A szomszéd kertje mindig zöldebb. Legalábbis ezt szokták mondani. Legtöbbször átvitt értelemben hangzik el a mondat, és valami olyasmire utal, hogy könnyű a másét irigyelni. Főleg akkor, amikor a szomszéd kertje pázsitja tényleg olyan, mintha kertrendezési magazin címlapképe lenne…
Ha te is vizslattad már árgus szemekkel, és némi egészséges irigységgel a szomszéd tökéletesen zöld, dús gyepét, itt az idő, hogy a te kerted is felzárkózzon. Most figyelj, mert megmutatjuk a titkos fegyvert! Egyetlen, de annál fontosabb lépéssel most májusban megalapozhatod a sűrű, egészséges, élénkzöld pázsitot egész nyárra.
Kapcsolódó: A dús, puha pázsiton mezítláb lépkedni is isteni.
A gyepápolás nem atomfizika, de van egy fontos elem, amit sokan hajlamosak kihagyni a képletből: ez a megfelelő tavaszi tápanyag-utánpótlás. A gyepápolás szakértői szerint ugyanis a májusi gyeptrágyázás az egyik legfontosabb teendő, amit nem érdemes elodázni.
A fű ugyanis – akármilyen gyakran nyírjuk is – csak akkor lesz valóban erős és dús, ha visszakapja azokat a tápanyagokat, amiket a rendszeres vágás során elveszít. Lehet, hogy nem is tudtad, de a rendszeres fűnyírás rengeteg tápanyagot von ki a talajból, amit a fű nem tud magától pótolni. Idővel a talaj kimerül, a fű pedig ritkul, sárgul, és könnyebben megtelepszik benne a moha vagy a gyom is.
Itt az idő!
Tavasszal a fű növekedése beindul, és ez a növekedési ugrás tökéletes alkalmat nyújt arra, hogy célzottan erősítsük meg a gyepet. Egy jó minőségű, nitrogénben gazdag gyeptrágya látványosan javítja a fű színét és sűrűségét – akár már pár nap alatt is. Emellett a benne található magnézium és vas szintén hozzájárul a mélyzöld szín eléréséhez.

A szomszéd megint kitett magáért kertügyben (Fotó: Getty Images)
Ugye, milyen jól hangzik? A megfelelő tápanyagellátás ráadásul nemcsak szebbé, hanem ellenállóbbá is teszi a gyepet. A szakértők szerint a jól táplált fű könnyebben felveszi a harcot a mohával, a gyomokkal, sőt még a nyári szárazság vagy a téli hideg ellen is jobban fel lesz vértezve.
Így trágyázz!
Először is válassz megfelelő trágyát! A folyékony gyeptrágyák ideális választást jelentenek, mivel azonnal hatni kezdenek, nem perzselik meg a gyepet (ellentétben a szemcsés változatokkal), és nem annyira érzékenyek az időjárási viszonyokra sem.
Ha igazán impozáns eredményt szeretnél, kövesd a hivatásosok példáját, és válassz professzionális gyeptrágyát.
Nyírás után a lehető leghamarabb, de legalább három nappal a következő vágás előtt vidd fel a trágyát a területre. Hagyd a gyepet pihenni 24 órán keresztül a trágyázás után – ez idő alatt ne is öntözd.
A várakozási idő után ellenben alaposan öntözd meg, hogy a trágya aktiválódjon, lebomoljon, és megkezdődjön a tápanyagok felszívódása.
Fontos, hogy mindig kora reggel öntözz, hiszen ilyenkor a legjobb a felszívódás, és ha nem a legforróbb órákban öntözöl, elkerülöd a párolgási veszteséget is.
Ha ezt az egy feladatot most májusban becsülettel elvégzed, a portád egész nyáron – sőt még azután is – sűrű, egészséges és gyönyörű zöld marad. És végre te leszel az a bizonyos bezzeg-szomszéd.
Kapcsolódó: Jónap Rita kolléganőnk nemrég írt a szép zöld gyepről.
Kiemelt kép: Getty Images