A nemrég megnyílt Budai Perinatális Központ egyik szülésfelkészítő kurzusára igyekszem. A gellérthegyi villa ablakán megcsillannak a bágyadt őszi napsugarak. Közelebb lépve felfedezem a kovácsoltvas kapu mintái közt a két tenyérbe zárt gránátalmát, a szülés szimbólumát. Célba értem. Az előtérben nagy a nyüzsgés, várandós nők, apák, gyerekek jönnek a szülésfelkészítő tanfolyamokra, tanácsadásokra. Az a benyomásom, mintha szülinapi partira érkeztem volna, semmiképpen nem egy egészségügyi intézetbe. Egy gyermeket váró pár a szülőszobákra kíváncsi, Vass Gabriella bába felvezeti őket az emeletre. A közösségi oldalukról tudom, hogy ő az egyike annak a hat szakembernek – pszichológusoknak, szülésznőknek, dúláknak (segítő asszonytársak), orvosnak –, akik mertek nagyot álmodni, és létrehozták ezt a hiánypótló helyet. A nyomukba szegődöm…
Itt családok születnek!
A barátságos Napszoba úszik a fényben, a közepén baldachinos, faragott tömörfa ágy, mellette soha nem látott régi, bőrrel bevont szülőszék. Roppant hívogató, az érdeklődő kismama azonban meglepetésemre mégsem ezt a szobát választja, az árnyékosabb, bensőségesebb Holdszoba közelebb áll a lelkéhez. Miután a család elégedetten távozik, mi a bábával két óriás zöld labdán ringatózva tovább beszélgetünk.
– Még csak négy baba született nálunk, de mindegyik gyönyörű élmény maradt! – lelkesedik. – Azért ilyen kevés, mert bár májusban nyitottunk, csak szeptembertől fogadunk szüléseket. Arra törekszünk, hogy legyen legalább két hónapunk arra, hogy megismerjük egymást, közösen felkészüljünk a családdal, részt vehessenek a kurzusainkon, birtokába jussanak a megfelelő információknak. Az a cél, hogy addig végigmenjenek azon a testi és lelki önismereti úton, ami a szülésnél segítségükre lesz. Később már az egész várandósságot szeretnénk elkísérni, terveink szerint huszonnégy szülést tudunk befogadni havonta.
Szelényi Nóra pszichológus – mint kiderül, ő a kezdeményezés motorja – az ajtófélfának támaszkodva bólint. – A perinatális központ nem kifejezetten születésház, annál sokkal szélesebb körű támogatást nyújt – egészíti ki a bába gondolatait. – Már akkor kísérjük a várandós nőket, amikor a várandósságra készülnek. Igyekszünk minden ismeretet átadni nekik, miközben lelkileg is felkészítjük a leendő anyát, apát, sőt a nagymamát, és ha van, a testvérkét is a baba fogadására. Itt családok születnek! Azt az ősi női tudást erősítjük meg a kismamákban, amely minden nő sajátja. Ugyanakkor magas színvonalú orvosi és szülésznői gondozásban részesülnek. Megerősödik az önbizalmuk, kompetensebbé válnak a saját testi-lelki működésüket illetően, és akár otthon, akár a perinatális központban, akár kórházban hozzák világra a gyermeküket, meg tudják élni a folyamatot.
Az Ősi tudás nyomában
Hol tanulták ezt? Az ELTE nemzetközi színvonalú perinatális szaktanácsadói képzésén – feleli Nóra. A perinatális tudomány a legújabb kutatásokon alapszik, és a születés előtti és körüli emberi fejlődés körülményeit vizsgálja. A hat alapító tag – dr. Gutmann Orsolya szülész-nőgyógyász szakorvos, Veisenberger Eleonóra dúla, Tutsek Annamária dúla, Ördögh Csilla pszichológus, Vass Gabriella bába-szülésznő és Szelényi Nóra pszichológus – régi szakmai kapcsolata a képzés során vált barátsággá, majd bontakozott ki a közös álmuk. Mindannyian a háborítatlan szülés körül bábáskodtak addig is, és egyre inkább érezték egy ilyen központ hiányát. Aztán 2020 karácsony reggelén világra jött Nóra harmadik gyermeke, és hirtelen olyan energiákat érzett magában, hogy meggyőzte a többieket: most vagy soha, valóra kell váltaniuk a tervüket!