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnunk, ha észleljük őket. A tünetek felismerésével és a gyors orvosi segítséggel olyan életmódot alakíthatunk ki, amely hosszú távú egészségünket szolgálja. 

Ebben a korábbi cikkünkben mindent összegyűjtöttünk, amit a cukorbetegségről tudni kell!

Kiemelt kép: Getty Images