5 leggyakoribb indok megcsalásra

Ez az 5 leggyakoribb indok áll a megcsalás mögött

A megcsalás az egyik legerősebb előjele a szakításnak, és egyben az egyik legnehezebben feldolgozható probléma. Mégis minden ötödik ember megcsalja élete során a partnerét. Noha azt gondolnánk, a hűtlenségnek sokféle oka lehet, a legtöbb félrelépés valójában 5 alapvető okra vezethető vissza.
  • A hűtlenség legtöbbször nem egy hirtelen fellángolás következménye, hanem fokozatos eltávolodás eredménye.
  • Sokan a figyelem és törődés hiánya miatt keresnek máshol megerősítést.
  • Az egyik ok például az imposztorszindrómával függ össze.

Hajlamosak vagyunk úgy gondolkodni a megcsalásról, mintha az csak a rosszul működő kapcsolatokban fordulna elő. A valóság azonban ennél jóval árnyaltabb.

Bármilyen meglepő, kevesebb az egyéjszakás kaland, mint a lassan kibontakozó viszony. A félrelépések gyakran hétköznapi helyzetekből, apró figyelmetlenségekből vagy elhúzódó hiányérzetből alakulnak ki. Párterapeuták szerint a legtöbb félrelépés mögött öt alapvető ok húzódik meg.

Ezek között akad olyan, ami sokak számára evidens – például az érzelmi elhanyagoltság –, de van köztük néhány meglepő indok is, mint például az önszabotálás. 

Az 5 leggyakoribb ok a hűtlenségre

1. Egyszerűen azért, mert megtehetjük

Sokan azt gondolják, hogy a hűtlenség tudatos döntés, pedig a legtöbb esetben egy ártalmatlannak induló találkozásból szökken szárba a viszony. A legnagyobb kockázati tényező valójában maga a lehetőség. A munkahely kifejezetten gyakori terepe annak, hogy két ember közelebb kerüljön egymáshoz. Egy felmérés szerint az Egyesült Királyságban a megcsaló nők több mint 30%-a a kollégájával lépett félre.

2. Nem kapunk elég törődést

Egy angliai kutatás szerint a nők közel fele érzelmi hiány miatt lép viszonyba. Még a stabilnak hitt kapcsolatok is meginoghatnak, ha valaki mástól kapjuk meg azt a figyelmet, amit otthon nem.

Ez különösen gyakori kisgyerekes pároknál, ahol a mindennapok fárasztó rutinná válnak, és a kapcsolat kimerül.

Ezért fontos, hogy már a kapcsolat elején beszéljünk arról, mire van szükségünk, és időről időre visszatérjünk ezekhez a beszélgetésekhez. Ha tisztában vagyunk a saját és a párunk igényeivel, sokkal kisebb az esélye, hogy máshol keressük a figyelmet vagy törődést.

Kapcsolódó: Mit tegyünk, ha hűtlenségen kaptuk partnerünket?

3. Megszűnt a testi közelség

Nemcsak az érzelmi távolság teheti próbára a kapcsolatot, hanem a szex hiánya is komoly törést okozhat. Bár nem szívesen beszélünk róla, a testi intimitás biológiai szükséglet, és ha ez hosszú időn keresztül hiányzik, sokan máshol keresik a közelséget.

Egy felmérés szerint a férfiak 32%-a, a nők 15%-a szexuális elégedetlenség miatt lép félre.

A szexuális élet természetesen hullámzik, különösen a gyerekek születése után, amikor a fáradtság és a feszültségek háttérbe szorítják az intimitást, ám ilyenkor könnyebben megjelenhet az igény külső megerősítésre.

5 leggyakoribb indok megcsalásra

Ha hosszú ideig hiányzik az intimitás, sokan máshol keresnek testi közelséget és megerősítést. (Fotó: Getty Images / Emir Memedovski)

4. Mert a kockázat vonzó lehet

Vannak, akik egyszerűen hajlamosabbak a kockázatvállalásra. Ők azok, akik az utolsó pillanatban érnek ki a reptérre, állandóan új impulzusokat keresnek, és könnyebben belevágnak ismeretlen helyzetekbe. Egy impulzív, újdonságra éhes személyiség könnyebben kerül olyan szituációba, ahol a pillanat hevében átlépi a saját határait, így ők hajlamosabbak megcsalni a párjukat.

5. Mert tudattalanul önmaguk ellen dolgozunk

Szakértők szerint hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a hűtlenség egy boldogtalan kapcsolat következménye, ám van, hogy épp az ellenkezője történik. Előfordul, hogy valaki akkor lép félre, amikor minden rendben van körülötte. Sikeres a munkájában, szerető család veszi körül, mégis úgy érzi, valaminek el kell romlania.

Ez az érzés gyakran az imposztorszindrómával függ össze. 

Azzal a belső bizonytalansággal, hogy nem vagyunk elég jók, és előbb-utóbb úgyis elbukunk. Ez a tudattalan önszabotáló működés akár egy viszony formájában is megjelenhet. Nem azért, mert valami hiányzik, hanem mert túl jól mennek a dolgok, és ez ijesztő lehet.

Mit tehetünk, hogy megelőzzük a megcsalást?

A hűtlenség ritkán történik egyik pillanatról a másikra. Sokkal inkább fokozatos eltávolodás, el nem mondott igények, vagy ki nem beszélt sérelmek következménye. Nincs rá egyetlen megoldás, de a legfontosabb lépés, amit tehetünk, hogy kíváncsiak maradunk egymásra. Ezek a mindennapi gesztusok segíthetnek abban, hogy ne távolodjunk el egymástól, még akkor sem, amikor nehezebb időszakot élünk át.

Kapcsolódó: Ebben az életkorban történik a legtöbb megcsalás

Kiemelt kép: Getty Images