- Érdekes kísérlet zajlott a Tajpeji Egytemen: azt vizsgálták, nő-e a triatlonisták teljesítménye székelés után.
- Meglepő eredményre jutottak a tudósok: kapcsolat lehet az agy és a végbél között, ez pedig a kognitív hanyatlás megértésében is segítségünkre lehet.
- Így függ össze a teljesítményünk és a kakilás.
Egy nagyobb vizsga, interjú vagy verseny előtt mindannyian stresszelünk, és a legkülönfélébb módszereket próbálunk ki annak érdekében, hogy mentálisan is a topon legyünk a megmérettetés idején. Természetesen rengeteg kutatás zajlott már a témában, hogy mégis mi az, ami leginkább segíti kognitív teljesítményünket.
Nem lett volna igazságos, ha a korábban mellőzött, ám manapság a tabusítás szorításából egyre inkább szabaduló székelést ne hozták volna összefüggésbe a dologgal. Elvégre napjainkban már tudjuk, hogy a bélrendszer a második agyunk. A bélrendszer több százmillió neuront tartalmaz, és a bél mikrobiom szerepet játszhat a hangulatban, valamint a neurológiai és mentális egészségügyi rendellenességekben.
Erre utal az a 2022-es tanulmány is, amely szerint a korai stádiumban lévő Parkinson-kórban szenvedő betegeknél székrekedés esetén enyhe kognitív zavarok jelentkezhetnek, ami a végbél és az agy közötti kapcsolatot feltételezi.
Triatlonisták és az a bizonyos teszt
Egy, a Tajpeji Egyetemen nemrégiben készült, kis létszámú tanulmány szerint a vizsgált triatlonisták jobban teljesítettek egy bizonyos kognitív teszten (ez a sportban való gyors döntéshozatal élményét szimulálja), ha előtte kakiltak. Vagyis a tudósok arra jutottak, hogy a székletürítés fokozza az agyi perfúziót, és késlelteti a fáradtságot (legalábbis az elit triatlonistáknál).
A 13 résztvevő egy hét különbséggel háromszor végezte el a Stroop-tesztet. A pszichológiában a Stroop-hatás egy feladat reakcióidejében mutatkozó eltérést vagy zavart szemléltető jelenség. A Stroop-tesztben különböző színek vannak felírva, de más színnel, mint amit jelentenek. A teszten résztvevőknek azonosítani kell a színt, amit látnak. Amikor a szó színe más, mint amit maga a szó jelent, hosszabb ideig tart azonosítani a színt, mint amikor a szó színe megegyezik a szín nevével.

Az a bizonyos Stroop-teszt. Te is kipróbálhatod, milyen gyorsan ismered fel a színeket (Kép: nőklapja.hu)
A tanulmány szerzői az eredményeket a szelektív figyelem és a szellemi ítélőképesség mérésére használták. A triatlonisták az első alkalommal anélkül végezték el a tesztet, hogy előtte székeltek volna, a második alkalommal pedig egy órával azután, hogy kimentek a mosdóba. A harmadik alkalommal a székelést magnézium-oxid hashajtóval segítették elő.
Meglepő eredmények
„A Stroop-teszt teljesítménye a résztvevők mindegyikénél javult a magnéziummal kiváltott székletürítés után, és a legtöbbjüknél (13-ból 9-nél) pedig a nem magnéziummal kiváltott székletürítés után is” – írta a nemzetközi kutatócsoport a Sports Medicine and Health Science folyóiratban.
Az, hogy a sportolók mérhetően jobban teljesítettek a kognitív teszten, miután kiürítették a vastagbelüket, arra utal, hogy a végbél és a kognitív funkciók között valóban kapcsolat áll fenn.
Ez a lehetséges kapcsolat érdekes következményekkel jár, nemcsak a csúcsteljesítményre, hanem a kognitív hanyatlás megértésére is.
„A tanulmány legmeglepőbb eredménye a Stroop-teszt teljesítményének egyértelmű javulása, amelyet a magnézium-oxidot fogyasztó összes résztvevőnél megfigyeltek” – írta a Chen-Chan Wei, a Taipei Egyetem biokémikusa által vezetett kutatócsoport a tanulmányban.
Kapcsolódó: Milyen az egészséges széklet – és mit jelez, ha fáj az ürítés?
A magnézium-oxid, amely tabletta vagy por formájában kapható vény nélkül, vizet vonz a belekbe, lágyítja a székletet és enyhíti a székrekedést. „A magnézium önmagában is befolyásolhatja a végbél és az agy közötti kölcsönhatást – írták a tanulmány szerzői. – Ez a megfigyelés összhangban van egy korábbi vizsgálattal, amelyben a magnézium hat héten át történő fogyasztása jelentősen enyhítette a depressziós tüneteket”.
De ettől függetlenül a kutatók óva intenek a hashajtó gyógyszerek szedésétől.
Ha problémáid vannak az emésztéssel, mindenképpen fordulj orvoshoz! Mindenesetre a kutatók azt javasolják, hogy egy-egy nagy megmérettetés előtt 60-90 perccel kakiljunk a jobb, gyorsabb és okosabb döntéshozatal érdekében.
Kapcsolódó: Ezek a legjobb házi gyógymódok székrekedésre
Mi következik mindebből?
A tanulmányt jegyző kutatók most azt javasolják, hogy nagyobb volumenű kísérleteket is végezzenek eredményeik megerősítésére, illetve további kutatásokat szorgalmaznak arra vonatkozóan, hogy bélbaktériumaink összetétele (vagyis a bél mikrobiom), éhségszintünk és étkezésünk időzítése hogyan befolyásolja a mentális tisztánlátást.
A kapcsolatot és annak okait még nem sikerült véglegesen megállapítani, de a kutatók úgy vélik, hogy a szervezet véges erőforrásaihoz lehet köze. Hiszen amikor az emésztőrendszerben anyag van, vér és oxigén szükséges a lebontásához.
Ha nincs megemésztendő anyag, ezeket az erőforrásokat máshol lehet felhasználni. Az biztos, hogy a tanulmány újabb bizonyíték arra, hogy milyen csodálatos az emberi test. És ahogy Chia-Hua Kuo, a tanulmány egyik pszichológus szerzője fogalmazott: „A lelkünk nemcsak a koponyánkban van, hanem más részekben is. És a végbél is az agy része”.
Stresszkakilás: ezért kell mosdóba mennünk, ha ránk tör az idegesség
Kiemelt kép: Canva/nőklapja.hu