„Mi itthon maradtunk, egy panelház sokadik emeletén Kijev központjában, közel a Pecserszka Lavrához. Hogy miért? Mert ez stratégiai helyszín, és úgy gondolom, hogy Putyinék csak arra törekszenek, hogy pánikot keltsenek bennünk, és elmeneküljünk. Az én helyzetem különleges: ukrán-orosz-zsidó nő vagyok, és szeretném, ha a megszállók rájönnének, hogy én oroszul beszélek, engem nem kell megmenteniük senkitől – én itthon vagyok.
Én Ukrajnában itthon vagyok, apám és a fiam is itt született, és az agresszív támadások megkezdése előtt boldogan éltem és dolgoztam itt, gyarapítottam az országot. Miután múlt héten elkezdődött a támadás, néhányszor bementem a munkahelyemre, de aztán egyre nyugtalanítóbb lett a helyzet a városban. A szirénák folyamatosan üvöltenek, többször hallottunk robbanásokat, lövéseket, mindez iszonyatosan nyomasztó érzés. Mivel nagyon empatikus vagyok, ezért egy-egy ilyen út után fél napig csak sírtam, így inkább itthon vagyunk állandóan.”
Kongó üzletek, végtelen sorok
„Ijesztő látni a végtelen sorokat a boltokban, vagyis inkább előttük, az utcán, mivel az üzletekben már szinte semmi nincs. A boltok konganak az ürességtől, és a gyógyszertáraknál is sorok állnak az utcán, nincs kötszer, alkohol, hidrogén peroxid, semmi. Áramunk és fűtés folyamatosan van – egyelőre. Enni is tudunk, mivel a háború első napján bevásároltam egy hétre előre, ahogy általában szoktam, de vettem még néhány gabonapelyhet pluszban, amit nem bántam meg.
Most a 18 éves fiammal (aki még éppen nem hadköteles – a szerk.) és a kutyánkkal otthon töltjük a napokat. Volt egy benzinkút a közelünkben, ami felrobbant, és egy másik gránát a temetőbe csapódott, így nem voltak áldozatok. Tegnapelőtt robbantottak a közelünkben, és akkor arra gondoltunk, hogy leszaladunk a bunkerbe, de amíg készülődtünk, meggondoltuk magunkat, és inkább a folyosón bújtunk el. Utána elmentünk a bunkerbe, de rájöttünk, hogy ez talán még veszélyesebb, ráadásul lelkileg nagyon nyomasztó a föld alatt összezsúfolódni, így hazajöttünk.”
Higgadtnak maradni
„Az egyik légitámadás alatt elbújtunk a fürdőszobánkban, aztán rájöttünk, hogy a lepotyogó csempe fájhat, így kimentünk a folyosóra inkább. Esténként, amikor besötétedik, betakarjuk az ablakokat, és nem kapcsoljuk fel a villanyt, a biztonság kedvéért.
Folyamatosan imádkozom és meditálok, régi jó történeteket és filmeket nézek kalandos és bátor emberekről, hogy karban tartsam a lelkemet, és el tudjak vonatkoztatni a történtektől. Például újra elkezdtük szelektíven gyűjteni a szemetet. Elkezdtem kenyeret is sütni, amit korábban sosem csináltam, elsőre nem is sikerült rosszul. Megnyugtat az a tudat is, hogy anyukám a faluban van a rokonokkal.”
Nem fél harcolni sem
„A városban helyi férfiakból verbuválódott népvédelmi rendszer figyel éjjelente, ellenőrzik az összes elhaladó autót és dokumentumokat kérnek. Megjelentek a fosztogatók is az üzletekben, lakásokban, őket is ezek a férfiak kapják el és büntetik meg, mint ahogy a beszivárgókat is (ukránnak öltözött orosz katonák – a szerk.).
Nincsenek szavak arra, hogy leírják az érzést, ami eltölt engem ennek tudatában. Amíg egységesek vagyunk, addig nem vagyunk legyőzöttek. És igen, ha meg kell védenem a világomat a megszállókkal szemben, akkor azt bátran és határozottan fogom tenni. A jót segíteni kell, a rosszat pedig elűzni.
Jobb rózsaszín szemüveggel élni és meghalni, mint sz.ros nadrággal.
Mindenkinek békét és ébredést kívánok, és köszönöm a Teremtőnek, hogy élhetek, és láthatom az emberiség történelmének ezt a pillanatát. Ez a fény háborúja a sötétség ellen, a pozitív a negatív ellen, a szeretet a gyűlölet ellen, a szellem az anyag ellen, a tudatlanság a méltóság ellen. Ha minden Isten akarata szerint történik, akkor gyorsan és sikeresen megkapjuk az ukrán békét.”