kanyaró Európa

Visszatért a kanyaró – Megugrottak az esetszámok Európában

Habár az oltás rendkívül hatékony a fertőzés megelőzésében és csökkenti a szövődmények kockázatát, egyes európai országok komoly hátrányban vannak.

Ismét nagy fenyegetést jelent Európában a kanyaró, amely egykor a viktoriánus korszak jellegzetes betegsége volt. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legfrissebb adatai szerint 2024-ben a kanyarós megbetegedések száma Európában tízszeresére nőtt 2023-hoz képest, így a regisztrált esetek száma elérte a 32 265-öt.

Ez a szám az elmúlt 25 év legmagasabb értéke, és aggodalomra ad okot, mivel a kanyaró az egyik legfertőzőbb vírusos betegség, amely súlyos következményekkel járhat, ha nem kezelik megfelelően. A Világegészségügyi Szervezet (WHO) adatai szerint az európai régióban – ami magában foglal 53 európai országot és a közép-ázsiai térséget – tavaly megduplázódtak az esetszámok.

A kanyaró az egyik legfertőzőbb vírus

A betegség rendkívül virulens, és könnyen terjed cseppfertőzéssel, például köhögés, tüsszentés vagy közvetlen kontaktus révén. A kanyaró leginkább gyermekeket érint, de felnőttek is megbetegedhetnek, ha nem kapták meg az oltást.

A betegség a légúti rendszert támadja meg, és egyes esetekben életveszélyes szövődményekhez vezethet.

A kanyaró a nem oltott személyek körében különösen veszélyes, mivel a fertőzöttek körülbelül 60%-a kórházi kezelést igényel.

A kanyaró tünetei jellemzően néhány nappal a fertőzés után kezdődnek. Az elsődleges jelek közé tartozik:

  • Láz
  • Erős köhögés
  • Vörös szemek (kötőhártyagyulladás)
  • Könnyezés
  • Fáradtság
  • Testi fájdalmak.

A bőrön jellegzetes kiütés jelenik meg, amely először az arc és a nyak területén tűnik fel, majd elterjed az egész testen. Ez a kiütés fokozatosan vörös foltokká alakul, és a beteg állapotától függően akár hetekig is eltarthat.

kanyaró Európa

A kanyaró különösen az oltatlan gyerekek számára veszélyes (Fotó: Getty Images)

A kanyaró nemcsak kellemetlen tünetekkel jár, hanem súlyos szövődményeket is okozhat. A leggyakoribb szövődmények közé tartozik: tüdőgyulladás, agyduzzanat (encephalitis), vakság, immun amnézia. A kanyaró következtében évente több száz gyermek hal meg, különösen azok, akik nem kapták meg az oltást, vagy akik már más alapbetegségekben szenvednek.

Az oltás a vírus leghatékonyabb ellenszere

A kanyarós megbetegedések számának drámai növekedéséhez hozzájárultak a Covid-19 világjárvány következményei is.

A járvány alatt sok országban megakadtak az oltási programok, és több millió gyermek nem kapta meg a szükséges vakcinákat.

Az Európai Unióban 2020-ban 1,8 millió csecsemő nem kapott oltást, és a helyzet 2023-ban sem javult jelentősen. Az oltás elutasítása és a félretájékoztatás (például a közösségi médiában elterjedt álhírek) szintén hozzájárultak ahhoz, hogy a kanyaró ismét fertőzőbbé vált.

A 2024-es év adatai szerint Románia, Oroszország és Kazahsztán voltak a legnagyobb számú kanyarós megbetegedéseket regisztráló országok Európában. Az EU-ban a legnagyobb emelkedés az Egyesült Királyságban történt, ahol a kanyarós esetek száma 2900-ra nőtt, nyolcszoros növekedést jelentve 2023-hoz képest.

A WHO szerint a kanyaró felszámolásához legalább 95%-os átoltottság szükséges, ám jelenleg az európai régióban ez az arány mindössze 83%. „A kanyaró visszatért, ezt vehetjük ébresztőnek. Magas átoltottsági arány nélkül nem leszünk biztonságban” – mondta Hans Kluge, a WHO európai régióért felelős igazgatója.

Drámaian visszaesett a gyerekoltások száma

Kiemelt kép: Getty Images