A periorális dermatitisz, vagyis a száj körüli bőrgyulladás egy elég megfoghatatlan és bonyolult területe a bőrgyógyász szakmának. Olyan gyulladásos kórkép, ami a dermatitiszek között átmenetet képez az akne és a rosacea között. A tünetek is hasonlóak: kipirosodással, apró pattanásszerű kiütésekkel, a bőr húzódásával, ritkábban kisebesedésével jár, és leggyakrabban a száj körül jelentkezik. Innen ered a neve is: peri-, azaz körül, orális, vagyis ajak.
„Ritkábban megjelenhet az áll és az orr körül is. Viszketés, égő, csípő, feszülő érzés szintén jelentkezhet az érintett területen – kezdi a bőrgyógyász szakértő, Hatvani Zsófia. – Érdekesség, hogy a betegség leginkább a 20 és 50 év közötti nőket érinti. Kialakulásának okát egyelőre pontosan nem tudjuk még mi, bőrgyógyászok sem. Sejtéseink szerint bizonyos külső és belső tényezők egyidejű, szerencsétlen jelenléte váltja ki.
A legjellemzőbb, hogy a háttérben valamilyen irritáló kozmetikum vagy hatóanyag áll: nagyon gyakran a szépségápolási termékekben található paraffin, petróleum, fogkrémben lévő fluorid, mentol vagy bizonyos szteroidos krémek. Ezzel párhuzamosan belső okok szintén hozzájárulhatnak a fellángolásához.
Ilyen lehet sok esetben például valamilyen emésztőszerv-rendszeri probléma, ételallergia/érzékenység, de akár tartós stressz vagy trauma is előidézheti. A szél és a meleg is triggerelheti a megjelenését és fokozhatja a tünetek intenzitását. Szintén megfigyelhető, hogy a sok kozmetikumot használóknál gyakoribb az előfordulása. A mostani, divattá vált tudatos bőrápolási trend sajnos kedvez ennek a bőrbetegségnek, hiszen rengetegen halmozzák az ilyen-olyan hatóanyagokkal telepakolt termékeket, és túl sok mindent kennek magukra.”
Becsapós Google-doktor
„Fontos, hogy ne próbáljuk megspórolni a bőrgyógyászati vizsgálatot és magunk kezelésbe venni a bőrünket – folytatja a szakértő. – Ez nem olyan kórkép, ami otthon kezelhető. Mindenképp szükség van egy alapos orvosi anamnézis felvételre, a beteg részletes kikérdezésére. Ilyenkor mindenre kitérünk: a mindennapos szépségápolási termékekre, táplálkozási szokásokra, stressz-szintre, allergiákra, gyógyszerszedésre stb.
Ha úgy ítéljük meg, hogy nem külső tényező okozza a betegséget, elküldjük az érintettet egy teljes körű kivizsgálásra, hogy a belső okokra is fény derüljön.
Sajnos egyre többször találkozom azzal, hogy az emberek az internet segítségével diagnosztizálják magukat, illetve ily módon próbálkoznak öngyógyítással. Egyrészt olyan drasztikus diétákba kezdenek szintén az interneten található vegyes információkat követve, ami akár az egészségüket is komolyan veszélyeztetheti, és gyakran mindezzel új bőrproblémák generálódnak. Emellett a vonzó marketingkampányok miatt a többféle, új kozmetikum egyidejű használatával csak olajat öntenek a tűzre.
A periorális dermatitisz esetében ez hatványozottan igaz, ugyanis ez a bőrbetegség épp a nem megfelelő kozmetikumok hatására tud csak igazán bedurranni.
Ráadásul nagyon könnyű összekeverni az ekcémával vagy a pattanásokkal. Ha viszont aknéra gyanakodva pattanás elleni drogériás készítményekkel kezeljünk, biztosan súlyosbodni fognak a tünetek. Érthető tehát, hogy a kórkép komplexitása és a tudományos háttér nem kiforrott volta mellett néha még szakszerű ellátással is nehezen uralható ez a bőrbetegség. Ezért nem érdemes a házipatikai módszereket otthon bevetni, mert minél jobban fellángolnak a tünetek, annál nehezebb a későbbi megoldása maradványtünetek nélkül.”
Első vonalban a periorális dermatitisz ellen
„Lényeges tudni, hogy ennél a fajta dermatitisznél az otthon esetleg fellelhető szteroidtartalmú krémeket tilos alkalmazni. Átmenetileg lehet, hogy látványos javulást érhetünk el velük, de amint abbahagyja a páciens, visszatérnek a kellemetlen tünetek. Alapvetően a tünetek megjelenése és a részletes kórtörténet együtt határozza meg a kezelési folyamatot. Amit már esetleg otthon el lehet kezdeni a szakorvosi ellátás előtt, az az ún. nullterápia, illetve a fluoros mentolos fogkrémek mellőzése.
Ez azt jelenti, hogy a bőrápolási rutint szigorúan le kell redukálni az alaplépésekre: arclemosás, hidratálás és fényvédő-használat.
Az ehhez használt termékeknek mindenképpen színezék- és illatmentesnek kell lenniük, amihez vagy tiszta dermokozmetikumokat ajánlunk, vagy vényköteles, patikában kikevert lemosót és kenőcsöt írunk fel – mondja a bőrgyógyász. – Csak ezeket szabad használni egészen addig, míg a tünetek teljesen meg nem szűnnek. Egyeseknél előfordulhat, hogy csak a kozmetikumok teljes kiiktatása segít, ami persze szintén nem ideális a bőrnek, ebben tud szakszerű segítséget nyújtani a szakember.
A másik kulcslépés, ha eddig nem használt a páciens, akkor mostantól vezesse be a mindennapos, magas faktorszámú (50 SPF) fényvédő alkalmazását.
Ez egyrészt azért fontos, mert az UV-fény növelheti a periorális dermatitisz kialakulását és súlyosságát, másrészt ha a kis akneszerű kiütéseket megsüti a nap, akkor pigmentálódhatnak. Ezeket a barnás-pirosas foltokat pedig később csak nagyon sok pénzért fogjuk tudni valamelyest halványítani. Lehetséges, hogy a kezelés elején rosszabbodnak a tünetek, mielőtt javulást látnánk.
Teljesen egyéni, milyen gyorsan mulasztható el a periorális dermatitisz: van, akinél egy, míg másnál több hónapos a felépülési idő.
Sajnos olyan is előfordul, hogy nem sikerül elsőre megtalálni a belső okokat, így időről időre visszatér a betegség. Lényeges tehát, hogy legyünk türelmesek, és kitartóan használjuk az előírt termékeket, kövessük a kitűzött diétát, miközben folyamatosan figyeljük magunkat. Ha szükséges, menjünk vissza a bőrgyógyászunkhoz.”
A cikk a Nők Lapja Egészség 2021. augusztus-szeptemberi számában jelent meg.
Szöveg: Jaksa Petra
Kiemelt kép: Unsplash