A tavasszal lehetetlen betelni. A ragyogás, a meleg, az óvatosan rügyet, lombot bontó bokrok és fák mind ugyanazt hirdetik. Mit is? Kinek mit. A kamaszok még alig veszik észre, az idősebbek pedig… talán ezért élnek?

A tavasz mifelénk nem annyi, hogy rügy pattan, és a tavalyi avar alól kikandikál az első jácint, lombot bont a fűzfa. Több ennél: a verőfényben a lakótelep padjain kigombolt télikabátban megjelennek a sápadt nyugdíjasok, átszellemült mosollyal figyelik a játszótéren hancúrozó gyerekeket.

Párás tekintetek követik a babakocsit büszkén, bár kissé kimerülten toló friss anyukákat. A szépkorú közönség elégedetten nyugtázza, hogy ezen a télen is születtek új babák… Cseperedésüket, reméljük, még sokáig követhetjük, gondolják. 

Van, aki születik, és van, aki kénytelen újjászületni minden áldott kikelettel a bezártság és a hideg hosszú, sötét hónapjai után. Hozzászokni újra a fényhez, a meleg szélhez, az emberekhez és ahhoz a tényhez, hogy megadatott egy újabb tavasz.

virágzó tavaszi fák rózsaszín virágokkal

(Fotó: Getty Images)

Én ilyen tekintetben már réges-rég nyugdíjas vagyok. Könnyekig hatódom az újonnan született babáktól, de a virágot bontó mandula- és tulipánfáktól is. Azonban a tavaszt áhítattal átélni egyáltalán nem könnyű kamasz gyerekekkel. Ők köztudottan nem érzékenyek az évszakokra. De ezenkívül szinte minden másra, különös tekintettel arra, amit a szüleik művelnek. Beleértve az ősök hanghordozását, arc­játékát, pláne érzelmi megnyilvánulásait. 

Rém nehezen viselik, ha a jó édes anyjuk elbőgi magát. Márpedig nekem szokásom tavasszal örömömben sírni. Például akkor, amikor először megyünk a Balaton-parti faluba, ahol annyi vakációt töltöttünk már együtt, és annyi családot, gyereket ismerünk. Mármint ha egyáltalán felismerjük őket. Mert a gyerekek hatalmasat nőnek minden télen. Egy átlagos tavaszkezdés kamaszokkal, megmutatom, így fest: 

Anya plusz két kamaszkorú gyermek autóban, éppen megérkeznek a Balaton-parti faluba, először az évben. Anya vezet, de közben mutogat, széles gesztusokkal magyaráz:

A: Ó, nézzétek, gyerekek, virágzik az összes vadgesztenyefa!

GY1 (fel sem néz): Ja, szép.

A: Jaj, az öreg mandulafasor, nézzétek, hiánytalanul megvannak!

GY1: Aha. Great.

A: Ó, látjátok? A Balaton! 

Egyik sem reagál, a mobiljukat görgetik. Erre hangosabban:

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő mindössze havonta 1490 forintért.
Próbáld ki most!
Az előfizetésed egy regisztrációval egybekötött bankkártyás fizetés után azonnal elindul.
Mindössze pár kattintás, és hozzáférhetsz ehhez a tartalomhoz. Ha van már előfizetésed, lépj be .
Ajánlott videó