egészség stroke fogselyem

Banális dolog csökkenti jelentősen a stroke kockázatát

A stroke kialakulását elsősorban az egészséges életmód csökkenti, de van egy apróság, ami szintén sokat segíthet!
  • A stroke rizikófaktorait régóta ismerjük, tudjuk, mivel csökkenthetjük kialakulásának esélyét.
  • Van azonban egy olyan rizikófaktor is, amelyről lehet, hogy nem is hallottunk.
  • Mutatjuk, hogyan kell helyesen fogselymezni ahhoz, hogy jót tegyünk magunknak.

A stroke a modern kor egyik legrettegettebb betegsége. Az agyi érkatasztrófa hirtelen, sokszor mindenféle előjel nélkül támad, és sok esetben maradandó egészségkárosodást okoz az érintett betegnek.

Azt régóta tudjuk, hogy a dohányzás, a mozgásszegény életmód, az egészségtelen táplálkozás, az alkoholfogyasztás olyan rizikófaktorok, amik növelik a stroke (és számos más betegség) kialakulásának esélyét. Éppen ezért sportoljunk nap mint nap, együnk zöldségekben, egészséges zsiradékokban, fehérjében gazdagon, és pihenjünk eleget, ha szeretnénk csökkenteni a rizikót. Ja, és használjunk fogselymet!  

Igen, azt! Tudtad, hogy a megfelelő szájhigiénia, és kifejezetten a fogselyem használata jelentősen csökkentheti a stroke kockázatát?

Mi köze a fogselyemnek a stroke-hoz?

A rossz szájhigiénia sajnos nemcsak a fogakat és az ínyt érinti: kutatások kimutatták, hogy a hiányos szájápolásból eredő ínybetegségek növelhetik a szív- és érrendszeri betegségek, köztük a stroke kockázatát is. A jó hír, hogy alapos szájápolással sokat tehetünk a megelőzésért. 

A fogselyem igen hasznos kis eszköz ehhez: ahová a fogkefe sörtéi nem érnek el, onnan fogselyemmel takaríthatjuk ki az ételmaradékot, megelőzve a rossz leheletet, a fogkőképződést és a fogak közti, vagy épp fognyaki szuvasodást. Ez már önmagában is kecsegtető, de jó tudni azt is, hogy

a fogselyem használata komplex egészségvédő hatással bírhat.

Mert hogy mi is történik a szánkban és a testünkben fogselymezés nélkül? Nem sok jó…

A fogak között megrekedt ételmaradék és lepedék idővel megkeményedhet és fogkővé alakulhat. Az így kialakult fogkő ideális táptalaj a baktériumok számára, amelyek elszaporodva gyulladást okozhatnak. Ezen a ponton ez még „csak” igen kellemetlen ínygyulladás.

Ha viszont aztán ezt az ínygyulladást nem kezelik, fogágybetegség, azaz paradontózis alakulhat ki. Ez az állapot már nemcsak a fogakat és az ínyt érinti, de az egész szervezetet, ugyanis a baktériumok ilyenkor már a véráramba is bekerülhetnek a gyulladt ínyen keresztül.

fogselyem használata egészség stroke ellen

A fogíny egészségének megőrzése kulcsfontosságú a stroke elleni küzdelemben is (Fotó: Canva)

Lepedéktől a stroke-ig

Amint ezek a baktériumok bejutnak a vérkeringésbe, fokozzák a szervezetben a gyulladásos folyamatokat. Ez az érfalak károsodásához és érelmeszesedés kialakulásához vezethet, amely során a verőerek falán plakkok képződnek. Ezek a plakkok aztán beszűkítik az ereket, megnehezítve a vér áramlását, és növelve a vérrögképződés esélyét. Ha egy ilyen vérrög elzárja az agyba vezető ereket, annak bizony stroke is lehet az eredménye. 

Számos kutatás kimutatta, hogy a súlyos fogágybetegségben szenvedőknél jelentősen nagyobb a szív- és érrendszeri betegségek, így a stroke kialakulásának kockázata is. Kiemelten fontos ezért a megfelelő szájhigiénia fenntartása, amelynek része a fogselyem napi használata is.

Ezzel nemcsak a fogakat és az ínyt védhetjük meg, hanem csökkenthetjük a súlyos szív- és érrendszeri problémák kockázatát is.

Így használd a fogselymet!

A fogselyem használatát naponta legalább egyszer ajánlott beiktatni a szájápolási rutinba, lehetőleg este, fogmosás előtt. Ne szégyelld, ha nem tudod, hogyan is láss hozzá: a fogselymezés itthon ma még nagyon sokaknál nem része a szájápolási rutinnak.

  1. Vágj le egy kb. 40-50 cm hosszú darabot a fogselyemből, és tekerd a végeit a mutatóujjaid köré úgy, hogy kettejük között maradjon egy kb. 5-6 cm hosszú szakasz, amellyel dolgozni tudsz: a hüvelyk- és mutatóujjaiddal irányítsd a szálat.
  2. Óvatosan vezesd be a fogselymet a fogak közé finom, fűrészelő mozdulatokkal, hogy elkerüld az íny sérülését. Ne erőltesd be hirtelen, mert ez fájdalmat és vérzést okozhat. Mozgasd inkább a fogselymet C alakban a fogaid körül, finoman a fogfelszínhez nyomva, és húzd végig felfelé és lefelé is a fog teljes oldalán, egészen az ínyvonalig.
  3. Tekerd át a selymet, és tiszta részt használj minden egyes fogköznél, hogy ne vidd át a baktériumokat egyik helyről a másikra. Ismételd meg a mozdulatsort az összes fogköz esetében, és ne hagyj ki egyetlen rést sem.
  4. Fogmosással, majd szájvízzel fejezd be a rutinod, hogy eltávolítsd a felszabadított lepedéket és baktériumokat.
  5. Ha túlságosan szorosan ülnek a fogaid, használj fogköztisztító kefét!

Ha most kezded el rendszeresen használni a fogselymet, előfordulhat, hogy az ínyed érzékeny vagy vérzik az első használatkor. Ez normális, és néhány nap után elmúlik, amint az ínyed hozzászokik a művelethez. Ha viszont a vérzés tartósan fennáll, érdemes felkeresni egy fogorvost, mert lehet, hogy gyulladt az ínyed, amit pedig kezelni kell. Nemcsak a fogak megőrzése, de a stroke megelőzése miatt is. 

Tudtad, hogy a stroke kockázata akár szemedből is kiolvasható? 

Kiemelt kép: Getty Images