A köztudatban a nyugdíjasotthon egy olyan hely, ahol tiszteletre méltó idős hölgyek és urak társasoznak, kötögetnek, keresztrejtvényt fejtenek, tévéznek vagy beszélgetnek. A dél-karolinai Hilton Head Island közelében lévő Latitude Margaritaville lakóközösség azonban nem ilyen. Bár nem nyugdíjas- vagy idősotthonnak nevezik, hanem lakóközösségnek, ez mit sem változtat a tényen, hogy a bentlakók a nyugdíjas éveikre költöznek oda. „A múlt hétvégén tógaparti volt” – meséli Lynette, az egyik lakó, ami azt jelenti, hogy a résztvevők egy szál lepedőbe burkolódzva buliztak, amely sok esetben végül a medencében landolt. „Egy rockzenekar adott koncertet, és a közönség tombolt.” A meglepetések korát éljük, úgy látszik, vége a nyugalmas nyugdíjas éveknek, egy újabb előítélettel kell leszámolnunk.
Ezek a mai fiatalok!
Ezek a mai fiatalok – sokkal rendesebbek és megfontoltabbak. Kevesebb alkoholt isznak, kevesebbet kábítószereznek, kevesebbet szexelnek, mint a szüleik vagy nagyszüleik, ehelyett inkább a telefonjukba temetkeznek (ami nem biztos, hogy jó, de ez más tészta). Mindenesetre az örvendetes, hogy kevésbé élnek felelőtlen életet. Ehhez képest a „régebb óta fiatalok” kezdik elveszteni a fejüket. Megugrott a körükben a drog- és alkoholproblémákkal küzdők száma, és a szexuális úton terjedő betegségek is rohamosabb mértékben terjednek, mint a fiataloknál. Ez természetesen nem világjelenség, elsősorban Nyugat-Európa és Észak-Amerika korosodó nemzedékeire jellemző, egy afrikai vagy ázsiai nyugdíjaskorúnak más kihívásokkal kell szembenéznie. Ahogy egy kelet-európainak is, mert amíg az 1950-es, 60-as vagy 70-es években a nyugati fiatalok „Coca-Cola-mámorban fetrengtek”, illetve szexszel, drogokkal és a rock’n’roll életformával kísérletezgettek, addig a KGST-országokban a kommunizmust építették, ha tetszett, ha nem. Egyszóval más volt a történelmi valóság, aminek mások a mostani következményei. „Manapság az idősebb felnőttek nagyobb valószínűséggel bocsátkoznak óvszerhasználat nélküli, akár egyéjszakás szexuális kalandokba, amit tovább ösztönöz a szexuális zavarok kezelésére szolgáló gyógyszerek elérhetősége, hogy nagyszámban vannak együtt nyugdíjas közösségekben, továbbá hogy egyre népszerűbbek a körükben a társkereső alkalmazások” – írja Janie Steckenrider amerikai generációkutató a The Lancet orvosi szaklapban megjelent tanulmányában.
De hasonló tendencia tapasztalható más nyugati országokban is. Noha az elmúlt években Angliában a fiatal felnőttek körében az új szifiliszfertőzések száma örvendetes mértékben csökkent, a 65 év felettieknél 31 százalékkal nőtt. Történt ez annak ellenére, hogy az előző öt évben már volt egy ugrásszerű emelkedés. A kocka tehát fordulni látszik. Az elöregedő nyugati társadalmakban egyre nagyobb arányban jelen lévő idősek úgy akarnak élni, mint huszonévesen – annak minden következményével együtt. Ez pedig nem kis terhet ró az egészségügyi és egyéb társadalmi ellátórendszerekre. Bizonyos értelemben az 1946 és ’64 között születettek, akiket „baby boomer”, vagy egyszerűen csak „boomer” nemzedéknek is szoktak nevezni, lettek az új problémás generáció.
Sosem látott jólét
Némileg talán meglepő módon a nagy világégéseket követően megjön az emberek kedve a gyermekvállalásra. Nem volt ez másképp a második világháború után sem, ennek köszönheti a nyugati társadalmakban mindmáig tartó dinamizmusát a boomergeneráció is. Ugyanebben az időszakban Magyarországon az úgynevezett Ratkó-korszak eredményezett komolyabb népességnövekedést. A különbség a kettő között az, hogy míg a boomerekre az Atlanti-óceán mindkét partján soha nem látott jólét köszöntött, addig a kelet-európaiak hiánygazdaságban éltek, és csak álmodoztak a nyugati gazdagságról. A boomerek szülei még fiatalon házasodtak, rengeteget dolgoztak, ami mellett alig jutott energiájuk a gyerekeik nevelésére, így eléggé magukra hagyva nőttek fel. A szemük láttára omlottak össze a hagyományos társadalmi erkölcsök. Az övék volt az első generáció, amelyiknek szabad hozzáférése lett a hormonális fogamzásgátláshoz, az abortuszhoz és a popzenéhez.
A gazdasági trendek is az ő kezükre játszottak: a ma nyugdíjba vonulók sokkal gazdagabbak, mint bármikor a múltban. Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve szerint az USA összvagyonának a fele a boomerek tulajdonában van. A nagyobb anyagi jólét mellé pedig kisebb társadalmi felelősség társul. Évtizedeken keresztül az volt a norma, hogy a nagyszülők tevékenyen kiveszik a részüket az unokák neveléséből. Az elmúlt évtizedben azonban a termékenységi ráta meredeken zuhant, ami azt jelenti, hogy sok idős embernek nincs gyermeke vagy unokája. Az USA-ban 2014-ben az 50 évnél idősebb felnőttek csaknem 60 százalékának volt legalább egy unokája, míg 2022-re ez az arány 50 százalék körülire csökkent. Az apadó gyerekszám mellett pedig, főként Európában, dinamikusan bővült a fizetett gyermekfelügyelet: a legtöbb nyugati országban az állam támogatott bölcsődei és óvodai helyeket biztosít. Hollandiában például a nagyszülőknek mindössze 2 százaléka számolt be arról, hogy intenzív gyermekfelügyeletet kell végeznie.
Rock and roll életforma
Több idő marad tehát ivásra és bulizásra. Aminek természetesen meg is vannak a következményei. A Gallup felmérése szerint az elmúlt két évtizedben az USA-ban a 18–34 éves korosztály körében 10 százalékkal (72-ről 62-re) csökkent azok aránya, akik valaha is fogyasztottak alkoholt, miközben az 55 pluszos korosztályban a rendszeresen italozók száma ugyancsak 10 százalékkal (49-ről 59-re) nőtt. De ugyanez a tendencia jellemző az egész nyugati világra. Egy ausztrál alapítvány 2022-es jelentése szerint például „míg a fiatal ausztrálok egyre megfontoltabban fogyasztanak alkoholt, addig az idősebbek körében jelentősen megnőtt a veszélyes italozás mértéke”.
És nemcsak alkoholnál, hanem más tudatmódosító szerek esetében is megfigyelhető ugyanez a tendencia. Amerikában meredeken emelkedett a marihuána használata az idősebb korosztályok körében – részben mert a legtöbb államban már legális a használata, részben mert ez volt anno a boomerek kedvenc kábítószere. A heroin, illetve kokain okozta halálesetek ma már gyakoribbak az idősek, mint a fiatalok körében, de a boomerek előszeretettel nyúlnak a fiatalok kábítószereihez is, mint amilyen az ecstasy. A Liverpooli Egyetem kriminológiaprofesszora, Fiona Measham szerint az idősebb bulizók gyakran kevésbé óvatosak, mint a fiatalok. „A fiatalabbak kérnek a droghasználattal kapcsolatban információt vagy tanácsot. Az idősebbek egyértelműen úgy gondolják, hogy nekik nem kell.”
És akkor beszéljünk a szexről. A 60 év feletti amerikaiak több mint negyede egyedül él, ami azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy ezzel meg is szűnt a szexuális élete, sőt. Egy holland tanulmány szerint a magukat szexuálisan aktívnak valló 75 év felettiek aránya a 2014-es 16 százalékról kevesebb mint egy évtized alatt 27 százalékra ugrott. A fiatalokhoz képest felelőtlen szexuális viselkedésnek köszönhetően az újonnan szinglivé vált idősek körében gyorsabban terjednek a nemi betegségek, úgyhogy több országban is konkrétan ezt a korcsoportot megcélzó szexuális felvilágosító kampányokat szerveztek.
És a felelőtlen viselkedés következményei már a bűnügyi statisztikákban is jelentkeznek. Köztudott, hogy Amerika börtönei tele vannak idősebb fogvatartottakkal, de nem azért, mert odabent öregszenek meg, hanem mert egyre több korosabb embert ítélnek el. Miközben más korcsoportok letartóztatási számai konzisztensen csökkennek, addig a boomerek körében egyértelmű növekedés tapasztalható.