Válás után, egy másfél éves kisfiú egyedülálló anyukájaként arra vállalkozni, hogy nevelőszülő legyen valaki, bátorságra és elhivatottságra vall. Kata kilenc éve lépett erre az útra, azóta három nevelt gyermekének adott biztonságot, szeretetet, kötődést – és még a szerelem is megérkezett az életébe.

Frissen sült epres piskótával vár bennünket a csupa zöld családi ház kertjében Kata. Három gyerek veszi körül, felváltva bújnak oda hozzá, ülnek az ölébe, mintha egy láthatatlan erő mozgatná őket. „Édesanya” – így szólítják mindannyian. A lassan tizenegy éves Peti és a hamarosan négyéves Anna a vér szerinti gyerekei, a kilencéves Bencét pedig másfél hónapos kora óta nevelőszülőként szereti, vigyázza.

A még langyos sütiből mindenki kér (többször is!), és amíg a srácok falatoznak, mi beszélgetünk. Amikor Kata óvodás volt, a szüleiben is felmerült, hogy nevelőszülőként dolgozzanak, így ő már korán megismerte ennek a lehetőségét, és akkoriban alig várta, hogy kisbabákkal bővüljön a családja.

– A szüleim végül nem vágtak bele ebbe a hivatásba – folytatja. – Viszont amikor Peti édesapjával szétváltak az útjaink, arra gondoltam, itt az idő, nekem meg kell próbálnom. A barátaim teljes mértékben támogattak, a szüleim szintén – bár ők féltettek is amiatt, hogy így nem találok majd párt.

Én viszont hittem abban, hogy ha a sors úgy akarja, akkor jönni fog egy társ, aki ebben is mellettem áll.

Vettem egy nagy levegőt, besétáltam a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálathoz, elindítottam a folyamatot, és elvégeztem a nevelőszülői képzést. Korábban kommunikáció-művelődésszervezés szakon diplomáztam, irodai munkákat végeztem. Petya születése után beiratkoztam a pécsi egyetem mentálhigiénés képzésére – szóval tanultam és a másfél éves kisfiamat gondoztam, amikor Bence megérkezett hozzánk. 

Anyatejet minden babának

Kata egy nyugat-magyarországi gyermekotthonban találkozott először az akkor másfél hónapos Bencével. Előtte átolvasott egy négyoldalas anyagot a kisfiú történetéről, és mindössze annyit válaszolt, várja szeretettel. Ahogy hazavihette, rögtön gondoskodott arról, hogy az ország különböző pontjairól anyatejet szerezzen a babának, akit születése óta tápszerrel tápláltak.

Ezt Kata a későbbi nevelt gyermekeinél is elengedhetetlennek tartotta az egészségük érdekében. Bence ma huncut tekintetű, jóképű kilencéves, igazi vasgyúró. Peti az első perctől természetesen fogadta, azóta is jó testvérek – persze időnként boldogan bosszantják is egymást, ahogy kell.

– Bencéről nem mondtak le a szülei, havonta találkoznak, tehát nem örökbe fogadható, viszont nem is hazagondozható – magyarázza Kata. – Havi egy napot kilenctől négy óráig a szülei otthonában tölthet, ami azért is jó, mert így találkozhat a bátyjával, aki szintén nevelőszülőknél él.

Az első találkozókon alig akart elengedni, pedig a szabályok szerint nem lehetek jelen a kapcsolattartáskor. Eleinte csak a mosdóig mentem ki, majd a boltig, most pedig Bence már szívesen tölt velük időt, de a bizalom lassan épült fel benne.

Nevelőszülőből keresztanya

Bence másfél éves lehetett, amikor a hálózat újra megkereste Katát: vállalna-e egy huszonhetedik hétre született koraszülött kislányt, Szofit. Vállalta. Akkor már velük lakott Kata nagymamája is, a dédi, aki egy kis faluból költözött hozzájuk, és mind a mai napig velük él – immár nyolcvankilenc évesen. Ahogy Szofi elérte a kétkilós súlyt, hazatérhetett a két fiú mellé.

– Bár Szofiról – a testvérei alapján – lehetett tudni, hogy hamar örökbe adható lesz, akkor is képtelenség nem megszeretni egy kisbabát – vallja be Kata. – Végül egy évig élt velünk, akkor találtak neki örökbe fogadó családot. A nagymamájával gyakran találkoztam a kapcsolattartáskor. Nagyon fájt a szíve, hogy Szofit nem vehette magához, de már ő nevelte a nővérét, miközben közmunkából élt egy faluban: nem tudott volna még egy babát eltartani.

vekerdy-tamas-nok-lapja-neveloszulo-tanacs

(Illusztráció: Getty Images)

Szofi már hatéves, ügyesen táncol, és épp tegnap kaptam róla egy videót az örökbe fogadó szüleitől, ahogy fellép egy rendezvényen. Évente egyszer-kétszer küldenek róla hírt, aminek nagyon örülök. A harmadik baba Kristóf volt, aki Szofi után nálunk talált otthonra. Ő háromnaposan jött velem haza, megismertem a vér szerinti anyukáját is a kórházban, sokat beszélgettünk.

Úgy látom, ezek a nehéz sorsú szülők szeretik a gyereküket, de így tudják szeretni, ez az eszköztáruk, mert ők is ennyit kaptak gyerekkorukban. Próbálom mindig partnerként kezelni őket, nem ítélkezni, mert akkor hozzám is barátságosan közelednek, hiszen nekünk együtt kell dolgoznunk a gyerekek érdekében. Kristóf két évig maradt velünk.

Kapcsolódó: Akiknek a rácsos ágy a világ – Kórházban hagyott babák

Az örökbe fogadó családjával

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő mindössze havonta 1490 forintért.
Próbáld ki most!
Az előfizetésed egy regisztrációval egybekötött bankkártyás fizetés után azonnal elindul.
Mindössze pár kattintás, és hozzáférhetsz ehhez a tartalomhoz. Ha van már előfizetésed, lépj be .
Ajánlott videó