Miért van egyszerre munkaerőhiány és magas munkanélküliség?

A munkaerőpiac paradoxona: miért van egyszerre munkaerőhiány és magas munkanélküliség?

Miközben egyes szektorok munkaerőhiánnyal küzdenek, sok álláskereső nem talál megfelelő munkát. Mi okozza ezt az ellentmondást, és milyen megoldások segíthetnének? HR-szakértő segítségével jártunk utána a jelenségnek.
  • A munkáltatók és munkavállalók igényei gyakran nem találkoznak: míg egyes szektorokban magas a munkaerőhiány, addig sok álláskereső nem rendelkezik a szükséges készségekkel.
  • Sokan azért nem vállalnak itthon munkát, mert alacsonyak a fizetések, a cégek ragaszkodnak a bejárós irodai munkához, és kevés a rugalmas munkalehetőség.
  • Az anyák nehezebben találnak munkát, mert kevés a részmunkaidős lehetőség, a szülés előtt álló nőket pedig sok munkáltató azért nem alkalmazza, mert attól tart, hogy a gyerekvállalás miatt hamar elveszítik őket.

Az elmúlt években a munka világa gyökeresen átalakult: az automatizáció, a digitalizáció és a home office nemcsak új lehetőségeket teremtettek, hanem teljesen át is írták a munkaerőpiac szabályait. Míg egyes szektorok munkaerőhiánnyal küzdenek, addig más területeken az álláskeresők hónapokig nem találnak állást.

Hogyan lehet ennyi betöltetlen állás, ha rengetegen nem találnak munkát?

2024 novemberében Magyarországon 221 ezer ember keresett munkát, miközben az építőiparban, a vendéglátásban és az IT-szektorban is hatalmas munkaerőhiány volt. Ezzel szembesült Gábor is, egy budapesti kisvállalkozó, aki hónapok óta nem talál új munkaerőt a műhelyébe. „Egyszerű munka, nem kell hozzá diploma, mégsem jelentkezik senki. Akik eljönnek interjúra, vagy túl magas bért kérnek, vagy néhány hét után továbbállnak” – mesélte.

Kereszti Zsófia, egy nagyvállalat HR-vezetője szerint a probléma gyökere az eltérő elvárásokban rejlik. „A munkavállalók rugalmas munkaidőt és home office lehetőséget keresnek, de sok cég ragaszkodik a hagyományos irodai jelenléthez. Ez különösen nehéz a kisgyermekes szülőknek és a külföldről hazatérőknek.” A HR-szakértő szerint a külföldről visszatérő magyar munkavállalók helyzete is kihívásokkal teli.

„Még ha tudatosan készülnek is a visszatérésre, sokszor rosszabb munkakörülményekkel és alacsonyabb fizetéssel kell számolniuk.

Nem tudnak megfelelő bérezéssel elhelyezkedni, és a magyar munkaerőpiacra való visszailleszkedés is nehéz számukra. Ez főleg az Y generációnak okoz gondot, akik a családi kötöttségek miatt kevésbé tudnak nagy kompromisszumokat kötni.”

Alacsony fizetések, elavult rendszerek

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Ízelítő a cikk tartalmából
Néhány jó példa a nagyvilágból a nők helyzetét illetően.
Alacsony fizetések, merev munkahelyi struktúrák és elavult álláskeresési rendszerek.
Miért olyan nehéz ma munkát találni, és hogyan lehetne ezen változtatni?
Van kiút a munkaerőpiac zsákutcájából?
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .