Anyám hűvös tenyere a homlokomon pontosabban jelezte a lázamat, mint a higanyos hőmérő. A rózsás orca, a gyanúsan csillogó szem, a szaporább légzés hőemelkedésre, a bágyadt elesettség már lázra utalt. Anyám azt is tudta, mikor elég egy bögre gyógytea meg egy kis kényeztetés, és mikor kell elővenni a gyógyszeresdobozt.
Önmagában a láz nem betegség, hanem tünet, és az orvosok álláspontja szerint nem mindig kell beavatkozni, csak ha a beteg rossz közérzete úgy kívánja. A láz pozitív hatása az immunrendszer aktiválása, a vérkeringés fokozása, és magától megszűnik, ahogy a fertőzést leküzdi a szervezet.
Hol a határ?
Megegyezés szerint láznak tekintjük, amikor hón aljban mérve a bőr hőmérséklete 38 ºC fölött van. A láz nem állapot, hanem folyamat, napszak szerint is változik a test hőmérséklete, és ezt a változást érdemes figyelemmel kísérni. Mérlegelni kell: a magas testhőmérséklet megöli a kórokozókat, de az egekbe szökő láz a szervezetre is ártalmas lehet.
– A magas lázat csillapítani kell – állítja dr. Sánta Zsuzsanna szakgyógyszerész. – Hónaljban mérve 38 ºC fölött már lázról beszélünk, és ajánlott beavatkozni, különösen akkor, ha a mérések emelkedő értékeket mutatnak. Figyelembe kell venni, hogy a hosszú ideig tartó magas láz károsíthatja a test fehérjéit, megterheli a szívet és az érrendszert, a vesét, a májat, rossz hatással van a vízháztartásra és az emésztésre is. Gondoljunk arra, tojásfőzéskor milyen könnyen kicsapódik a fehérje, és hasonlóan ártalmas a magas láz a szervezetre. Emelkedő láz mellett arra is időt kell szánni, mire a beadott lázcsillapító hatni kezd.
Kinek mit lehet?
A láz gyakori oka valamilyen vírusfertőzés, vagy baktérium okozta megbetegedés, ritkábban más bajra utal. De előidézheti lelki megterhelés, izgalom, stressz, sőt a lámpaláz vagy hosszú ideig tartó erős napsütés, napszúrás is.
– Gyereknek legjobb a korának megfelelő készítmény, sokféle, pontosan adagolható kanalas orvosság közül lehet választani, de ha fáj a torka, nyűgös vagy hány, akkor jobb kúppal csillapítani a lázat – sorolja a gyógyszerész. – Nagyobb gyereknek lehet adni a hármas hatású, nem szteroid gyulladásgátló, láz- és fájdalomcsillapító készítmények valamelyikét. De acetilszalicilsav hatóanyagú szert nem javasolt bevenni tizenhárom éves kor alatt, mert lázgörcsöt okozhat!
Gyerekeknek, és lényegében mindenkinek, 0–99 éves korig javasolható az ibuprofen hatóanyag, amely hozzáférhető szirup, kúp, tabletta, lágyzselatin kapszula formában is. Paracetamol hatóanyagnál figyelni kell arra, hogy nem szabad túllépni a maximálisan adható mennyiséget, hangsúlyozza dr. Sánta Zsuzsanna.
Természetes módszerek
Előfordul, hogy nem elég hatékony a gyógyszeres lázcsillapítás, mert a beteg kihányja, esetleg olyan magas a láza, hogy a kúp túl hamar elolvad, kifolyik, mielőtt felszívódna. Ilyenkor hűtőfürdővel lehet csökkenteni a lázat. A teljes testre kiterjedő borogatást, a priznicet csak végső esetben javasolják az orvosok, mert a legtöbb beteg szenvedésként éli meg a terápiát.
– Hűtőfürdőhöz olyan hőmérsékletű meleg vizet engedünk a kádba, ami kellemes a lázas betegnek, és ülve a melléig ér, majd fokozatosan hűtjük legfeljebb 31–34 ºC-ig langyos víz hozzáadásával, folyamatosan kevergetve – magyarázza a gyógyszerész. – A hűtés ne legyen túl gyors, és csak addig tartson, ameddig a betegnek jólesik. Hatása azon alapul, hogy a bőr alatt futó erekben a vér lehűl, és a keringéssel eljut a szervezet minden részébe, mérsékelve a lázat. Hűtőfürdőben soha ne hagyjuk felügyelet nélkül a beteget!
Hasonló célt szolgál, bár kevésbé hatékony a borogatás. Oda érdemes helyezni az állott vizes és nem jéghideg kendőt, ahol nagy a véráramlás: a homlokra, a csuklóra, a bokára.
Fontos a folyadékpótlás
A szervezet izzadással reagál a lázas állapotra, az így elveszített folyadékot azonban pótolni kell. A víz, a tea, a leves hozzájárul a láz mérsékeléséhez, támogatja az immunrendszer működését.
A folyadékpótlásra bevált a gyógytea, a kamilla, kakukkfű, hársfa egyenlő arányú keveréke finom és jótékony hatású. 1 csésze teához 1 teáskanál gyógynövénykeveréket ajánlott leforrázni, 5 perc múlva leszűrni és elkortyolni. Javasolható még a zsálya, a fekete bodza leforrázva, majd leszűrve, citrommal és mézzel ízesítve melegen fogyasztható.
Nagymamák titkos „orvossága”, a tyúkhúsleves, sok zöldséggel elkészítve, és leszűrve segít talpra állítani a beteget. Tapasztalatok szerint a lázas állapot kezelésének legjobb módja, ha biztosítják a pihenés, a gyógyulás körülményeit. Nem kötelező az ágynyugalom sem, csak ha a beteg igényli.
Mi mennyi?
Hónaljban mért értékek:
- 36–37 °C normális testhőmérséklet
- 37–38 °C hőemelkedés
- 38–39 °C mérsékelt láz
- 39–40,5 °C magas láz
- 40,5 °C felett igen magas láz
A szájban, nyelv alatt, fülben, végbélben mért hőmérséklet átlagosan 0,5 ºC-kal magasabb, mint a hónaljban mért érték. Ezért ha a szájban, fülben, végbélben mérve 38 ºC-ot mutat a hőmérő, az valójában csak 37,5 ºC-os hőemelkedést jelez.
Mikor kell orvost hívni?
- Három hónaposnál fiatalabb, lázas csecsemőhöz ajánlott orvost hívni, illetve tanácsot kérni telefonon.
- Lázgörcs esetén azonnal értesíteni kell az orvost, aki tudja, mit kell tenni.
- Ha a beteg fullad, nehézlégzése van; ha bűzös a vizelete, ha fáj a feje és ahhoz hányinger, illetve tarkómerevség társul; ha nem tud nyelni; ha bágyadt, aluszékony; köhög, végtagfájdalomra, izomgyengeségre panaszkodik, ajánlott telefonon hívni a háziorvost.
További információk: heimpalkorhaz.hu/blog/faq
Az összeállítás eredetileg a Nők Lapja 2020/20. lapszámában jelent meg.
Illusztráció: Getty Images