- A különböző személyiségek miatt természetes, hogy az egyik gyerekkel könnyebb, a másikkal nehezebb megtalálni a közös hangot.
- Nem az egyenlőség a legfontosabb, hanem hogy azt adjuk a gyerekeknek, amire személy szerint szükségük van.
- Őszinte jelenléttel és elfogadással mélyíthető a kapcsolat.
„Az egyik gyerekemmel jobban kijövök, mint a másikkal. Ez baj?” – tesszük fel magunknak a kérdést, miközben attól félünk, hogy valamit elrontunk. A válasz azonban sokkal árnyaltabb, mint hinnénk. Megmutatjuk az 5 leggyakoribb okot, ami miatt többgyerekes szülőként bűntudatot érzünk, pedig teljesen természetes, és jó tanácsokkal is szolgálunk az említett helyzetekhez.
Vele valahogy könnyebb…
Bár hivatalosan nincs olyan, hogy „kedvenc gyerek”, sok szülő érzi, hogy időnként jobban kötődik valamelyik gyerekéhez. Nem azért, mert az egyiket jobban szeretjük, mint a másikat, hanem mert a személyiségeink jobban összeillenek, hasonló az érdeklődési körünk, így a kapcsolat is egyszerűbben működik.
1. Ne hibáztasd magad
Sokan gondolják, hogy a jó szülő minden gyerekével ugyanolyan mély kapcsolatot ápol. A valóság viszont ennél jóval árnyaltabb. Különösen akkor jelenthet ez kihívást, ha a szülő és a gyerek személyisége nagyon különbözik.
Egy visszahúzódó anya könnyebben kapcsolódik egy csendes, érzékeny gyerekhez, míg egy harsányabb, konfrontatív gyerekkel több lehet a súrlódás.
A kulcs nem az, hogy mindenáron ugyanolyan kapcsolatot építsünk mindkét gyerekkel, hanem az, hogy mindkettejükkel őszintén törődjünk, a saját igényeik szerint.
2. Tölts külön időt mindegyikükkel
Sokat segíthet, ha tudatosan időt szánunk arra, hogy kettesben legyünk a gyerekeinkkel, külön-külön. Ez lehet egy közös séta, rajzolás, főzés, vagy bármi más, amit szeretnek. Ha a gyerek valamiben lelkes és szenvedélyes, akkor is érdemes érdeklődést mutatnunk iránta, ha tőlünk az éppen távol áll. Nem az a fontos, hogy mi is értsünk hozzá, hanem hogy figyelünk rájuk. A gyerekek látják és érzik, ha valóban próbálkozunk, és ez már önmagában is sokat jelent számukra.

Sokat számít, ha kettesben töltött idővel és őszinte érdeklődéssel fordulunk a gyerekeink felé. (Fotó: Getty Images / miniseries)
3. Ne akarj igazságos lenni
A szülők gyakran esnek abba a csapdába, hogy mindenáron ugyanannyi időt, figyelmet és szeretetet akarnak adni a gyerekeiknek.
A szakértők szerint a gyerekek nem az egyenlő bánásmódot igénylik, hanem azt, hogy személyre szabott figyelmet kapjanak.
Lehetséges, hogy az egyiknek több beszélgetésre, a másiknak több ölelésre van szüksége. Ha azt kapják, amire valóban szükségük van, abból érzik, hogy szeretve vannak.
4. A különbség jó dolog
Az egyik legfontosabb szülői feladat, hogy észrevegyük és elismerjük a gyerekeink különbözőségét anélkül, hogy azt előnyként vagy hátrányként kezelnénk. Lehet, hogy az egyik gyerek visszahúzódó, míg a másik extrovertált. Egyik sem jobb vagy rosszabb, csak más. A szakértők azt tanácsolják, hogy ne hasonlítsuk össze a gyerekeinket egymással, inkább dicsérjük az egyediségüket.
5. Beszélgess a pároddal
Szülőként gyakran elvárjuk magunktól, hogy mindig egyformán szeressünk, türelmesek és empatikusak legyünk, pedig mi is emberek vagyunk. Sokat segíthet, ha ezekről a dilemmákról beszélgetünk a partnerünkkel. Már az is gyógyító erejű, ha kimondjuk, amit érzünk. Nem a tökéletesség tesz jó szülővé, hanem az őszinte figyelem és a folyamatos kapcsolódás.
Gyerekpszichológusok jó tanácsa
A szülői szeretet nem mérhető centivel vagy együtt töltött idővel. Ami számít, az az, hogy minden gyerek érezze: fontos neked úgy, ahogy van. És ha ezt meg tudod mutatni – akár különböző módokon is –, jó úton jársz.
Kapcsolódó: 5 megszégyenítő mondat, amit sose mondjunk a gyerekeknek
Kiemelt kép: Getty Images