Miért hízunk meg a változókorban akkor is, ha nem eszünk többet? Tények, okok, megoldások – orvossal és színésznővel beszélget Jakupcsek Gabriella.
A változókor egyik legzavaróbb tünete a súlygyarapodás. Egy átlag nő a perimenopauza és a menopauza ideje alatt cirka -5-10 kg-ot hízik, évente tehát átlagosan 0,7 kg-ot. Ez 45 és 55 éves kor között csak a szerencsés kivételeket kerüli el. Észre sem vesszük, gyorsan felkúsznak ránk a kilók, miközben az életmódunk cseppet sem változott meg: ugyanannyit eszünk és mozgunk, mint annak előtte.
Jellemzően elzsírosodnak a mellek, megvastagodik a derék, és a testünk egyik reggel teljesen más képet mutat a tükörben, mint amihez a szemünk hozzászokott.
Hibáztathatjuk-e magunkat, illetve meg lehet-e előzni a súlygyarapodást?
Ha pedig bekövetkezett, hogyan lehetne visszafogyni? Egyáltalán kell-e, vagy inkább fogadjuk el az új testképet?
Ha mégis fogyni szeretnénk, érdemes előbb egy emberkísérletet elvégezni magunkon: három hónapig táplálkozzunk helyesen, mozogjunk sokat, és aludjunk eleget! Meglátjuk, hogyan alakul a súlyunk. Ha nem fogytunk semennyit, az azt jelenti, hogy porszem került a gépezetbe, azaz valami betegség rejlik a háttérben. Azt feltétlenül ki kell vizsgáltatni! Az első tehát a diagnózis felállítása, utána jöhetnek csak az életmódbeli tanácsok – állítja a szakember. És mindenkinek más szokott beválni!
Vendégeink: dr. Tóth Tamás obezitológus, életmód-és fogyókúratanácsadó és Náray Erika színművésznő. A beszélgetést a Változókor podcast házigazdája, Jakupcsek Gabriella vezeti.
Szerkesztő: Koronczay Lilla