A jó párkapcsolat kompromisszumok építőkockáinak sorából épül fel – halljuk sokszor. Ám minden szerelemben eljön az a pont, amikor felmerül a kérdés: meddig lehet és kell engedni a másik javára, és mikor kezdjük el feladni önmagunkat?
  • A párkapcsolati kompromisszum igazi művészet, két különböző ember igényeinek az összehangolása.
  • Minden kapcsolatban eljön a pont, amikor felmerül a kérdés: csak behódolunk vagy ezt tényleg mi akarjuk?
  • Eloszlatjuk a kompromisszummal kapcsolatos három gyakori tévhitet. 

Nagyjából egyetértés övezi azt a szakértők által hangoztatott vélekedést, hogy egy jól működő párkapcsolat nem attól ideális, hogy soha nincs vita vagy különbség. Inkább pont attól működik, ahogyan a partnerek kezelni tudják ezeket. A kompromisszum egyfajta „szerelmi diplomácia”: két ember különböző igényeinek, vágyainak és szokásainak összehangolása egy közös nevezőre.

A hétköznapok során számos egyszerű szituáció kiált egy hatékony kompromisszumért: az egyik fél imád utazni, a másik inkább otthonülős típus; az egyik hétvégén szeret lustálkodni, a másik azonnal kiugrik az ágyból; az egyik kerüli a nagy társaságot, a másik viszont szeret tobzódni benne. Megannyi alkalom, amikor dűlőre kell vinni valamelyik igényt.

A 3 leggyakoribb tévhit a kompromisszumról

Sok kapcsolat ott csúszik félre, hogy az egyik fél rendszeresen háttérbe szorítja a saját szükségleteit, csak hogy béke legyen. Ez eleinte tűnhet szeretetnek vagy áldozatvállalásnak, de hosszú távon frusztrációhoz, elidegenedéshez és akár kiégéshez vezethet.

Ha valaki például mindig lemond a saját barátaival töltött időről, mert a párja féltékeny vagy birtokló, az már nem kompromisszum – hanem kontroll és önfeladás. Ha sérül a kétoldalúság, ha csak az egyik ad és a másik sosem enged, az egészségtelen egyensúlyhoz vezet.

Kapcsolódó: 2 dolog, amit egyáltalán nem várhatsz el a partnertől

Íme, a jó kompromisszum 3 aranyszabálya!

Unalmas már egyedül?

Ne várd ölbe tett kézzel, hogy a nagy Ő bekopogtasson az ajtódon – küldj neki személyre szabott meghívót! A Nők Lapja és a Randivonal most közösen segít társra találni. Kattints a linkre, és készülj a randira!

1. A kompromisszum nem önfeladás

Sokan úgy képzelik a kompromisszumot, mint egy húzd meg, ereszd meg játékot: én engedek egy kicsit, te engedsz egy kicsit. Csakhogy ez

a „félúton találkozunk” megoldás hosszú távon nem hatékony, hiszen senki nem azt kapja, amit igazán szeretne.

Sosem szabad úgy képzelni a megegyezést, hogy valakinek veszítenie kell. Inkább arról van szó, hogy közösen alkotunk egy mindkét felet megnyugtató megoldást, így senki nem távozik a helyzetből feszülten, kellemetlen szájízzel.

párkapcsolat kompromisszum

Akkor működik hatékonyan egy kompromisszum, ha mindkét fél őszintén jól érzi magát (Fotó: Getty Images)

2. Kölcsönösség

A kompromisszummal kapcsolatos másik tévhit, hogy minden helyzetben egyformán adunk. A való élet azonban sose működik patikamérlegen, így a párkapcsolatok is természetszerűleg hullámzanak. Vannak időszakok, amikor inkább mi vagyunk a támogató fél, máskor pedig a partner.

A rugalmas megközelítést a tudomány is igazolja. Egy tanulmány szerint a párkapcsolat során hozott, kezelhető áldozatok szoros összefüggésben állnak a nagyobb párkapcsolati elégedettséggel. Matematikai pontosság helyett érzelmi rugalmasságra van szükség, ami az alábbi tényezőkből áll össze:

  • szóljunk a partnernek, ha úgy érezzük, túlterheltek vagyunk
  • az áldozathozás választás legyen, ne nyomás: mielőtt igent mondunk, tegyük fel magunknak a kérdést: szeretetből vagy kötelességből teszem meg?
  • értékeljük a kis dolgokat: a napi apróságnak tűnő gesztusok nagyon is számítanak, legyünk hálásak!

3. A meggyőzés nem megegyezés

A harmadik gyakori félreértés, hogy meg kell győznünk a partnert. De a ha tényleg szeretsz, megteszed értem mondat távolról sem kompromisszum, inkább kényszer.

Aki azzal akar célt érni, hogy bűntudatot kelt vagy érzelmi nyomást gyakorol, az alááshatja a saját kapcsolatát.

A manipuláció ebben az esetben is arról szól, hogy az illető a szükségletei kielégítése érdekében kontrollálni akarja a helyzetet, függetlenül a partner érzéseitől.

A valódi kompromisszumhoz azonban bizalom és nyitottság kell, hogy olyan megoldás szülessen, amiben mindkét fél őszintén jól érzi magát. A kompromisszum ugyanis kettőnkről szól. Egy szeretetteljes, egymást tisztelő kapcsolatban a megegyezés valójában közös nyereség, amivel azt üzenjük: fontos vagy nekem, és fontos, hogy mindketten jól legyünk ebben a kapcsolatban.

Unalmas már egyedül? Ne várd ölbe tett kézzel, hogy a nagy Ő bekopogtasson az ajtódon – küldj neki személyre szabott meghívót! A Nők Lapja és a Randivonal most közösen segít társra találni. Kattints a linkre, és készülj a randira!

 

Kiemelt kép: Getty Images