olimpia falu

Emiatt tiltják ki a sportolókat az olimpiai faluból

Luana Alonso paraguayi úszó már a 2020-as olimpián is versenyzett 100 méteres pillangóúszásban, és több paraguayi rekordot felállított. Most, négy évvel később illetlen viselkedés miatt állítólag hazaküldték az olimpiai faluból. Utánanéztünk, milyen szabályokat kell ehhez áthágni.

Alonso idén a 29. helyen végzett pillangóúszásban, azaz esélye sem volt a döntőre. Pár nappal ezelőtt azonban olyan hírek kaptak szárnyra, hogy illetlen viselkedés miatt kizárták az olimpiai faluból. A fiatal sportoló ezt Instagram-oldalán cáfolta. Ugyanakkor joggal merül fel a kérdés, milyen szabályokat kell követniük az olimpikonoknak Párizsban?

Egy sportolót biztosan hazaküldtek

Idén több mint 14 250 sportolót szállásoltak el a három városra kiterjedő, francia olimpiai faluban. Ennyi ember koordináláshoz muszáj szabályokat hozni és betartatni azokat. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság határozata szerint csak az olimpikonok lehetnek a faluban, a családjuk nem lehet velük, de szükség esetén magukkal hozhatják az edzőiket és a csapattisztviselőket is.

A sportolók öt nappal a megnyitó előtt foglalták el a szállásaikat,

és csak az utolsó versenyüket követő 48 órán belül hagyhatják el a falut. Tovább nem maradhatnak, és addig is csak engedéllyel mehetnek ki a faluból. Ana Carolina Vieira brazil úszó mégis megtette, hogy a barátjával találkozzon, ki is kellett költöznie a szabályszegés miatt, emellett kizárták hazája olimpiai küldöttségéből és gyakorlatilag utazhatott is haza. Ő nem cáfolta ezt, mint Alonso, már otthon is van, de nem távozott vádaskodás nélkül.

Szigorú szabályok az olimpiai faluban

Az olimpiai faluban lakó sportolók további szabályokat is kénytelenek betartani: nem terjeszthetnek politikai, vallási vagy faji propagandát az olimpiai helyszíneken, de a közösségi média oldalukat használhatják. A doppingellenőrző állomások és az orvosi kezelők kivételével bárhonnan videózhatnak, de tiszteletben kell tartaniuk mások magánéletét, és nem készíthetnek felvételeket más sportolókról, edzőkről azok beleegyezése nélkül. A posztoknak összhangban kell lenniük az olimpiai értékekkel, nem lehetnek diszkriminatívak vagy mondjuk obszcének.

olimpia falu

Az olimpiai faluba Szalay-­Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter is ellátogatott, a képen a bronzérmes Muhari Eszter párbajtőrvívóval látjuk (Fotó: Sarah Meyssonnier – Pool/Getty Images)

Nem ihatnak alkoholt

Az olimpiai faluban lehet ugyan ünnepelni, de csak alkohol nélkül. Erre a célra létrehoztak egy sportbárt, kizárólag egészséges innivalókkal. Pezsgőzni csak a falun kívül lehet. Az ételek közül a tűzveszélyes sütők miatt sült krumplit nem találni az étlapon, az állatok jogai miatt libamájat sem, de az avokádó is tiltólistán van környezetvédelmi okok miatt. A dohányzás éppígy tiltott, már ha bármelyik sportolónak is eszébe jutna ilyen módon roncsolni a szervezetét. A szex azonban nem tiltott, sőt, a szervezők háromszázezer óvszert biztosítottak a sportolóknak. Azért senkit sem tiltanak ki a faluból, ha beleegyezéses szexuális kapcsolatot létesít.

Nem kötelező a faluban lakni

Akit a szabályok elrettentenének, vagy inkább szállodai kényelemben töltenék a felkészülés időszakát, azok dönthetnek úgy is, hogy kihagyják az olimpiai falut. Így tett egyébként Milák Kristóf is. Más sportolók ugyan kipróbálták pár napra a kartonágyakat és a légkondicionálás hiányát, és csak aztán mentek szállodába. Simone Biles például a szelfikre vadászók elől menekült szállodába.

Az olimpia egyik sztárja kétségtelenül Simone Biles, mégis minden porcikáját kritizálják. Vajon miért? Olvass tovább!

Kiemelt kép: Getty Images/Mehmet Murat Onel/Anadolu