Vekerdy Tamás rengeteg hasznos tanáccsal látta el a Nők Lapja olvasóit évtizedeken át. A szülőség leggyakoribb problémái közül sok továbbra sem változott. Így Vekerdy Tamás tanácsai ma is segíthetik a Nők Lapja olvasóit abban, hogy túljussanak a gyereknevelés nehéz időszakain.
Az alábbiakban egy olyan anyuka levelét idézzük, aki aggódik kislánya miatt. A gyerek ugyan nagyon jól teljesít az iskolában, de szépen lassan meg is betegíti őt a sok elvárás okozta nyomás. A szülői levél a megfelelési kényszerről, szorongásról:
„A kislányom elsős, nagyon szépen tanul és dolgozik, a tanító néni mindig csak dicséri. De november óta sokat fáj a feje, reggelenként néha hányingere van és nagyon sápadt. Azelőtt folyton csinált valamit itthon is, rajzolt, játszott, énekelt. Mostanában sokszor azon kapom, hogy ül a székén és maga elé bámul. Ha kérdem, mi baja, azt mondja, fáradt. Orvosnál is jártunk. Kivizsgálták. Azt mondják, semmiféle testi oka nincs a tüneteinek. Mi baja lehet? Hová forduljak?”
Vekerdy Tamás tanácsai a Nők Lapja olvasóinak
Nemhiába szeretik a tanító nénik jobban a „kedves, rendes, okos, és jó magaviseletű” kislányokat, mint a „rossz, rendetlen és lusta” fiúkat az iskolában. A kislányok ugyanis sokkal simulékonyabbak, a maguk kárára is jobban alkalmazkodnak.
Világszerte érdekes statisztikai adatokat rögzítettek az iskolába lépő korosztályról.
Míg a születéstől kezdve úgyszólván az élet végéig a lányok, a nők ellenállóbbnak bizonyulnak, mint a fiúk, férfiak (már az újszülöttek halálozásában is nagyobb a fiúk mint a lányok vesztesége, a gyermekorvosi rendelőkben és a gyermekpszichológusoknál a fiúk mindig többségben vannak), addig az iskolába lépők korcsoportjában, ha azokat vizsgáljuk, akik legalább közepesen vagy jobban teljesítenek, akkor azt találjuk, hogy itt a helyzet fordított!
Kapcsolódó: Vekerdy Tamás szerint a tikkelés is a nagy nyomásra okozta szorongási tünet
Általában több kislány betegszik meg (úgynevezett pszichoszomatikus tünetekkel jelzik ezt), mint fiú. Szédülés, fejfájás, hányinger, hányás, szemkáprázás, gyomorfájás, hasi panaszok – és a testi kivizsgálás nem mutat sem mit. Van olyan kislány, akivel „semmi baj nincs”, csak mióta iskolás, éjszakánként sikoltozik álmában, nincs is ébren, de a szeme – a szülők legnagyobb rémületére – nyitva van (a tünet neve: pavor nocturnus – éjszakai félelem).

Vekerdy Tamás szerint érdmes más iskolát választani, ha tartósan szorong a gyerek (illusztráció: Getty Images)
Miért? Éppen azért, mert a lányok eleget akarnak tenni az iskolai elvárásoknak, lehetőleg valamennyinek, és minél tökéletesebben. Á tanító néni kedvéért is. A fiúk viszont általában nem tesznek eleget, ellenállást tanúsítanak, „kezelhetetlenek”. Ennek következtében: egészségesebbek maradnak; ebben a korcsoportban legalábbis.
Úgy látszik: jelenlegi iskoláink követelményrendszere és megkívánt életrendje betegitő.
(A külföldi, ilyen irányú vizsgálatokat itthon Nemes Lívia és munkatársai megismételték, azonos eredménnyel.) Mindezekben az esetekben szakember segítségét kell igénybe vennünk a tünet és a mögötte meghúzódó szorongás, feszültség feloldásához, és – ha a helyzet kilátástalannak tűnik – esetleg azon is el kell gondolkoznunk, hogy a következő tanévben ne vigyük-e más iskolába vagy más tanítóhoz a szorongó, kimerült gyereket.
Kapcsolódó: A szülő aggódása, szorongása átragadhat a gyerekre – erre is van tanácsa Vekerdy Tamásnak
Forrás: Nők Lapja 1995/22.
Kiemelt kép: Getty Images