- Ez a legveszélyesebb nárcisztikus, aki élvezi, ha másokat bánthat.
- Legfőbb céljuk az, hogy megőrizzék imázsukat, kerüljön bármibe is.
- Így ismerheted fel, és így kezelheted ezt a romboló személyiséget.
Ez a mérgező személyiségtípus nemcsak manipulatív és érzéketlen, hanem kifejezetten romboló is, legyen szó párkapcsolatról, munkahelyi dinamikáról vagy családi közegről. De mit is takar pontosan a rosszindulatú nárcizmus? Milyen jelekből ismerhetjük fel? És ami talán a legfontosabb, hogyan kezeljük jól az ilyen természetű embereket?
A legrosszabb a skálán
A nárcizmus nem egységes jelenség, sokkal inkább egy széles spektrum, melyen különféle személyiségjegyek helyezkednek el. Ennek a skálának az egyik legszélsőségesebb, legveszélyesebb végpontján találjuk a rosszindulatú nárcizmust. „Az ilyen emberek gyakran antiszociális vonásokat mutatnak, figyelmen kívül hagyják a társadalmi szabályokat és normákat, sőt, szadista hajlamaik is lehetnek” – mondta Virginia Gilbert családterapeuta a HuffPost-nak adott interjúban.
Bár az olyan, klasszikus nárcizmusra jellemző vonások, mint az arrogancia, a felsőbbrendűségi érzés, az empátia hiánya vagy a figyelem hajszolása, itt is jelen vannak, a rosszindulatú nárcizmus ezeknél sokkal sötétebb tónusokat hordoz.
Ami igazán táplálja és fenntartja ezt a személyiségtípust, az a dominancia és a hatalmi fölény érzése.
Örömüket lelik abban, ha másokat bántanak és ezt gyakran agresszióval, érzelmi vagy fizikai bántalmazással, paranoiával, illetve szélsőséges kontrollal érik el. Ám ahogy sok toxikus működés mögött, úgy itt is mélyebb okok húzódnak.
„A rosszindulatú nárcisztikusok gyakran mélyen boldogtalan és magányos emberek, akiket az a kitartó belső kényszer hajt, hogy megvédjék magukat egy olyan világtól, melyet fenyegetőnek és ellenségesnek élnek meg” – magyarázta Marie-Line Germain, a Western Carolina Egyetem professzora, a Narcissism at Work című könyv szerzője.
Így ismerheted fel a rosszindulatú nárcisztikust
Nem mindig könnyű elsőre beazonosítani a rosszindulatú nárcisztikust, sőt, gyakran kifejezetten karizmatikusnak, figyelmesnek és megnyerőnek tűnnek. „Az ilyen emberek manipulatívak, álnok természetűek, kizsákmányolóak és agresszívek, ráadásul jellemzően hiányzik belőlük az empátia és a megbánás” – magyarázta Marie-Line Germain. A sebezhetőséget gyengeségnek tartják, és ha valaki érzelmeket mutat feléjük, azt kíméletlenül kihasználják.

A rosszindulatú nárcisztikus nemcsak önző és figyeleméhes – szándékosan bánt másokat, és élvezi, hogy ezáltal irányíthat (Fotó: Getty Images)
„Egy rosszindulatú nárcisztikus megszállottan igyekszik megőrizni a kontrollt. Fenyegetéseket tesz, figyelemmel kíséri a tartózkodási helyed, de akár rejtett kamerákat is elhelyez, mindezt a dominancia fenntartásáért. Kifinomult manipulátorok, mindehhez pedig a bájt, a hízelgést és a megtévesztést is eszközként használják” – tette hozzá Germain.
Így cselezheted ki a nárcisztikus embereket – Avagy megéri „nehéz esetnek” lenni
A szakértő szerint toxikus működésük hátterében sokszor mély gyermekkori traumák állnak. Ha szembesítik őket a valósággal vagy kritikával találkoznak, agresszívvé válnak, verbálisan, érzelmileg, vagy akár fizikailag is bántóan viselkedhetnek. Legfőbb céljuk az, hogy megtartsák a hatalmat és megőrizzék gondosan felépített imázsukat, kerüljön bármibe is.
„Gondoljunk csak arra a szülőre, aki kifelé tökéletes képet mutat, miközben otthon bántalmazza és rettegésben tartja a gyerekét. Ez a viselkedés nem pusztán toxikus, kifejezetten veszélyes” – mondta Virginia Gilbert családterapeuta.
Hogyan kezeljük jól a helyzetet?
A rosszindulatú nárcisztikusokkal való kapcsolat súlyosan rombolhatja az önbizalmunkat és mentális egészségünket, hiszen ezek az emberek gyakorlott manipulátorok, akik gázlángolással, bűntudatkeltéssel és érzelmi zsarolással próbálnak irányítani. A legfontosabb, hogy világos határokat húzzunk, ne próbáljuk őket megváltoztatni, és minden interakciót dokumentáljunk.
Ha van rá lehetőség, a teljes kapcsolatmegszakítás a legegészségesebb út, főleg, ha bántalmazásról van szó.
Amennyiben ez nem lehetséges, fontos, hogy csendben, megtervezetten készülődjünk a távozásra, és közben építsünk ki egy erős, támogató hálózatot. Maradás esetén kommunikáljunk higgadtan, semlegesen, és védekezzünk tudatos önmegerősítéssel. Az érzelmi túlélés kulcsa, hogy képesek legyünk megőrizni belső erőnket és visszaszerezzük a saját valóságunkba vetett hitünket.
Kapcsolódó: Ez a 2 legfőbb vonás, ami a nárcisztikusok célpontjává tesz
Kiemelt kép: Getty Images