Novemberre már viszonylag szűkös az a szezonális zöldség-gyümölcs kínálat, amiből válogathatunk. Ezért érdemes figyelmünket azokra az alapanyagokra fordítani, akiket az év többi részében nem főszereplőként tartunk számon.
Vegyük (és együk) például a póréhagymát! Az év nagy részében legfeljebb krumplival dúsított krémlevesnek, vagy körözöttes, zsíros fenyér feltétjeként gondolunk rá, pedig annyival többet tud ennél. Ma három olyan receptet hozunk, ami hagyja dominálni a póréhagyma remek ízét!
Zöld minestrone cukkinivel, spenóttal, kelkáposztával
Hozzávalók 4 személyre:
- 20 cm-es póréhagyma
- 10 levél zöld kelkáposzta
- 20 dkg cukkini
- 2 liter leszűrt zöldségleves
- 5 dkg vaj
- só
- 10 dkg leveles spenót
1. A póréhagymát, a kelkáposztát és a cukkinit metéltre vágjuk. A zöldséglevest felforraljuk, hozzáadjuk a vajat, sózzuk, majd beletesszük a metéltre vágott zöldségeket.
2. Fedő alatt 10 percig főzzük, majd hozzáadjuk a spenótot is. Lehúzzuk a tűzről, fedő alatt állni hagyjuk 10 percet, majd fogyasztjuk.
Póréhagymás csirkeragu sárgarépapürével és kéksajttal
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 kg filézett csirkecomb
- 3 cm-es friss gyömbérdarab
- 1 hosszú szál póréhagyma a zöld részével együtt
- só
- 3-4 evőkanál étolaj
- 3 dkg vaj
- 10 dkg kéksajt
A püréhez:
- 1 kg sárgarépa
- 10 dkg vaj
- só
- kevés cukor
- 1 kávéskanál őrölt gyömbér
1. A gyömbért megtisztítjuk, felaprítjuk, a póréhagymát vastagabb karikákra vágjuk. A csirkecombfilét felkockázzuk.
2. A vaj és az olaj keverékén erős lángon megpirítjuk a húst, majd mikor világosbarna színt kapott, hozzáadjuk a gyömbért és a póréhagymát, kb. 4-5 percig főzzük. Sózzuk.
3. A hámozott, feldarabolt sárgarépát sós-cukros vízben puhára főzzük, majd leszűrjük (a levéből félreteszünk 1-2 decit.) Pürésítjük a vajjal és a gyömbérporral, ha túl sűrű, hígítjuk a félretett főzőlével.
4. Egy tepsi aljára terítjük a csirkeragut, rákenjük a sárgarépapürét, megszórjuk a morzsolt kéksajttal, és 180 °C-ra előmelegített sütőben kb. 25 percig sütjük.
Sonkás, sajtos, póréhagymás tésztacsónak
Hozzávalók 4 darabhoz:
A tésztához:
- 50 dkg liszt
- 1 teáskanál só
- 3,5 dl langyos víz
- 1 csomag szárított élesztő
- 1-2 evőkanál olaj
A besamelhez:
- 5 dkg vaj
- só
- bors
- csipet őrölt szerecsendió
- 1 gerezd fokhagyma
- 2,5 dkg liszt
- 3-4 dl tej
- 15 dkg gouda sajt (helyettesíthető edamival, trappistával), reszelve
A töltelékhez:
- 30 dkg főtt sonka (pl. gépsonka)
- 1 szál póréhagyma
- só
- bors
1. A tészta hozzávalóit keverőtálba mérjük, kézzel vagy robotgéppel kidagasztjuk, majd letakarva, szobahőmérsékleten kb. 1 órát kelesztjük. Ha nem használjuk fel azonnal, hűtőbe tesszük, és sütés előtt 2 órával kivesszük.
2. Ha azonnal elkészítjük, négy egyforma golyót formázunk belőle, és letakarva 15 percet pihentetjük.
3. Közben elkészítjük a besamelt: serpenyőben felforrósítjuk a vajat, hozzáadjuk a tört borsot, sót, szerecsendiót, reszelt fokhagymát, majd fél perc múlva a lisztet, megfuttatjuk rajta. Fokozatosan hozzáadjuk a tejet, kézi habverővel folyamatosan csomómentesre keverjük. Amikor kellően besűrűsödött, beleolvasztjuk a reszelt sajt felét, és levesszük a tűzről.
4. A töltelékhez a sonkát felkockázzuk, a póréhagymát finomra vágjuk.
5. A tésztabucikat kb. 1 cm vastagra nyújtjuk (inkább ovális formájúak legyenek). A két végük lesz a csónak orra, így a „hajótest” széleit a kezünkkel feltkerjük, felcsipkedjük.
6. Elosztjuk bennük sonkát, a póréhagymát, ráöntjük a sajtos besamelt, majd a tetejét megszórjuk a maradék sajttal. 220 ºC-ra előmelegített sütőben addig sütjük, amíg szépen megpirul a sajt (15-20 perc).
Miért éppen a póréhagyma?
A póréhagyma az egyik legősibb haszonnövény, amit már az ókori Egyiptomban is igen nagyra becsültek. Lágyabb, édeskésebb ízével kitűnik a hagymafélék közül, és sokféle étel ízesítésére használják. A póréhagyma fehér szára és zöld levelei egyaránt ehetőek. A póréhagyma egy sor jótékony hatással bír, hiszen gazdag C-vitaminban, rostokban és antioxidánsokban is. Rendkívül sokoldalú alapanyag: levesek, mártások, piték és főzelékek készítéséhez is tökéletes.
Egyszerűen termeszthető növény, amely mérsékelt éghajlaton jól érzi magát. Tárolása egyszerű, hűtőszekrényben is hosszú ideig friss marad. A fenntartható étrendben is fontos szerepet kaphat, mivel termesztése kevés erőforrást igényel.
Együnk belőle szezonban annyit, amennyit csak bírunk!
Kapcsolódó: A múlt heti hétvégi gasztró a gesztenyéről szólt!
Kiemelt kép: Getty Images