- Olykor felmerül a kérdés, hogy biztos, jól döntöttünk-e annak idején.
- A „mi lett volna, ha” helyett inkább nézzünk magunkba és a kapcsolatra – és változtassunk, ha szükséges.
- Összeszedtük, mely jelek utalnak arra, hogy valóban jól választottál.
Egy házasság vagy hosszú távú párkapcsolat mindig sok munkával jár. Azonban, ahogy az évek telnek, sokan hajlamosak megfeledkezni erről, vagy, ha nem is megfeledkezni, egyszerűen elhanyagolni a gondolatot. Elvégre annyi minden van az életben, ami teljes embert igényel. A gyerekek (ha vannak), a munkahely, a család, az idősödő szülők… Mind feladatot adnak. Így van, akinek, úgy tűnik, nem marad ereje arra, hogy a társával való kapcsolatára koncentráljon.
Sok pár ennek következtében belesodródik egy olyan helyzetbe, amelyben a felek békében megélnek egymás mellett, egyfajta rideg, de biztonságos gazdasági közösségben. Minek bármit is bolygatni, ugyebár… A megszokás még akkor is képes bent tartani bennünket egy párkapcsolatban, ha legbelül tudjuk, lépnünk kellene. (Most nem a bántalmazó kapcsolatokról beszélünk, azoknak teljesen más a lélektana, és egyedül gyakran lehetetlen kilépni belőlük.)
Természetesen olyanok is vannak, akik sok évnyi házasság után is képesek frissen tartani a kapcsolatot – ők általában tudják, hogy a házasság, a hosszú távú párkapcsolat folyamatos munkát igényel. De vajon mi lehet a titkuk? Utánajártunk!
7 jel, hogy a tökéletes emberrel kötötted össze az életed
Legtöbbünkben felmerül néhány év után, hogy „biztos, hogy a megfelelő emberrel kötöttem össze az életem?” „Mi lett volna, ha…?” Utóbbi egyébként teljesen fölösleges kérdés, az előbbire adott válasz azonban meghatározhatja életünk további éveit. Ez a cikk nem hivatott arra, hogy ebben döntést hozzon, de nyújthat egy kis kapaszkodót, ami mentén elkezdhetünk gondolkodni, magunkba nézni és leásni a párkapcsolat legmélyebb bugyraiba – ha kell, párterapeuta segítségével.
1. Őszintén kommunikáltok egymással
Minden párkapcsolat alfája és ómegája a kommunikáció. Amilyen egyszerűnek tűnik ugyanis, valójában annyira nehéz. A kommunikáció nem azt jelenti, hogy munkáról, gyereknevelésről, praktikus dolgokról beszélgettek, hanem hogy magatokról, a félelmeitekről, kétségeitekről, szükségleteitekről és vágyaitokról, magyarán a nehéz témákról. Még akkor is, ha ez ideiglenesen megbolygatja az állóvizet. Ha erre igényetek van, és képesek is vagytok rá, az azt jelzi, hogy szilárd alapokon álltok, és tényleg megfelelőek vagytok egymásnak.
2. „Jól” vitáztok
A konfliktus az élet velejárója, gyakorlatilag elkerülhetetlen. És hasznos is, hiszen, ha megvan a nyílt kommunikáció, akkor egy-egy vita közelebb hozhat, megerősíthet. Ha mindketten képesek vagytok türelmesen megosztani egymással, hogy mi zavar, anélkül, hogy attól tartanátok, hogy ezzel tönkreteszitek a kapcsolatot, az azt jelenti, hogy biztonságban érzitek magatokat, hogy a köteléketek mindennél erősebb.
Kapcsolódó: Ezért árt nagyon egy párkapcsolatnak, ha felhánytorgatjátok a múltat
Ha azonban folyton tojáshéjakon lépdelsz, félsz konfrontálódni, akkor érdemes lehet alaposabban megvizsgálni, ez miért alakulhatott ki így. Amennyiben arra juttok, hogy nem vagytok jók egymásnak, akkor érdemes megfontolni a szakítás lehetőségét. (Ha pedig felmerül, hogy a másik lelkileg vagy fizikailag bántalmaz, akkor mindenképpen kérj segítséget! Például az Ökumenikus Segélyszervezet vagy a NANE munkatársitól.)
3. Néha külön is töltötök időt
Felmérések szerint a közös érdeklődési körrel rendelkező emberek általában boldogabbak a párkapcsolatukban. Mégis fontos előnyökkel bír az, ha a partnerek külön is töltenek időt, különösen, ha szenvedélyükről, hobbijukról van szó. Mindez szükséges ugyanis ahhoz, hogy képesek legyünk kiteljesíteni magunkat, az identitásunkat, ez pedig a kapcsolatot is erősíti. Ha nálatok ez megvan, az egy újabb jel, ami azt mutatja, hogy tökéletesek vagytok együtt.
4. Nem féltek a változástól
Egy-egy nagyobb váltás, változás gyakran kelt szorongást. Az egészséges rutin, a stresszoldó tevékenységek segítenek, hogy megbirkózzunk bizonyos problémákkal egy-egy életszakaszban, de néha nem elegendőek. Legyen szó munkahelyváltásról vagy identitáskrízisről, ha mindketten tudjátok, hogy támaszkodhattok egymásra, és ez valóban így is van, az szintén arra utal, hogy jól tettétek, hogy összekötöttétek az életeteket.
5. Büszkék vagytok a másikra, még dicsekedtek is egymással
Gyakran előfordul, hogy szinte túlcsordul a szívedben a büszkeség, és az egész világnak szétkürtölnéd, mennyire nagyszerű a partnered? Ő is büszkén mesél rólad másoknak? Ha tisztelitek és csodáljátok egymást, az a köztetek lévő köteléket is erősíti, és érzelmi (így aztán fizikai) egészségetekre nézve is pozitív hatással van. Keresve sem találhattál volna jobb társat!
6. Hajlandóak vagytok kompromisszumokra
Egy-egy nézeteltérés során szükség lehet kompromisszumra. Ha anélkül vagytok erre képesek, hogy később neheztelnétek a másikra, és felhánytorgatnátok neki a dolgot (beszéletni természetesen lehet róla, sőt!), az megint csak erős jele annak, hogy benneteket az égiek is egymásnak teremtettek. Minden bizonnyal tudjátok, hogy ketten tesztek ki egy egészt ebben a párkapcsolatban, így egyszer az egyikőtök, máskor a másikótok felé billen a mérleg nyelve. A lényeg, hogy összességében egyensúlyban maradjatok.
7. Új dolgokat próbáltok ki együtt
A Journal of Social and Personal Relationships című folyóiratban megjelent tanulmány szerint azok a párok, akik együtt próbálnak ki új dolgokat, boldogabbak. Ha partnered is törekszik rá, hogy közös programokat szervezzen, és mindketten előálltok új ötletekkel, amelyeket közösen valósíthattok meg, az annak a jele, hogy remek társai vagytok egymásnak. Feltéve, hogy lelkesen teszitek mindezt, mert szerettek együtt lenni, nem pedig azért, mert kötelességnek érzitek, mert „a tökéletes párok így szokták”.
Kapcsolódó: Te fel mernéd tenni? 5 kérdés, amit csak egy stabil párkapcsolat bír el
Kiemelt kép: Getty Images