fogyókúra

Ezen a 8 tévhiten csúszik el a legtöbb fogyókúra

Fogyókúra. Sokakat már a szótól is hideglelés kerülget, és bár én is közéjük tartozom, hosszú évekig próbáltam különféle fogyasztókampányokkal elérni a boldogítónak vélt testsúlyt.

Mára nemcsak arra jöttem rá, hogy a boldogság és önmagunkkal való elégedettség nincs annyira szoros kapcsolatban a súlyunkkal, mint hittem, de arra is, mi volt az a néhány dolog, amit az elmúlt években nagyon határozottan, mégis rosszul gondoltam a fogyókúrákról. A nyolc leggyakoribb, a fogyókúrával kapcsolatos tévhitet gyűjtöttük össze. 

Egészségesen táplálkozni drága

Ha az ember a különféle, diétázókra targetált élelmiszerekből, fehérjeporokból, étrendkiegészítőkből, vagy éttermek fitnesz menüiből indul ki, valóban úgy tűnhet, kifejezetten drága egészségesen táplálkozni. Pedig a valóságban csak tervezés kérdése az egész. Akármilyen szempontból is szeretnél ugyanis tudatosabbnak lenni az étkezésben, a legjobb módja ennek, ha magadra főzöl, illetve készítesz elő ételt. Így nemcsak a különféle jövet-menet lelkesedő csapdákat kerülöd el, de még sprórolsz is. Jól hallod:

egészségesen főzni olcsóbb lehet, mint kész junkon élni,

ha otthon főzöl, és a friss, szezonális zöldségeket, hüvelyeseket teszed meg táplálkozásod alapjául , valamint rendszeresen körülnézel az akciós termékek és ételmentő lehetőségek között is.

A barnacukor és a méz a fogyókúrázó legjobb barátja

Jó harminc éve annak, hogy a finomított fehér cukor helyetti alternatívaként a barnacukrot és a mézet kezdték ajánlani, és én is beleestem abba a csapdába, hogy elhittem, ha nem fehér az a bizonyos cukor, akkor szinte bármennyi jöhet belőle. A valóság ezzel szemben az, hogy dietetikai szempontból a méz és a barnacukor is éppen úgy hozzáadott cukornak minősül, és mindkettő éppen úgy megemeli a vércukrot, mint egészségtelennek kikiáltott társuk. Minimális előnyük, hogy valamivel több ásványi anyagot és/vagy vitamint tartalmaznak, de arra nem alkalmasak, hogy kevesebb üres kalóriát vigyünk be velük, ezért ha valakinek a fogyás a cél, érdemes ezekkel is csínján bánni. 

Pokolba a zsírral!

Főleg a kilencvenes és kétezres években volt nagyon menő zsírszegényen étkezni, de sokakba örökre beleégett, hogy a zsír rossz, és a karcsúság kulcsa a zsírszegény életmód. Nos ez sem igaz. Nemcsak, mert zsír és zsír között is óriási különbségek vannak, de azért sem, mert a zsírszegény termékek sokszor kifejezetten rossz összetételűek, és bár zsírból valóban kevesebbet tartalmaznak, sokszor tele vannak cukorral vagy keményítővel.

Ráadásul a zsírok kiemelkedő jelentőségűek bizonyos anyag cserefolyamatokhoz, vitaminok felszívódásához is,

így már csak ezért sem érdemes őket teljesen kiiktatni az étrendből.

Le a szénhidráttal!

Jó ideje tartja magát az a tévhit is, hogy ahhoz, hogy egészségesek és/vagy karcsúak legyünk, a szénhidrátfogyasztásunkat amennyire csak lehet, vissza kell szorítanunk. Bár a szénhidrátmegvonás rövid távon tényleg nagyon látványos eredményeket tud hozni, amikor újra fogyasztani kezdjük őket, nagyon sokszor okoznak jojó effektust. A megvonás már csak azért sem szerencsés, mert a szénhidrátok kizárásával sokszor a rostfogyasztásunk is csökkent, ami az emésztés lelassulását eredményezheti. Dietetikusok szerint ráadásul egyik olyan táplálkozási irányzat sem követendő, amelyik teljes élelmiszercsoportokat iktat ki az étrendből. Akár a zsírt, akár a szénhidrátot szeretnénk visszafogni, ne kiiktatásban, hanem minőségi cserében gondolkodjunk: a transz zsírokat cseréljük telítetlenekre, a finomított cukor hozzáadásával készített ételeket gyümölcsre.

Zsírégető ételek

Nyakaltam én is almaecetet, szórtam a fahéjat arra is, amire nem kellett, de sajnos az van, hogy egyetlen étel sem éget zsírt, nem tesz gyorsabbá fogyást, és nem fokozza az anyagcserét annyira, hogy érdemi hatással legyen a fogyásra. Az ilyen csodaszerekre (pláne kapszulákra) való fókusz helyett ezért érdemes inkább teljes értékűen, egészségesen és mértékletesen táplálkozni. 

A gluténmentes étkezés mindenkinek jó tesz

Manapság egyre több boltban vagy akár étteremben lehet gluténmentes élelmiszert kapni, de hacsak nincs cöliákiád vagy gluténérzékenységed, nem kell , sőt nem is érdemes kerülnöd a glutént, amely egyébként egy a búzában, árpában és rozsban található fehérje. Sőt ha nincs érzékenységed, érdemes nagyon óvatosan bánnod a gluténmentes termékekkel, mert előfordul, hogy azok ízének, állagának javítása érdekében több sót, vagy épp cukrot adnak hozzájuk, ezzel pedig nem segítenek egészségcéljaid elérésében.

Megiszom ezt a teát és a mérgeknek annyi

A méregtelenítő diéták hosszú ideje töretlenül népszerűek és különösen a tél végi időszakban kerül terítékre a méregtelenítés kérdése.  Valójában viszont kevés bizonyíték van arra vonatkozóan, hogy a speciális termékekkel is megtámogatott szuper kúrák tényleg kipucolják a szervezetet, vagy hogy jobban kipucolnák, mint pár egyszerű apróság. Nem szükséges méregtelenítő termékeket vásárolnunk ahhoz, hogy szervezetünk természetese méregtelenítő folyamatait támogassuk, hiszen a máj, a vese és a gyomor-bélrendszere minden nap jó munkát végez a méregtelenítéssel. Ha meg akarod fiatalítani a tested, összpontosíts arra, hogy több teljes értékű élelmiszert fogyassz, igyál sok vizet, és távolítsd el az étrendjéből az erősen feldolgozott élelmiszereket.

Este hat után semmit

Jó ég, ehhez is mennyire ragaszkodtam egy időben. Pedig az, hogy a késő esti nassolás plusz kilókhoz vezet, nem azért van, mert rossz időpontban nassolunk, hanem azért, mert ebben az időszakban sokszor a napi szükségletünkön már túlmutató pluszenergiát viszünk be. Ebben a szokásunkban az érzelmi evés nagyon fontos tényező lehet, ezért ahelyett, hogy az órát figyelnénk, érdemesebb azt megnéznünk, vajon mi az, ami miatt este étellel vigasztalódunk. 

Jó, de mi az, ami beválik? 

Attól függ, mi a célja az embernek. Diétakultúrában élve könnyen elhihetjük, hogy ruhaméretünk vagy épp feszességünk értékmérő is, pedig nagyon torz az az értékrend, ami ennyire nagy jelentőséget tulajdonít a külső megjelenésnek. Jól enni és sportolni szakértők szerint sokkal inkább általános egészségi állapotunk javítása érdekében érdemes, és ebben a legnagyobb segítségünkre saját testünk van, ami mindig jelzi, mi az, ami igazán jól esne neki. Az intuitív étkezés irányzatáról mi is írtunk, mert ez a módszer sokaknak segít diéták és önsanyargatás helyett végre valódi békét kötni az étellel. 

Kiemelt kép: Getty Images; videó: Getty Images, Pixabay, Unsplash; zene: Mixkit

Videó: Ribánszky Kata