Sokáig súlyos tabuk övezték a menopauza témáját, ezért a nők joggal érezhették úgy, hogy a változókor szégyellnivaló. Olyan állapot, amelyet rejtegetni kell. Nem igazán számíthattak az ismert emberekre sem, hiszen arra kondicionálták őket, hogy a menopauzával végérvényesen elveszik a nőiesség.
Változókor már a terhesség előtt
Habár a változókorról szóló közbeszéd fokozatosan javul, a helyzet még mindig nem az igazi. Ebbe az állapotba robbant be Naomi Watts, aki nem félt kiállni a világ elé a történetével. Az ausztrál színésznő Dare I Say It: Everything I Wish I’d Known About Menopause (Ki merem mondani: Minden, amit szerettem volna tudni a menopauzáról) című könyve üdítően friss és releváns. Watts hosszú évek óta küzd az állapot körüli tabuk ledöntéséért, és azért, hogy a női problémákról szóló diskurzusok nagyobb teret kapjanak a közbeszédben.
A Mullholland Drive színésznője a saját bőrén tapasztalta meg mindazt, amiről beszél, ráadásul sokkolóan fiatal korban. A mindent felforgató lelki utazása 36 éves korában kezdődött, amikor családalapítás előtt állt, de nem sikerült teherbe esnie. Orvosa közölte vele, hogy a panaszai valójában a perimenopauza tünetei, amely a változókor első szakaszát jelenti.
„A végén már rendkívül fárasztó volt hordozni magamban ezt a titkot” – mondta el Naomi Watts a The Australian Women’s Weekly-nek adott interjújában, amikor arról kérdezték, hogy mikor döntött úgy: ideje beszélni a nők millióinak életét megkeserítő állapotról.
Egy menopauzás nő már nem lehet kívánatos?
A színésznő őszintén beszélt arról, hogy milyen nehéz volt akkoriban nőként egy olyan iparágban, ami tele van ítélkezéssel és lehetetlen mércékkel, elvárásokkal. Őt is figyelmeztették szakmabeliek, hogy jobban teszi, ha belehúz a filmezésbe, mert 40 felett mindennek vége.
„Tehát nem leszek kívánatos, nem érek többé semmit, ha majd a petefészkeim befejezik a munkát?”
– emlékezett vissza Naomi Watts a megrázó élményre, amit ez a beszélgetés okozott.
A színésznő a covid járvány alatti kényszerű otthonlét idején szembesült azzal, hogy valójában egy támogató közösségre lenne szükség, ahol a nők informálódhatnak és segítséget kérhetnek. A menopauza különösen rosszul érintette a bőrét: kivörösödött, viszketett, száraz és rosaceás lett. Watts mindent kipróbált, de nem használt semmi.

Naomi Watts férje, Billy Crudup maximálisan támogatja felesége küldetését (Fotó: Stewart Cook/CBS via Getty Images)
Ekkor határozta el, hogy tennie kell valamit, hiszen a lakosság fele – ha szerencsésen megéri – át fog esni a változókoron.
„A nők megszokták a szenvedést, újra és újra átvészelik. A nők egészségét csupán a kora 90-es években kezdték el kutatni, nem csoda, hogy senki nem beszélt ezekről a dolgokról, ráadásul a klinikai vizsgálatokban is kizárólag férfiak vettek részt” – hangsúlyozta a színésznő az interjúban.
A New York Times bestseller listájára felkerülő könyvében nem rejti véka alá azt sem, hogy a menopauzáról beszélni önmagában is kockázatos volt a karrierje miatt. Naomi Watts szerint viszont megváltoztak az idők, a korszellem, és úgy érezte, hogy ideje beszélni a váltózókorról.
Naomi Watts szerint óriási az anyák felelőssége
A színésznő édesanyja 45 évesen élte át a menopauza tüneteit, és amikor a témáról szóló beszélgetések hiányát emlegette, Naomi anyja annyit felelt: „ezeket a beszélgetéseket sosem folytattuk le, mert az anyám se beszélt róla”. Naomi nem hibáztatja őt, úgy véli, ez a hozzáállás a korszak terméke volt, de ezért is tartja fontosnak, hogy az anyák mielőbb beszéljenek lányaikkal a hormonális változásokról, majd a teherbeesésről, a nemi betegségekről, a termékenységről, végül a menopauzáról.
„Ez még nem a vég” – foglalta össze Naomi Watts könyve legfőbb üzenetét. Azt reméli, hogy ha elolvassák a könyvét,
a nők átveszik az irányítást a saját változókoruk felett, és nem engedik, hogy eluralkodjon rajtuk.
Ehhez persze támogató közösségre és sok humorérzékre is szükség lesz.
Emellett fontos továbbá, hogy a nők tájékozódjanak a témában és hidratáljanak, lehetőleg véget nem érően. Ha már a változókor kitölti a nők életének egyharmadát, akkor joguk van minél egészségesebb, minőségibb életet élni, a tünetek ellenére is. „Légy kedves magadhoz, nekem is hosszú időbe telt, mire ezt megtanultam” – mondta Naomi Watts, aki arra buzdítja a nőket, hogy kérdezzenek bátran az orvosuktól, és ha nem elégedettek vele, keressenek másik szakembert.
„A nagymamám mindig azt mondta, kelj fel, és csinálj valamit. Ne légy lusta! Én segíteni szeretnék. Erről szól a történetmesélés is, nem igaz? Összehozza az embereket.”
Így szabadulj meg a menopauza okozta hasi párnától
Kiemelt kép: John Nacion/Variety via Getty Images