A fengsuj (angolos írásmóddal feng shui) egy több ezer éves kínai térrendezési elmélet és gyakorlat, amely az ember és környezete közötti harmonikus energiaáramlás megteremtésére és fenntartására törekszik.
Eredete az ősi Kínába nyúlik vissza, ahol a természeti erők – különösen a szél (feng) és a víz (shui) – mozgását figyelve próbálták meghatározni, hogyan helyezkedjenek el épületek, sírok és később a lakóterek úgy, hogy azok elősegítsék a jó szerencsét, egészséget és anyagi jólétet.
A fengsuj ma is azt vallja, hogy a tér, amelyben élünk, visszahat az életünkre.
A fengsuj szerint otthonunk berendezése ezért nem csupán esztétikai kérdés, hanem közvetlen hatással van az életünkre, hangulatunkra, sőt szerencsénkre is. Ez különösen igaz a bejárati ajtóra – hiszen ez az a pont, ahol az éltető energia, a chi belép az otthonunkba. A hagyományos kínai térrendezés alapján nem mindegy, mit tartunk itt.
Egy gyakori, de sokak által figyelmen kívül baki lehet például, ha rossz helyen tároljuk a seprűt vagy partvist.

Használhatod mikrofonnak is, csak ne tedd az ajtóba a seprűt – legalábbis a fengsuj szerint (Fotó: Getty Images)
Miért baj?
A fengsuj alapelvei szerint a seprű nem egyszerű háztartási eszköz, hanem a tisztítás, a söprés a felesleges, káros energiák eltávolításának szimbóluma. Ha ezt az eszközt a bejárat közelében tartjuk, azzal a fengsuj szerint azt üzenjük, hogy az újonnan érkező, friss energiát azonnal kisöpörjük otthonunkból.
Ez a gyakorlat:
- elriaszthatja a szerencsét és a jólétet,
- gyengítheti a pozitív chi áramlását,
- és akár pénzügyi bizonytalanságot, kapcsolatbeli feszültséget is jelezhet a fengsuj értelmezése szerint.
Hová kerüljön akkor a seprű?
A legjobb, ha a seprűt, partvist zárt térben, kamrában, spájzban, valamilyen tárolószekrényben vagy háztartási helyiségben tartjuk. Lehetőleg ne legyen szem előtt, és ne érjen közvetlenül a padlóhoz (például felakasztva vagy fejjel lefelé tároljuk) és semmiképpen ne a bejárati ajtó mögé, mellé, vagy közvetlenül az előszobába tegyük.
A fengsuj nem babona, hanem egy több ezer éves tapasztalati rendszer, amely az otthon és a benne élők közötti egyensúlyra törekszik, és a legjobb, hogy állítólag hinni sem kell benne ahhoz, hogy hasson.
Ha a seprű helyét megváltoztatjuk, azzal – ha mást nem várunk tőle – tudatosítjuk, hogy odafigyelünk az otthonunkra, és ezzel máris változást indíthatunk el.
Apróságnak tűnhet, de a jólét gyakran a részletekben dől el.
Kapcsolódó: Ezt mondja a fengsuj a házszámodról.
Kiemelt kép: Getty Images