Katrina és Agnes közös válasza:
Csak részben. Mindkettejükre büszkék vagyunk. Privilégiumnak érezzük, hogy mi nyithattuk meg a Menedék a viharban című kiállítást, mely elsősorban Carl Lutz svájci diplomata figyelemre méltó tevékenységéről szól. Sok ezer ember köszönhette az életét neki, s az általa kibocsátott védleveleknek és útleveleknek, abban a sötét korszakban, amikor pokoli mészárlást hajtottak végre Budapesten a magyar nácizmus rohamcsapatai. Ahogyan közelgett a front a főváros felé, annál vadabbul és értelmetlenebbül. Kevesen voltak a bátrak, akik szembeszegültek velük. Carl Lutz a legvakmerőbbek közé tartozott.
Hihetetlen történeteket meséltek róla szem- és fültanúk, melyeknek fordulatai amerikai kalandfilmekbe illőek. Agnes még kislány volt, amikor édesanyjával együtt menedéket lelt a svéd követségi rezidencián. A háború után néhány évvel Carl Lutz visszatért Budapestre, kivitte magával Agnest és az édesanyját. Utóbbinak a férje, előbbinek a nevelőapja lett. (Akit érdekelnek e történet részletei, elolvashatja a Dunapest című regényben.)
Katrina szüleit, Annette és Tom Lantost is meg kellett menteni a vészkorszakban. Ők történetesen Raoul Wallenbergnek – a svéd diplomatának, Carl Lutz kollégájának és barátjának – köszönhették az életüket. Enélkül Katrina értelemszerűen meg sem születhetett volna.