utazás szállás rejtett költség

7 rejtett költség, amit gyakran nem tüntetnek fel előre a szálláshelyek

Szállásfoglalás előtt állsz? Akkor várj még egy percet, és olvasd el előtte, hogy milyen trükkös díjak és apróbetűs részek emelhetik meg a nyaralás végösszegét. Komoly összeg múlhat rajtuk.

Nyakunkon a nyár és szabadságolások, így már azok is úti célokat nézegetnek, akik szeretik az utolsó pillanatra hagyni a nyaralás lefoglalását, esetleg a last minute kedvezményekben bíznak. Ma is népszerűek az utazási irodák vagy egyéb utazásszervezők által összerakott csomagok, de kétségtelenül egyre többen mernek belevágni abba, hogy saját maguk válogatják össze az utazás különböző részeit. Kétségtelenül sokat spórolhatunk így.

Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy jártasak legyünk legalább az angol nyelvben, és ismerjük a rejtett buktatókat. Na és persze ne unjuk meg az első órában a kutatómunkát, mert türelemre bizony szükségünk lesz. Nem árt végignézni egy sor szállásajánlatot, utánajárni, melyik környék mit kínál akár városon belül is. Mennyibe kerül a benzin és a gázolaj? Mennyire boldogulunk könnyen a helyi tömegközlekedéssel?

Az biztos, hogy a szállás rejtheti a legtöbb buktatót. Ne felejtsük a mondást: az olcsóbb végül mindig drágább – főleg, ha a helyszínen különböző meglepetések érnek, mégpedig a kellemetlen fajtából, a végén pedig jóval többet fizetünk, mint amit a foglaláskor láttunk. Sajnos egyre több rejtett költség bújik meg a szállásajánlatok mögött – különösen az online foglalásnál. Ha nem vagyunk résen, akár tízezreket is bukhatunk.

7 alattomos költség, amire jobb előre felkészülni

A nagy szállásközvetítő portálok, mint a booking.com vagy a szallas.hu mindig feltüntetnek minden információt, tehát mondhatjuk, hogy elég csak alaposan elolvasnunk minden apróbetűs részt. De mivel az ember nem mindig tér ki mindenre, érdemes az alábbi tételeket észben tartani. Sőt, ha biztosra akarunk menni, amennyiben van neki, a kiválasztott szállás honlapját is felkereshetjük, hogy rákérdezzünk, valósak-e a portálon látott adatok.

Kapcsolódó: Így spórolhatsz az ételen a nyaralás során

1. Idegenforgalmi adó

Rengeteg szállás beépíti az árba, de vannak helyek, ahol ezt nem teszik meg, így ez extraként kerül felszámolásra az út végén. Általában nem egy nagy összeg, de ha már négyen vagyunk és kimaxoljuk a büdzsénket, ez is igen kellemetlen lehet egy nyaralás végén.

2. Takarítási díj

Főleg apartmanoknál lehet igen magas ez a díj: az Airbnb és más rövid távú szállások esetén a végső ár akár 20–30%-kal is nőhet csak emiatt. Ráadásul sok helyen ezt akkor is elkérik, ha 1 éjszakára maradunk. Érdemes a „minden díjat tartalmaz” szűrőt alkalmazni kereséskor.

3. Kaució – amit visszakapunk… vagy nem

Egyes szállások érkezéskor letétet kérnek (akár 100–500 eurót is), amit csak hetekkel a távozás után utalnak vissza – már amennyiben minden rendben volt. Ezt azonban nem mindig tüntetik fel előre, így érdemes foglalás előtt rákérdezni.

utazás szállás rejtett költség

A klímahasználati díj is gyakran rejtett költség – érdemes előre megtudni, hogy kell-e vele számolni! (Fotó: Getty Images)

4. Klímahasználat

Bizony előfordulhat, hogy a mediterrán helyeken (különösen az olcsóbb szállásoknál) ezzel trükköznek. Mármit azzal, hogy a légkondicionáló használatáért napi díjat számolnak fel. Ez pedig egy olyan helyen, ahol éjszaka sem megy 25 fok alá a hőmérséklet, elég nagy extra költségként jelentkezhet.

5. Parkolás

Ha autóval megyünk, ne vegyük készpénznek, hogy a szálláson lesz parkoló – és azt sem, hogy az ingyenes lesz. Sok helyen a „privát parkoló” valójában egy fizetős közterület, amit külön kell fizetni.

Kapcsolódó: Ha az ember jól rákészül, még egy párizsi nyaralást is megúszhat olcsóbban

6. Reggeli – benne van vagy nincs?

A „szállás reggelivel” kifejezés csalóka lehet. Néha csak opcióként jelenik meg, de a foglalásban nincs benne. Ilyenkor néhány sorral lejjebb biztosan megtaláljuk a reggelis verziót is, jóval magasabb árért. Mindig olvassuk hát el kétszer, nézzük meg, mennyibe kerül a reggeli. Ha olyan helyre megyünk, ahol az árak alacsonyak, és számtalan reggelizőhely és közért van a közelben, valószínűleg jobban járunk, ha a reggeli nélküli opciót választjuk.

7. Késői bejelentkezés díja

Főleg kisebb szállásoknál fordulhat elő, hogy késői érkezésért extra díjat számítanak fel. Végülis érthető, hiszen ha a szállásadónak éjjel egykor kell kikászálódnia az ágyból, hogy elhozza a kulcsunkat, az nyilván kellemetlenség számára. A gond ezzel az, hogy gyakran csak az utolsó visszaigazoló e-mailben esik szó minderről, így pedig rejtett költségként jelentkezik. Ha tudjuk, hogy későn érkezik a repülőnk, vagy hogy későn érünk oda, tisztázzuk ezt a foglalás előtt.

Extra tippek extra költségek ellen

  • Mindig olvasd el figyelmesen a foglalási feltételeket!
  • Nézd meg a szállás értékeléseit, keresd a magyar vendégek tapasztalatait is.
  • Írj rá a szállásadóra: minden benne van az árban? Szőrszálhasogatásnak tűnhet, de inkább menj biztosra.
  • Ha lehet, válassz „free cancellation”, vagyis ingyenes lemondás opciót – így ha meglepetés jön, esetleg találsz egy sokkal jobb opciót, még változtathatsz.

Mutatunk néhány spórolós módszert, amivel rákészülhetsz a nyaralásra, hogy ott ne kelljen hiányt szenvedned semmiben!

Kiemelt kép: Getty Images