5 jel, hogy a terápia véget ért

Mikor érdemes lezárni a terápiát? – 5 jel, hogy búcsút mondhatsz a pszichológusodnak

Teljesen normális, ha egy idő után már nincs szükséged a rendszeres terápiás ülésekre a pszichológusoddal. Ez az 5 jel segíthet felismerni, mikor érkezett el az idő a változásra vagy a terápia lezárására.
  • Egy terápia célja, hogy megtanuld önállóan kezelni a kihívásokat.
  • Intő jel lehet, ha az ülések ismétlődővé válnak, vagy úgy érzed, nem kapsz új felismeréseket.
  • Egy jó pszichológus észreveszi, ha elérted a terápiás folyamat végét, és támogat a lezárásban.

Egy igazán hatékony terápia furcsa módon pont oda vezethet, hogy egy nap rájössz: már nincs szükséged rá. Ha a pszichológusod segített abban, hogy jobban megértsd magadat, fejleszd az önismeretedet, és képes légy a mindennapi kihívásokkal megküzdeni, teljesen rendben van, ha úgy érzed itt az idő továbblépni.

Míg egyesek ilyenkor teljesen lezárják a terápiát, mások olyan szakemberhez fordulnak, aki jobban igazodik a megváltozott igényeikhez. Fontos azonban tudni, hogy nem mindenki „növi ki” a terapeutáját. Van, akinek hosszú éveken át segít ugyanaz a szakember. Az alábbi jelek azonban arra utalhatnak, hogy elérkezett az idő a változásra.

1. Elérted a céljaidat

Gondolj vissza, milyen elakadás miatt kértél segítséget. Talán egy fóbiát szerettél volna legyőzni, vagy egy szakítás utáni nehezebb időszakban kerestél támogatást. Ha sikeresen feldolgoztad a helyzetet, és úgy érzed, képes vagy továbblépni, elképzelhető, hogy nincs szükséged további ülésekre.

A terápia célja többek között az, hogy megtanuljuk értelmezni a gondolatainkat, érzéseinket, illetve különböző szituációkat anélkül, hogy folyamatos segítségre lenne szükséged. Ha a megtanult stratégiákat sikeresen beépítetted a mindennapokba, és képes vagy egyedül is megbirkózni a kihívásokkal, a terápia célba ért.

2. Olyan témában kérsz segítséget, amiben a terapeutád nem szakértő

Természetesen nem létezik olyan terapeuta, aki mindenhez ért. Elképzelhető, hogy eddig nagy segítséget nyújtott a kapcsolatodban felmerülő gondok feldolgozásában, de ha mélyebb traumákat szeretnél feldolgozni, más szakemberre van szükséged. Az is előfordulhat, hogy új életszakaszba léptél, ezért más megközelítést keresel. Például szülőként olyan szakemberrel szeretnél beszélni, aki maga is átélt a sajátodhoz hasonló helyzeteket.

Kapcsolódó: Az írás mint terápia

3. Ha az üléseket ismétlődő, baráti találkozóknak érzed

Ha a terápiát inkább alkalmi (esetleg unalmas) bejelentkezésnek érzed, mint tartalmas, tanulságos beszélgetéseknek, az azt jelentheti, hogy sikeresen feldolgoztad azokat az alapvető problémákat, amelyek miatt pszichológushoz fordultál.

Az is előfordulhat, hogy ideiglenesen ellaposodnak az ülések, ám ez nem jelenti azt, hogy egy nehezebb életszakaszban ne lenne hasznos újra a terápia. 

Annabelle Dortch pszichoterapeuta szerint az ismétlődő beszélgetések annak a jele, hogy készen állsz a növekedés következő szakaszába lépni.

5 jel, hogy a terápia véget ért

Különböző okai lehetnek annak, ha valakinek érdemes abbahagyni a terápiát (Fotó: Canva)

4. Nem kapsz új tanulságokat

A terápia egyik legnagyobb előnye, hogy új megküzdési stratégiákat sajátíthatsz el: jobban kezelheted a konfliktusokat, és hatékonyabban dolgozhatod fel a kritikát, esetleg elfogóbbá válsz magaddal és másokkal szemben. Ha azonban sokat fejlődtél, előfordulhat, hogy a terapeuta kérdései nem vezetnek új felismerésekhez. Amikor a foglalkozások után úgy érzed, nem volt rájuk igazán szükséged, az annak a jele lehet, hogy elérted a terápiád határait. Ez önmagában nem rossz dolog, sőt, azt mutatja, hogy sikeresen beépítetted a tanultakat a mindennapjaidba.

5. Jelez a terapeutád

Ha a terapeuta a heti ülések helyett kéthetenkénti, majd havi alkalmakat ajánl, esetleg fokozatos lezáró tervet javasol, az egyértelmű jele lehet annak, hogy készen állsz új szakaszba lépni. „Ez nem azt jelenti, hogy baj van, hanem azt, hogy sokat fejlődött a kliens” – állítja Patrice Dr. Le Goy, terapeuta.

Akár ritkább ellenőrző alkalmakra váltasz, akár másik szakembert keresel, vagy teljesen lezárod a terápiát, a döntés a tiéd. Egy jó terapeuta őszintén elmondja a véleményét és támogat a folyamatban.

Kapcsolódó: Ezért ne hallgass a filmbeli terapeutákra!

Kiemelt kép: Canva