mentális egészség reggel jobb

Itt a tudományos bizonyíték: ezen a napon vagyunk a legboldogabbak

Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen napszakban hozzuk meg a nagy döntéseket. A pacsirták vagy a baglyok járnak jobban?

Szörnyű napod volt? Stresszeltél az irodában, az esti randi pedig pocsékul sikerült? Semmi vész, lehet, hogy a szüleinknek mégis igaza volt: érdemes aludni egyet a problémákra.

Alvás után minden szebb?

A tudomány is megvizsgálta a népszerű tézist, miszerint reggel mindent más fényben látunk, és nagyon úgy fest, hogy ebben van némi igazság. A mentális egészség szempontjából reggel vagyunk a legjobb állapotban, este pedig a legrosszabban. Persze nem mindegy az sem, hogy milyen nap van és milyen évszakot írunk.

A londoni University College által készített átfogó tanulmány szerint a lelkiállapotunk hét közben stabilabb, hétvégén viszont változatos képet ad. A BMJ Mental Health folyóiratban publikált anyag legfontosabb megállapítása:

általában reggelre jobbnak látszanak a dolgok.

Azt eddig is tudtuk, hogy a mentális egészség és jólét dinamikus természetű, kevés tanulmány foglalkozott azonban azzal, hogy ezek hogyan változhatnak a nap folyamán. A tudósok arra voltak kíváncsiak, hogy a napszak összefüggésben áll-e a mentális egészség, a boldogság, az élettel való elégedettség és a magány érzésének változásaival. Továbbá azt is szerették volna megtudni, hogy ezek az asszociációk nap, évszak vagy év szerint változtak-e.

A vizsgálatban részt vevők olyan kérdésekre válaszoltak például, mint Az elmúlt héten mennyire érezte magát boldognak?, Mennyire volt elégedett az életével? és Mennyire érezte úgy, hogy az életében végzett tevékenységek értékesek?

mentális egészség reggel jobb

Minél későbbre jár az idő, annál rosszabb döntést hozunk (Fotó: Getty Images)

Ne este oldjuk meg a problémákat

Figyelembe véve az életkort, az egészségi állapotot és a munkaerőpiaci státuszt, a kutatók megállapították, hogy a boldogság, az élettel való elégedettség és a pozitív értékelések magasabbak voltak hétfőn és pénteken, mint vasárnap.

A boldogság különösen kedden járt a csúcson, a magány esetében viszont nem találtak bizonyítékot a napok közötti eltérésre.

A nap folyamán a mentális egészségben és jólétben bekövetkezett változásokat a szervezet órájával magyarázták. Például a kortizol (a hangulatot, a motivációt és a félelmet szabályozó hormon) röviddel az ébredés után éri el a csúcsot, és lefekvés körül éri el a legalacsonyabb szintjét.

„Eredményeink azt sugallják, hogy az emberek mentális egészsége és jóléte átlagosan jobb reggel, a legrosszabb pedig éjfélkor” – mondta Feifei Bu, az UCL viselkedéstudományi és egészségügyi osztályának kutató munkatársa.

Tehát valóban jó ötletnek tűnik, ha az érzelmileg nehéz beszélgetéseket inkább késő reggelre időzítjük.

Ilyenkor stabilabb a hangulatunk, ami megkönnyíti, hogy tiszta fejjel és érzelmi távolságtartással közelítsük meg a konfliktusokat. Kora délután meglehetősen sokat ugrál a hangulatunk, és ekkor üt be a döntési fáradtság is, amikor általában cukorra vágyunk.

A kora esti időpont ideális az érzelmek feldolgozására, ha például naplót írunk, vagy másokat meghallgatunk. De a beszélgetéseket inkább tegyük reggelre. Ez akkor is igaz, ha inkább bagoly típusok vagyunk, és úgy érezzük, hogy éjfélkor vagyunk a csúcson.

4 apró reggeli szokás, amitől csodás napod lesz

Kiemelt kép: Getty Images