A tűzvész ugyan már levonult Los Angeles térségéből, ám a hatását még mindig érzi a közösség. A zenei díjátadót, a 67. Grammy-gálát megtartották február 2-án Los Angelesben, ahol a sztárok mellett kiemelt szerepet kaptak a tűzoltók, akiket állva tapsolt a közönség, hiszen ők a város legnagyobb hősei a mentési munkálatok miatt.
– Az Oscar-gála jelölés dátumát a katasztrófa miatt későbbre tették, a március 3-i díjátadó időpontja azonban nem változott, a filmrajongók izgatottan várják az eredményeket.
Mi magyarok is érintettek vagyunk, több film kapcsán is, ezért még inkább ráirányul a figyelmünk az eseményekre.
A Critics Choice Awards (kritikusok díja – a szerk.), amelynek magam is szavazó tagja vagyok, kétszer is módosította a díjátadó dátumát – mondja Dudás Viktor filmszakértő. – Vélhetően az Oscar-ceremónia, ahogy a legtöbb esemény, ki fogja emelni a károsultak iránti szolidaritás fontosságát, mert a tűzvész jelentősebb károkat okozott a filmes közösségben, mint évekkel ezelőtt a Covid-járvány és a hollywoodi forgatókönyvírók sztrájkja. Az est házigazdája Conan O’Brien lesz. A humoristának a szakember szerint remek a kapcsolata a sztárokkal, és vélhetően néhány különleges elemet is kitalál majd, hogy még emlékezetesebbé tegye a show-t.
Tarolhat A brutalista?
Az idei gálán számunkra az a legizgalmasabb, hogy A brutalistát tíz kategóriában jelölték. A társadalomkritikus alkotás egy építész életútját mutatja be, aki a kommunizmus árnyékából Amerikába emigrál, és megteremti a saját, szigorúan geometrikus világát. Később felesége és unokahúga is követi az óceánon túlra; együtt élik meg a nehezen szerzett szakmai sikereket és kudarcokat, a társadalmi beilleszkedés nehézségeit.
A film a Velencei Filmfesztiválon többek között elnyerte az Ezüst Oroszlánt és a nemzetközi kritikusok díját, az Arany Glóbuszon három elismerést kapott.
A film jelentős részét Budapesten forgatták, és közel százötven magyar szakember dolgozott rajta, köztük a vágó Jancsó Dávid, a társproducer Petrányi Viktória, illetve apróbb szerepekben feltűnnek benne magyar színészek is: többek között Sztarenki Dóra, Hermányi Mariann, Mészöly Anna, Vilmányi Benett és Orbán Levente. A filmet a legjobb vágás kategóriában is Oscarra jelölték. – Óriási megtiszteltetés, és nagyon hálás vagyok az Akadémiának ezért a hihetetlen elismerésért. Ebben a pillanatban egy álom vált valóra, és hálával tartozom az elhivatott stábnak, akik szívüket és tehetségüket adták az alkotáshoz – fogalmazott Jancsó Dávid, akinek édesanyját, Csákány Zsuzsát az Oscar-díjas Mephisto vágójaként jegyzik. – Külön köszönet látnoki rendezőnknek és igaz barátunknak, Brady Corbetnek, akinek útmutatása, kreativitása és ebbe a filmbe vetett hite lehetőséget teremtett számomra. Ez az elismerés annak a közös szenvedélynek és tehetségnek az ünnepe, amely életre hívta a projektet!

Adrien Brody a Golden Globe-ot már bezsebelte (Fotó: Rich Polk/GG2025/Penske Media via Getty Images)
Magyarország a filmgyártás élvonalában
Dudás Viktor szerint A brutalista figyelemre méltó abból a szempontból is, hogy egy fiktív magyar karakter történetén keresztül beszél a migráció és az azzal járó kiszolgáltatottság problémáiról. – Brady Corbet rendező választhatott volna bármilyen más nemzetiségű figurát is, de ő a formabontó alkotását mégis magyar főszereplőkkel vitte vászonra. A brutalista nem egy könnyű film, már csak a hosszát tekintve sem. Három és fél óra, amely a reklámokkal és a moziba utazással együtt hosszabb, mint egy fél munkaidő, igaz, a film közepén van tizenöt perc szünet, amikor elhagyható a moziterem.
Az ilyen hosszúságú történetmesélést nem tartom nézőbarátnak. Ugyanakkor vannak nagyon emlékezetes pillanatai a filmnek, valamint Adrien Brody és Felicity Jones játéka valóban lenyűgöző. Mind a két főszereplő édesanyja magyar származású – folytatja a szakértő. –
Igazán örömteli, hogy a világ legrangosabb filmes díjátadóján a tíz legjobb film között kettő olyan alkotás is szerepel, a Dűne: Második rész és A brutalista, amelyek elkészülésében jelentős szerepet vállalt a magyar filmipar.
Továbbá ne felejtsük el az Alien: Romulus legjobb vizuális effektek jelölését sem, mert az a film is jelentős magyar alkotói közreműködéssel készült. Ez a tény egyértelműen bizonyítja, hogy Magyarország és a magyar szakemberek a világ filmgyártásának az élvonalába tartoznak. A tavalyi évben a Szegény párák, azt megelőzően pedig a Dűne kapcsán lehettünk büszkék.
Felelőtlen főszereplő
Idén a legtöbb jelölést az Emilia Pérez című musical kapta, amelyben egy mexikói kartellvezér úgy dönt, visszavonul, és nőként kezd új életet. Tizenhárom kategóriában jelölték, köztük a legjobb film, a legjobb rendező és a legjobb női főszereplő kategóriákban is. Dudás Viktor filmszakértő ezt az arányt indokolatlannak érzi. – A film számomra csak nyomokban tartalmazza az Oscar-díj azon alapvető értékeit, amelyekkel a filmkészítés kiválóságát ismerik el. A történet és az elbeszélésmód többszörösen sérti a latin közösséget – mondja. – Érthetetlen, hogy az Oscar-szavazók közössége miért nem látja a film egyértelmű hibáit. A főszereplő, Karla Sofía Gascón az első transznemű színész, akit jelöltek a díjra, ám azzal, hogy a korábbi rasszista internetes posztjait a napokban felkapta a sajtó, a saját és a film esélyeit is lerontotta.
Lehet 7 perc 54 másodperccel is nyerni
Szintén nagy Oscar-esélyes a Konklávé. A pápaválasztás drámai eseményeit feldolgozó alkotás nyolc jelölést kapott. Ralph Fiennes főszereplőként komoly reményekkel indul a szoborért, Isabella Rossellini játékát pedig a legjobb női mellékszereplőnek járó díjjal jutalmazhatják. – Örömteli, hogy Isabella Rossellini lehetőséget kapott a Konklávé című filmben, de a jelölését már önmagában is sikernek vélem, lévén az egész alakítása hét perc ötvenegy másodperc – mutat rá Dudás Viktor. – Ha nyer, akkor ő lehet második legrövidebb vásznon töltött időért női mellékszerep Oscar-díjat kiérdemlő színésznő. A „rekorder” Beatrice Straight, aki az 1976-os Hálózat mellékszerepében mindössze ötperces „vászonidővel” szerezte meg a szobrot.

Ralph Fiennes is a nagy esélyesek között van (Fotó: Rich Polk/GG2025/Penske Media via Getty Images)
A második még jelenleg a rangsorban Judi Dench, aki a Szerelmes Shakespeare-ben nyolc perccel nyert díjat. Ebben a kategóriában Felicity Jones-nak drukkolok A brutalistából, de lehet, hogy az Akadémia tagsága az életműve elismeréseként megszavazza Rossellininek a szobrot, mondván Jones úgyis kap még jelölést és szobrot is. Az idei mezőny másik ikonikus női alakja Demi Moore, akinek visszatérése A szer című filmmel óriási elismerést váltott ki. A kilencvenes évek egyik legnagyobb sztárjának számító színésznőt a legjobb női főszereplő kategóriájában jelölték. – Demi Moore-nak nagyon drukkolok, mert bár a riválisai is remek alakítást nyújtanak, Demi játéka az, amely a legtöbbet kívánta a színésztől – mondja Dudás Viktor, aki szerint a legjobb férfi főszereplő Adrien Brody és Timothée Chalamet közt fog eldőlni. A magyar kötődés miatt természetesen Brodynak szurkol.
A 97. Oscar-gála jelöltjeiből
Legjobb film:
- Anora
- A brutalista
- Dűne: Második rész
- Emilia Pérez
- I’m Still Here
- Konklávé
- Nickel Boys
- Sehol se otthon
- A szer
- Wicked
Legjobb női főszereplő:
- Cynthia Erivo – Wicked
- Karla Sofía Gascón – Emilia Perez
- Mikey Madison – Anora
- Demi Moore – A szer
- Fernanda Torres – I’m Still Here
Legjobb férfi főszereplő:
- Adrien Brody – A brutalista
- Timothée Chalamet – Sehol se otthon
- Colman Domingo – Sing Sing
- Ralph Fiennes – Konklávé
- Sebastian Stan – The Apprentice – A Trump-sztori.
Adrien Brody – A színész, aki büszke magyar gyökereire
Kiemelt kép:Robert Gauthier / Los Angeles Times/ Getty Images